Բանաձևը կոչ է անում արգելել հայաստանցի որոշ պաշտոնյաների մուտքը Եվրամիություն
Մայիսի 20-21-ին Եվրոպայի լիբերալ դեմոկրատական կուսակցությունը Դրեզդենում ընթացող խորհրդի նիստի ժամանակ ընդունել է մի բանաձև, որը վերաբերում է Հայաստանի ներքաղաքական զարգացումներին, Մարտի 1-ի հետևանքների վերացմանը և հնարավոր պատժամիջոցներին: Բանաձևը ներկայցրել է Հայոց Համազգային Շարժումը:
Բանաձևի պահանջներն այսօր ասուլիսին ներկայացրել է ՀՀՇ վարչության նախագահ Արամ Մանուկյանը:
«Պահանջում ենք Հայաստանի իշխանություններից անհապաղ և անվերապահորեն ազատ արձակել բոլոր քաղաքական բանտարկյալներին: Կոչ ենք անում Եվրոպական խորհրդարանում Լիբերալների և դեմոկրատների ալյանսին (ALDE) բարձրացնել Եվրոմիություն մուտքի արտոնագրի արգելման հարցը հայկական այն պաշտոնյաների համար, ովքեր ներգրավված են եղել քաղաքական շարժառիթներով իրականացվող արդարադատության համակարգի չարաշահմանը:
Կոչ ենք անում ALDE –ին պնդել, որպեսզի ԵՄ-Հայաստան երկխոսության ընթացքում սույն խնդիրը դիտարկվի որպես առաջնահերթություն: Կոչ ենք անում ԵԼԴԲԿ անդամ կուսակցություններին սույն հարցը բարձրացնել որպես առաջնահերթություն իրենց երկրների և Հայաստանի խորհրդարանների համագործակցության շրջանակներում: ԵԼԴԲԿ քարտուղարությանը հանձնարարվում է զեկուցել սույն հարցի շուրջ ԵԼԴԲԿ հաջորդ Կոնգրեսի ընթացքում»,- ասված է բանաձևում:
Արամ Մանուկյանը նաև տեղեկացրել է, որ այս բանձևն ընդունվել է 57 լիբերալ կուսակցությունների 100-ից ավելի պատվիրակների կողմից:

On May 20, the European Liberal Democrat and Reform Party Council, convening in Dresden, Germany, adopted a resolution which refers to developments in Armenia’s domestic politics, the elimination of the consequences of Mar. 1, 2008, and possible means of punishment. The resolution was presented by the Pan-Armenian National Movement (HHSh). This news was conveyed by HHSh party leader Aram Manukyan at a press conference in Yerevan today.
The resolution includes the following points:
• “Reaffirming ELDR Congress resolution on political prisoners in Armenia in its entirety;
• Underlining the impact of the ELDR resolution on releasing 8 political prisoners;
• Stressing the continuous custody of 6 remaining political prisoners;
• Acknowledging the aspiration of Armenian people to live in a society based on European values;
• Demands the Armenian authorities to release immediately and unconditionally all political prisoners;
• Calls upon ALDE to raise the prospects for EU visa-bans for Armenian officials involved in politically-motivated abuse of the justice system;
• Calls on ALDE to insist this issue be treated as priority in EU-Armenia dialogue;
• Calls on ELDR member parties to raise this issue as a priority in the framework of parliamentary cooperation of their national parliaments with the Parliament of Armenia;
• Asks ELDR secretariat to report back on this issue on the next ELDR Congress.”
Manukyan also informed the press that more than 100 delegates from 57 European liberal parties approved the resolution.