«Կարևորը Երևանում երկար չմնալն է». ռուսաստանցի լրագրողը՝ Հայաստանի մասին
Ռուսաստանցի բլոգեր, լուանկարիչ Իլյա Վառլամովը Հայաստան կատարած իր այցելությունը նկարագրել ճանապարհային գրառումների տեսքով:
«Առաջին օրը, ցավոք սրտի, ամենաանհաջողն էր: Սկզբում «Արմավիան» իր քանդվող Սուպերջեթով հույսերս չարդարացրեց, այնուհետև ինձ դիմավորեցին «հյուրասեր տաքսիստները», իսկ օրվա ավարտը փչացրեց սխալ ընտրված ռեստորանը: Առաջ անցնելով ասեմ, որ երկրից ստացված առաջին օրվա բացասական տպավորությունները խաբուսիկ էին: Հայաստանը զարմանալի, հետաքրքիր և գեղեցիկ երկիր է, կարևորը Երևանում երկար չմնալն է: Պետք է անմիջապես մեքենա վերցնել ու սարեր ուղևորվել:
Երևանի օդանավակայանն այժմ կառուցվում ու վերակառուցվում է: Անձնագրային ստուգման համար ուղևորներին կանչում են էլեկտրոնային ցուցանակով: Զարմանալի է, բայց ժամանման սրահից դուրս գալուց քեզ վրա չեն հարձակվում տաքսիստները`առաջարկելով իրենց ծառայությունները: Կարծում եմ մոսկովյան օդանավակայանների ղեկավարությանը պետք է անմիջապես Հայաստան վերապատրաստման ուղարկել, որպեսզի իրենց բացատրեն, ինչպես կարելի է օդանավակայանի տարածքից դուրս բերել բոլոր ապօրինի տաքսիստներին:
Ես նախօրոք զանգահարել և տաքսի էի պատվիրել: Մինչև կենտրոն ուղևորությունը պետք է 3000 դրամ արժենար: Մոտենում եմ համապատասխան մեքենային:
- Ես տաքսի եմ պատվիրել,- դիմում եմ վարորդին:
- Գնացինք:
- Իսկ ի՞նչ արժե,- որոշում եմ ճշտել:
- Բայց որքա՞ն արժե:
- 5000:
- Սպասեք, բայց ինձ 3000 էին ասել:
- Ի՞նչ 3000: Դու որտե՞ղ ես նման գներ տեսել: Մեզ մոտ նման գներ չկան: 5000, գնացինք:
- Դիսպետչերն ինձ ասաց, որ 3000 արժե:
- 4000-ով կտանեմ, գնացինք:
Արդյունքում մի քանի րոպե սակարկելուց հետո տաքսիստը համաձայնեց ինձ քաղաք հասցնել 3000 դրամով:
Ժամանում եմ Golden Tulip հյուրանոց: Ես նախօրոք համար էի պատվիրել կայքում, քարտիս տվյալներն էի գրանցել, հաստատում էի ստացել:
-Բարև ձեզ, մենք համար ենք պատվիրել:
-Կարելի՞ է ձեր անձնագրերը տեսնել,-աղջկան եմ տալիս փաստաթղթերը,-ձեր համար պատվեր չկա:
-Ինչպես՞ թե չկա: Ես ձեր կայքի միջոցով եմ պատվիրել:
-Ախ այդպես, դե մենք դա չգիտենք, այստեղ մենք ինտերնետ չունենք: Ձեզ ի՞նչ համար է պետք:
Նշում եմ պատվիրված համարի տվյալները, ամեն դեպքում որոշում եմ ճշտել գինը:
-Այդ համարը մեկ գիշերվա համար 90000 հազար դրամ կարժենա:
- Մի րոպե, բայց կայքում 75000 էր գրված, և ինձ պատվերի հաստատում էին ուղարկել հենց այդ գնով: Աղջկան ցույց եմ տալիս պատվերի տպված օրինակը:
- Բայց մենք այստեղ ինտերնետ չունենք: Լավ դուք զբաղեցրեք սենյակը, դուրս գալուց կորոշենք ինչ անել:
