Ադրբեջանում ավելի հաճախ են ձերբազատվում աղջիկներից
Ադրբեջանում ընտանիքի ինստիտուտը խորը ճգնաժամի շրջան է ապրում: Այս մասին «Օբյեկտիվ TV»-ի հետ զրույցում հայտարարել է տեղի Կանանց ճգնաժամային կենտրոնի ղեկավար Մաթանաթ Ազիզովան:
Նա նշել է, որ անգամ պաշտոնական տվյալներով` նորածին տղաների քանակը էականորեն գերազանցում է աղջիկների թվին հղիության ընդհատման ընտրողականության պատճառով:
«Տղամարդ լույս աշխարհ բերելն ու դաստիարակելն առավել նախընտրելի է. նա պետական և կառավարական համակարգերում հայտնվելու ավելի լայն հնարավորություններ ունի: Կինը, ըստ բնորոշման, կարող է մասնագիտական աստիճանով վեր բարձրանալ միայն, եթե նա արտոնյալ ընտանիքից է: Այդուհանդերձ, նա կախված է ամուսնուց, հորից, եղբորից:
Երկրում նկատվում է միայնակ մայրերի քանակի ավելացում, 3 հազար երեխաներ ծնվել են անչափահաս (15-17 տարեկան) մայրերից: Այս հանգամանքը պայմանավորված է նրանով, որ շրջաններում կրոնական ամուսնությունները փաստացիորեն նորմա են համարվում, իսկ մայրաքաղաքում ավելի պոպուլյար են դառնում ԶԱԳՍ-երում չգրանցված քաղաքացիական ամուսնությունները:
Նման իրավիճակը հակասություններ է ծնում պետական համակարգի, որը դեմ է արտամուսնական երեխաներին, և իրականության միջև»,- Ազիզովայի խոսքերն է փոխանցում contact.az-ը:

От девочек в Азербайджане все больше избавляются в зародыше
Институт семьи в Азербайджане переживает эпоху глубокого кризиса. Об этом в интервью «Объектив ТВ» заявила руководитель местного Женского кризисного центра Матанат Азизова.
Она отметила, что даже по официальным данным, количество новорожденных мальчиков значительно превышает количество девочек, по причине так называемых селекционных абортов.
«Родить и растить мужчину считается предпочтительнее: он имеет более полный доступ к должностям в  государственном и правительственном аппаратах. Женщина, по определению, может  пробиться наверх, если она из  привилегированной семьи, либо всеми правдами и неправдами. Тем не менее, она зависима от мужа, отца, брата.
В стране наблюдается рост числа матерей-одиночек, 3 тысячи детей рождены несовершеннолетними (15-17 лет). Это следствие того, что в регионах  религиозные браки считаются практически нормой, а в столице  все больше в моду входят гражданские браки, не регистрируемые ЗАГСами.
Подобная ситуация порождает противоречия между системой государственной регистрации, которая против внебрачных детей, и реальностью», - передает слова Азизовой contact.az.