Բանաձևը կոչ է անում արգելել հայաստանցի որոշ պաշտոնյաների մուտքը Եվրամիություն
Մայիսի 20-21-ին Եվրոպայի լիբերալ դեմոկրատական կուսակցությունը Դրեզդենում ընթացող խորհրդի նիստի ժամանակ ընդունել է մի բանաձև, որը վերաբերում է Հայաստանի ներքաղաքական զարգացումներին, Մարտի 1-ի հետևանքների վերացմանը և հնարավոր պատժամիջոցներին: Բանաձևը ներկայցրել է Հայոց Համազգային Շարժումը:
Բանաձևի պահանջներն այսօր ասուլիսին ներկայացրել է ՀՀՇ վարչության նախագահ Արամ Մանուկյանը:
«Պահանջում ենք Հայաստանի իշխանություններից անհապաղ և անվերապահորեն ազատ արձակել բոլոր քաղաքական բանտարկյալներին: Կոչ ենք անում Եվրոպական խորհրդարանում Լիբերալների և դեմոկրատների ալյանսին (ALDE) բարձրացնել Եվրոմիություն մուտքի արտոնագրի արգելման հարցը հայկական այն պաշտոնյաների համար, ովքեր ներգրավված են եղել քաղաքական շարժառիթներով իրականացվող արդարադատության համակարգի չարաշահմանը:
Կոչ ենք անում ALDE –ին պնդել, որպեսզի ԵՄ-Հայաստան երկխոսության ընթացքում սույն խնդիրը դիտարկվի որպես առաջնահերթություն: Կոչ ենք անում ԵԼԴԲԿ անդամ կուսակցություններին սույն հարցը բարձրացնել որպես առաջնահերթություն իրենց երկրների և Հայաստանի խորհրդարանների համագործակցության շրջանակներում: ԵԼԴԲԿ քարտուղարությանը հանձնարարվում է զեկուցել սույն հարցի շուրջ ԵԼԴԲԿ հաջորդ Կոնգրեսի ընթացքում»,- ասված է բանաձևում:
Արամ Մանուկյանը նաև տեղեկացրել է, որ այս բանձևն ընդունվել է 57 լիբերալ կուսակցությունների 100-ից ավելի պատվիրակների կողմից:

Европейские либералы предложили запретить въезд преступным армянским чиновникам
20-21 мая Либерально-демократическая партия Европы в ходе заседания совета в Дрездене приняла резолюцию о внутриполитических событиях Армении, устранении последствий 1 марта (силовой разгон мирной демонстрации, протестующей против результатов президентских выборов 2008 года, гибель 10 человек, арест сторонников оппозиции - ред.) и возможных санкций. Резолюцию представило Армянское общенациональное движение (АОД).
Требования резолюции на пресс-конференции 25 мая в Ереване представил председатель правления АОД Арам Манукян. «Требуем у властей Армении немедленно освободить всех политических заключенных. Призываем Альянс либералов и демократов в Европарламенте (ALDE) поднять вопрос запрета на въезд в страны ЕС тем должностным лицам, которые причастны к злоупотреблению системой правосудия по политическим мотивам.
Призываем ALDE настоять на том, чтобы в ходе диалога ЕС-Армения этот вопрос рассматривался в качестве приоритетного. Призываем партии-члены ALDE поднять этот вопрос в парламентах своих стран. Секретариату ALDE поручено доложить об этом вопросе в ходе следующего конгресса Альянса», - говорится в резолюции.
Манукян также сообщил, что резолюцию приняли более 100 делегатов из 57 либеральных партий.
По словам Манукяна, существует предварительная договоренность о том, что следующее заседание пройдет в Ереване.