Համանախագահները հատեցին ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գիծը
Հունիսի 7-ին, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ նախօրոք ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել Ակնա-Բարդա ուղղությամբ: Այս մասին հաղորդում է ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի /ԳՆԱՆ/ դաշտային օգնականներ Անթալ Հերդիչը /Հունգարիա/ և Խրիստո Խրիստովը /Բուլղարիա/:
Հակառակ կողմից դիտարկումը կատարել են ԵԱՀԿ գրասենյակի համակարգող Իմրե Պալատինուսը /Հունգարիա/ և ԳՆԱՆ դաշտային օգնական Մարիուս Պուոձիունասը /Լիտվա/:
Դիտարկման ժամանակ, աշխատանքային այցով տարածաշրջան ժամանած` ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ռոբերտ Բրադտկեն /ԱՄՆ/, Բեռնար Ֆասյեն /Ֆրանսիա/ և Իգոր Պոպովը /Ռուսաստան/ հատել են շփման գիծը նախապես ականազերծված հատվածով:
Դիտարկման առաքելությանը ղարաբաղյան կողմից ուղեկցել են ԼՂՀ Արտաքին գործերի նախարարության և Պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչները:

On Jun. 7, according to the agreement with the authorities of the Nagorno Karabakh Republic, the OSCE Mission held a scheduled monitoring of the Nagorno Karabakh and Azerbaijani armed forces’ contact-line, in the Akna-Barda direction, so reads a press release issued by the foreign affairs office of the de facto republic.
From the positions of the NKR Defense Army, the monitoring was held by Field Assistants of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Antal Herdich (Hungary) and Christo Christov (Bulgaria).
From Azerbaijani's position, the monitoring was held by Coordinator of the OSCE Office Imre Palatinus (Hungary) and Field Assistant of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Marius Puodziunas (Lithuania).
During the monitoring, the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group on the Nagorno Karabakh conflict settlement, Robert Bradtke (US), Bernard Fassier (France), and Igor Popov (Russia), who had paid a working visit to the region, crossed the contact-line in the section, which had been previously cleared of mines.
The monitoring passed in accordance with the earlier agreed schedule and no violation of the ceasefire regime was noted.