Օգտագործել շատ հեղուկ, խուսափել արևի ճառագայթներից. խորհուրդներ բժշկից
Երևանում գործող «Շտաբ բուժօգնություն» ընկերությունն օրական մայրաքաղաքի բնակիչներից ստանում է միջինը 500 կանչ: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է ընկերության տնօրեն Թագուհի Ստեփանյանը:
Նա նշել է, որ նախորդ տարվա այս ժամանակահատվածի համեմատ կանչերի թիվը էական փոփոխություն չի կրել:
Կապված վերջին օրերի բավական շոգ եղանակի հետ, Թագուհի Ստեփանյանը նշել է, թե հատկապես որ դեպքերում են իրենք կանչեր ստանում:
«Կանչերը հիմնականում կապված են սիրտանոթային, հիպերտոնիկ, խրոնիկ հիվանդությունների հետ: Հիմնականում նույն կանչերն են լինում, որոնք մշտապես սպասարկում ենք»,- նշել է Թագուհի Ստեփանյանը:
Նա խորհուրդ է տվել ինչպես առողջ, այնպես էլ հիվանդ մարդկանց խուսափել արևի ուղիղ ճառագայթներից և մնալ ստվերում, տանը կամ աշխատանքի վայրում:
«Այս շոգ օրերին հարկավոր է շատ հեղուկ օգտագործել, ինչպես նաև հեղուկ պարունակող սնունդ և մրգեր, խուսափել ծանր ուտելիքների օգտագործումից, նույնիսկ պահպանել որոշակի դիետա: Իսկ արևի վտանգավոր ժամերն են 13:00-ից 17:00-ն»,- նշել է Ստեփանյանը:

«Скорая помощь» советует больше пить и есть воду
Действующая в Ереване закрытое акционерное общество «Скорая помощь» в среднем получает 500 вызовов в день. Об этом Epress.am сообщила директор компании Тагуи Степанян.
По сравнению с тем же промежутком времени прошлого года значительных изменений в количестве вызовов нет. Степанян сообщила, в каких случаях жители столицы обращаются в компанию: «Вызовы, в основном, связаны с гипертонией, сердечно-сосудистыми и хроническими заболеваниями».
Директор «Скорой помощи» советует избегать прямых лучей солнца и оставаться в тени, дома или на рабочем месте. «В эти жаркие дни необходимо пить больше воды,  употреблять пищу, содержащую большое количество жидкости, фрукты, избегать употребления тяжелой пищи - соблюдать определенную диету». Солнце, по ее словам, наиболее опасно с 13:00 до пяти вечера.