Սարգսյանն ու Ալիևը կրկին կշփվեն Մեդվեդևի ներկայությամբ
Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի ու Իլհամ Ալիևի հանդիպումը կրկին կկայանա նրանց ռուսաստանյան գործընկեր Դմիտրի Մեդվեդևի նախաձեռնությամբ: Հանդիպումը նախատեսված է անցկացնել հունիսի 25-ին Կազանում: Այս մասին հայտնում է «Ինտերֆաքսը»` հղում կատարելով իր դիվանագիտական աղբյուրներին:
Նրանք հերթական անգամ կքննարկեն ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ճանապարհները: Նախագահների վերջին հանդիպումը եռակողմ ձևաչափով կայացել էր մարտին Սոչիում:
Մինչ նախագահների հանդիպումը նախատեսված է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների այցը տարածաշրջան, ինչպես նաև երեք երկրներրի ԱԳ նախարարների հանդիպումը:

Home / Armenia / Sargsyan and Aliyev Again to Cross Paths in Medvedev’s Presence
Serzh Sargsyan and Ilham Aliyev, presidents of Armenia and Azerbaijan respectively, will once again meet at the initiative of Russian President Dmitry Medvedev. The meeting is set for June 25 in Kazan, the Republic of Tatarstan in Russia, reports Interfax news agency, citing its diplomatic sources.
Once again, the parties will discuss the options to resolving the Nagorno-Karabakh “frozen” conflict. The last meeting of the presidents in the same tripartite format was held in March in the Russian resort town of Sochi.
Planned prior to this meeting is the OSCE Minsk Group co-chairs’ visit to the region, as well as a meeting of the foreign minister of all three countries.