Նիկոլ Փաշինյանի վրա համաներումը չի տարածվի. փաստաբան
ՀՀ Ազգային Ժողովում այսօր ներկայացված համաներման մասին որոշման նախագծի համաձայն` «Հայկական Ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր, քաղբանտարկյալ Նիկոլ Փաշինյանի վրա համաներումը չի կիրառվելու: Epress.am-ի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել Նիկոլ Փաշինյանի փաստաբան Երվանդ Վարոսյանը:
«Ըստ համաներման 9-րդ կետի 2 մասի «ա» ենթակետի, այն է` «Համաներում չկիրառել այն անձանց նկատմամբ, որոնց հանդեպ վերջին տասը տարվա ընթացքում նշանակված պատժաչափը կրճատվել է Հայաuտանի Հանրապետության նախագահի ներում շնորհելու մաuին հրամանագրերի կամ Հայաuտանի Հանրապետության Ազգային ժողովի համաներում հայտարարելու մաuին որոշումների հիման վրա», Նիկոլ Փաշինյանի վրա չի տարածվի համաներումը, քանի որ Սերժ Սարգսյանի հայտարարած նախորդ համաներմամբ արդեն կրճատվել էր Նիկոլի պատժաչափը»,- ասել է Վարոսյանը:
Ավելի վաղ ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը հայտարարել էր, որ սկսվել է «մի քաղաքական գործընթաց, որ բոլոր քաղբանտարկյալները ազատվելու են մայիսի 28-ին»: Զուրաբյանի խոսքով` եթե մայիսի 31-ի հանրահավքին Նիկոլ Փաշինյանը և Սասուն Միքայելյանը հանրահավաքին ելույթ չունենան, ինքն անձամբ պատրաստ է նստացույց սկսել:
Նշենք նաև, որ մայիսի 31-ին կայանալիք հանրահավաքին, ըստ իրազեկող թռուցիկների, նախատեսված են քաղբանտարկյալներ Նիկոլ Փաշինյանի և Սասուն Միքաելյանի ելույթները:

Оппозиции придется перейти к решительным действиям. Пашиняна оставят в тюрьме
Главный редактор газеты «Айкакан жаманак», политзаключенный Никол Пашинян не подпадает под амнистию, предложенную президентом и обсуждаемую парламентом с сегодняшнего дня, 25 мая. Об этом Epress.am заявил адвокат Пашиняна Ерванд Варосян.
«Согласно подпункту «а» 2-й части пункта 9 («не применять амнистию в отношении лиц, чей срок в течение последних 10 лет сокращался на основе указов президентов о помиловании или объявлении амнистии Национальным Собранием»), амнистия не распространяется на Никола Пашиняна, так как его срок уже сокращался в связи с предыдущей амнистией, объявленной Сержем Саргсяном», - сказал Варосян.
Отметим, что одним из основных требований оппозиции в лице Армянского национального конгресса было освобождение из тюрем всех 6 политзаключенных в преддверии митинга 31 мая. В противном случае оппозиционеры обещали перейти к решительным, начав с того, что тысячи их сторонников  не покинут площадь Свободы в центре Еревана, оставшись на перманентную акцию протеста.