ՀՔԾ-ն ուսումնասիրում է մարտի 1-ի Youtube-յան հոլովակը
Հատուկ քննչական ծառայության Մարտի 1-ի գործով քննչական խումբն այժմ հետազոտում է ինտերնետում վերջերս հայտնված կադրերը:
Ավելի վաղ Epress.am-ը գրել էր, որ մայիսի 23-ին Youtube տեսանյութերի կայքում բեռնվել է 2008 թվականի մարտի 1-ի իրադարձությունները պատկերող մի կադր, որը տեղադրել է martimek2008 օգտատերը՝ տեսանյութը վերնագրելով «Ահա թե ինչպես են կրակում 2008 թվականի մարտի մեկին…»: Տեսանյութը տևում է 41 վայրկյան, նկարահանված է շենքի բարձր հարկերից կամ տանիքից: Կադրում երևում է ջրցան մեքենա, իրեր նետող և կրակ արձակող մարդիկ:
Չորեքշաբթի օրը հրավիրած ասուլիսում պատասխանելով «Ազատություն» ռադիոկայանի հարցին` արդյոք քննչական խումբը պարզե՞լ է, թե ովքեր են կրակում ցուցարարների վրա, ինչ զենքերից, և արդյոք այդկրակոցներից մարդիկ սպանվե՞լ են, Մարտի 1-ի գործով քննչական խմբի ղեկավար Վահագն Հարությունյանն ասել է, թե տեսաերիզը այժմ հետազոտվում է, և հնարավորինս սեղմ ժամկետներում ստացված արդյունքները կներկայացնեն հանրությանը:
Այն հարցին` չի՞ ուսումնասիրել արդյոք քննչական խումբը այդ կադրերը անցած երեք տարիների ընթացքում, Վահագն Հարությունյանը պատասխանել է, թե այդ դրվագը նախաքննական մարմինը իր տրամադրության տակ չի ունեցել:
Ինչպես նշում է «Ազատությունը», ասուլիսում Վահագն Հարությունյանը տեղեկացրել է, որ իրավապահ մարմիններին ուղղված նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանձնարարականից հետո քննչական խումբը հարցաքննել է 50-ից ավելի մարդու, սակայն այդ հարցաքննությունները նույնպես բացահայտմանն ուղղված որևէ դրական արդյունք դեռևս չեն տվել, նոր փաստեր այդ վկաների ցուցմունքներով ի հայտ չեն եկել: Նրա խոսքով` Մարտի 1-ի գործի բացահայտմանն ուղղված առաջընթաց չկա:
«Չկա առաջընթաց, բայց ակնկալում ենք` հույս ունենալով, որ գոնե որևէ մեկը ինչ-որ առարկայականհանգամանք կարող է վկայակոչել: Այդ կապակցությամբ նախատեսված է կատարել 600-ից ավելի հարցաքննություններ` հանցագործության դեպքերի վերաբերյալ նոր տվյալներ ստանալու ակնկալիքով», - ասել է Հարությունյանը:
Նա նաև նշել է, որ նախկին նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանին և Լևոն Տեր-Պետրոսյանին հարցաքննելու հարցը այսօրվա դրությամբ դեռևս որոշված չէ:

ССС изучает новое ВИДЕО о 1 марта. Допрос 50 человек ничего не дал
Следственная группа по делу «1 марта» при Специальной следственной службе изучает новый видеоролик, который пополнил архив кадров о событиях 1 марта 2008 года.
На ролике видно как представители власти стреляют в сторону демонстрантов и бросают какие-то предметы, а водомет, который сопровождает их действия, едет, ударясь в припаркованные автомобили.
На пресс-конференции в среду руководитель следственной группы по делу «1 марта» Ваагн Арутюнян ответил на вопрос, выяснила ли Группа, кто стрелял в демонстрантов, из какого оружия и были ли жертвы в результате этих выстрелов. По словам Арутюняна, в данный момент они изучают видеоматериал. Результаты он пообещал представить в короткие сроки.
На вопрос, не изучала ли следственная группа этот видеоматериал в течение прошедших трех лет, Ваагн Арутюнян ответил, что раньше орган предварительного следствия не был знаком с видео.
Как отмечает радостанция «Свобода», Арутюнян сообщил, что после поручения Сержа Саргсяна правоохранительным органам следственная группа допросила более 50 человек, однако допросы пока не дали положительных результатов, показания свидетелей не выявили новых фактов. По его словам, прогресса в раскрытии «1 марта» нет.
«Прогресса нет, но мы ожидаем его, надеясь, что хоть кто-нибудь может представить существенную информацию. В связи с этим предусмотрено проведение более 600 допросов с надеждой получить новые данные о случаях преступления», - сказал Арутюнян.
Он также отметил, что на сегодняшний день пока не решен вопрос допроса бывших президентов Роберта Кочаряна и лидера оппозиции Левона Тер-Петросяна.
Граждан под покровом ночи разгоняли с применением оружия. 10 человек были убиты, сотни оппозиционеров арестованы и осуждены. 6 из них до сих пор в тюрьмах. На 20 дней было объявлено чрезвычайное положение. На это время была запрещена деятельность нелояльных к властям СМИ.