Առհասարակ Հայաստանում սիրում են ֆինանսական հարցերը ծառայության մատուցումից հետո լուծել: Այդ դեպքում վաճառողի մոտ ավելի շատ շանսեր են հայտնվում գինը բարձրացնելու, իսկ գնորդի դեպքում նվազում են այդ գինը իջեցնելու հնարավորությունները: Բայց մի հարց է տաքսին և շուկան, մեկ այլ հարց` «քաղաքի լավագույն հյուրանոցներից մեկը», ինչպես իրենք իրենց ներկայացնում են:
Հյուրանոցը անգամ չի մոտենում 5 աստղանիի չափանիշներին: Եվրոպական չափանիշների համաձայն, այն ավելի շատ միջին 4 աստղանի է: Հատկապես նյարդայնացնում է անձնակազմը:
-Քանի՞ հոգով եք այստեղ մնում - անսպասելի հարցադրումով սենյակ է ներխուժում մի կին: Ձայնի տոնից կարելի է եզրակացնել, որ նա խորհրդային հյուրանոցներում աշխատելու մեծ փորձ ունի:
-Երկու հոգի, իսկ ինչո՞ւ:
-Ուրեմն ձեզ սրբիչների երկու կոմպլեկտ է պետք: Հիմա կբերեմ:
Երևանն ինքնին դուրս չեկավ: Այն ավելի շատ հիշեցնում է ոչ հարուստ արաբական քաղաք, քան բազմադարյա պատմություն ունեցող երկրի մայրաքաղաք: Այսօր Երևանի պատմությունը բացառապես խորհրդային է, այն էլ անգամ դա է խղճուկ վիճակում:
Երևանը չգիտես ինչու, ինձ Ալմաթան է հիշեցնում:
Չնայած Երևանում անելու բան չկա էլ: Ամենագեղեցիկը սկսվում է քաղաքից դուրս:
(Վառլամովը պատմում է Արարատ լեռան, Գառնիի տաճարի, Գեղարդի մասին, ներկայացնում է դրանց պատմությունը – խմբ»)
Երևանից դուրս գալիս մենք ռեստորան մտանք: Ճաշացուցակը խնդրեցինք, մատուցողուհին ասաց, որ այս պահին ճաշացուցակը չկա, բայց ինքն այսպես էլ ամեն ինչ կասի: Պատվիրեցինք, մինչ սպասում էինք, ճաշացուցակը գտանք և նայեցինք գներին: Խորովածն արժեր 200 ռուբլի: Երբ ընթրիքի վերջում մատուցողուհին հաշիվը բերեց, այնտեղ խորովածը 450 արժեր, ամբողջ հաշիվը երկու անգամ ավել էր: Իմ հարցին, թե ինչու են գները այդքան տարբերվում ճաշացուցակում գրված գներից, մատուցողուհին ասաց, որ «մենյուն մեզ մոտ ամառային է, իսկ հիմա դեռ գարուն է, այդ պատճառով գները բարձր են»: Ինչպես հասկացա, շատ ռեստորաններ աշխատում են հետևյալ սկզբունքով՝ «Կեր, վերջում անակնկալ կլինի»:
Քաղաք վերադառնալիս շատ երկար էինք գնում: Արագ մթնեց և ես մի քանի անգամ սխալ կողմ էի թեքվում: Ուղեցույցներ քիչ կային, իսկ ճանապարհային գծերն առհասարակ բացակայում էին: 30 րոպեի փոխարեն ես ավելի քան 1 ժամ պտտվում էի, իսկ երբ վերջապես հասա քաղաքի կենտրոն այսպիսի պատկերի ականատես եղա: Ինչ-որ տոնից մարդկանց խմբեր էին գալիս: Ի դեպ ոստիկանությունը ոչ մի փողոց չէր փակել, մարդիկ մեքենաների արանքներով էին գնում, ողջ երթևեկությունը կանգնել էր:

'Most Important is Not to Stay in Yerevan Too Long': Impressions of Armenia (PHOTOS)
Despite only having visited Armenia for 3 days, Moscow-based blogger and photographer Ilya Varlamov has blogged extensively on his trip, including posting numerous photographs of his impressions of the South Caucasus country.
