Հրդեհ Ծիծեռնակաբերդի հարակից տարածքում. Ցեղասպանության թանգարանի աշխատակիցներն օգնում են հրշեջներին
Մոտ մեկ ժամ առաջ Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի հարակից տարածքում հրդեհ է բռնկվել, և այժմ երկու հրշեջ մեքենաներ աշխատում են դեպքի վայրում:
Epress.am-ի հետ զրույցում Ցեղասպանության թանգարանի տնօրեն Հայկ Դեմոյանն ասել է, որ այդ տարածքը փշալարերով առանձնացված է հուշահամալիրին պատկանող տարածքից և պատկանում է ջրային տնտեսություններին:
«Հուշահամալիրը կապ չունի այդ տարածքի հետ, հրդեհը բռնկվել է ջրային տնտեսության տարածքում: Այնտեղ չորացած խոտեր, ծառեր կան, ու, հավանաբար, մեկը ծխախոտը նետել է, ու կրակ է բռնկվել: Տարածքն այնքան էլ մեծ չէ` մոտ 50 քառակուսի մետր, և մեր աշխատակիցներն էլ այժմ օգնում են հրշեջներին»- ասել է Դեմոյանը:

Сотрудники музея помогают тушить пожар у мемориала Геноцида
Около часа назад вспыхнул огонь на территории, прилегающей к мемориальному комплексу памяти жертв Геноцида армян Цицернакаберду. В данный момент на месте работают две пожарные машины.
В беседе с Epress.am директор Музея-института геноцида Айк Демоян заявил, что данная территория отделена от принадлежащей мемориалу колючей проволокой, ею владеет одно из местных водных хозяйств.
«Мемориал не имеет отношения к этой территории, пожар вспыхнул на территории водного хозяйства. Здесь есть засохшая трава, деревья, вероятно, кто-то бросил сигарету и вспыхнул огонь. Территория не очень велика - около 50 квадратных метров. Сейчас наши сотрудники помогают пожарным», - сказал Демоян.