"The first day was, unfortunately, the most successful. First, Armavia with its crumbling SuperJet didn't justify my hopes, then I was met with 'friendly taxi drivers' and the end of the day messed up with a badly chosen restaurant. Looking ahead, let me say that the negative impressions of the country on the first day were misleading. Armenia is an amazing, interesting and beautiful country — what's most important is not to stay too long in Yerevan. Immediately get a car and go to the mountains!
"The airport in Yerevan is actively being constructed and reconstructed. At passport control, passengers are called up with an electronic sign. Surprisingly, taxi drivers don't attack you to offer their services as you first come out of the arrivals hall. I think the management of Moscow's airports needs to immediately be sent to Armenia for re-training, so that they can be explained how all those drivers of illegal taxis can be driven off airport property.
"I had called earlier and ordered a taxi. A trip to the center was to cost me 3,000 drams ($8 USD). I approach the corresponding car.
- I ordered a taxi, I told the driver.
- Let's go.
- And how much does it cost? (I decide to check just in case.)
- But how much does it cost?
- 5,000.
- Wait, I was told 3,000.
- What 3,000? Where have you seen such prices? There are no such prices here. 5,000, let's go!
- The dispatcher told me that it will cost 3,000.
- I'll take you for 4,000, let's go!
"After bargaining for a few minutes, I convinced the driver to take me into the city for 3,000 drams.
"We arrived at the Golden Tulip hotel. I had pre-booked a room online, registered my card details and received confirmation of my booking.
- Hello, we've booked a room.
- Can I see your passports? (I give her our passports.) There's no booking here for you.
- What do you mean? I booked through your site!
- Ah, well we don't know that; we don't have internet here. What room do you need?
"I note the details of the room we booked; in any case, I decide to check the price.
- That room costs 90,000 drams per night.
- Wait a minute, the site says 75,000 and I was sent a confirmation of the reservation for this amount. (I show the girl the copy of the printed reservation.)
- But we don't have internet here. Ok, go get settled; we'll decide what to do when you check out.
"Generally in Armenia they love to settle the financial issues after rendering services: the seller has more opportunities to raise the price, and the buyer has less chances of lowering it. But the taxi or the market is one issue; quite another is 'one of the best hotels in the city,' which is how they represent themselves.
"The hotel itself, of course, doesn't even come close to being 5 stars. By European standards, it's an average 4 stars. The staff was especially irritating.
- How many will be staying in the room? said a woman, invading the room with an unexpected question.
- Two people, why?
- Then you will need two sets of towels. I'll go and get it.
"Yerevan itself I quite liked. It reminds me more of a poor Arab town than a capital of a country with an ancient history. The history of Yerevan today is exclusively Soviet, and even that is in a deplorable state.
"Yerevan for some reason really reminds me of Almaty .
"But there's nothing to do in Yerevan. Most of the beauty begins outside of the city.
"On the way out of Yerevan, we stopped at a restaurant. We asked for the menu, the server said there isn't one at the moment, but she will tell us everything. We ordered and while we were waiting, we found the menu and saw the prices. Barbecued meat cost 200 rubles ($6.60 USD). When at the end of the meal, the waitress brought the bill, the barbecue cost 450 rubles — the entire bill was more than double. When I asked why the prices were so different from the menu, the waitress said, 'our menu is a summer menu, but since it's still spring, the prices are higher.' As I understand it, many restaurants and cafes work on the following principle: 'Eat, but in the end it'll be a surprise!'
"Getting back into the city took a very long time. It got dark very quickly and several times I made a wrong turn. There were few signs and markings on the road were generally absent. Instead of 30 minutes, I lost my way for over an hour, and when I finally arrived at the center, I witnessed such a scene. There were crowds of people coming from some celebration. Police hadn't blocked any streets, people were walking between the cars and all traffic had come to a standstill."