Բերդ քաղաքի կարևորագույն պետական կառույցները տեղափոխում են Իջևան
Տավուշի մարզի Բերդ քաղաքի մի խումբ առևտրականներ ու բնակիչներ այսօր զանգահարել են Epress.am-ի խմբագրություն և տեղեկացրել, որ իրենց քաղաքում գործող հարկայինի կառույցը տեղափոխել են Իջևան, ինչն  առաջացրել է  նրանց դժգոհությունն ու անհանգստությունը:
Առևտրականներին անհանգստացնում է նաև այն փաստը, որ Բերդից դեպի Իջևան տանող ճանապարհները վթարային և սողանքի վտանգ ունեցող ճանապարհներ են, իսկ մարզային 60 կմ երկարությամբ ճանապարհով իրենցից երկու ժամ է  պահանջվելու, որպեսզի հարկայինի հետ կապված ամենափոքր հարցի համար Բերդից հասնեն Իջևան:
Նրանք նաև վստահեցրել են, որ իրենք տեղյակ են, որ Բերդում գործող կադաստրի կառույցը և հինվանդանոցը ևս տեղափոխելու են Իջևան: Համապատասխան մարմիններն առևտրականներին ասել են, որ  դա արվում է, որպեսզի  հաշվետվությունները այսուհետ ներկայացվեն էլեկտրոնային եղանակով:
Առևտրով զբաղվողները, սակայն, թերահավատորեն են վերաբերվում այդ խոստումներին և չեն կարծում, որ Ադրբեջանին սահմանակից Չինարի գյուղում կարող է գործել հաշվետվություններ ներկայացնելու էլեկտրոնային համակարգ:
Բերդի բնակիչների խոսքով` նրանք չեն հասկանում, թե որն է այս տեղափոխման իրական պատճառը: Նրանցից մեկն էլ մեզ հետ զրույցում ասել է, որ հիվանդանոցն էլ, որը ցանկանում են տեղափոխել, նորմալ չի գործել, և հիմնականում հիվանդներին ուղեգրերով ուղարկել են Իջևան կամ Երևան:

Berd Residents Say Important Armenian State Agencies Moving their Offices to Ijevan
A group of traders and residents from the city of Berd in Tavush marz (province) called the Epress.am editorial office Wednesday and informed the staff that their city's tax office has been moved to the Ijevan (the provincial capital), which has made them discontent and anxious.
The traders say they are also concerned because the roads from Berd to Ijevan are prone to accidents and landslides, and the 60 km provincial road will require two hours of their time, so that they will have to get to Ijevan for even the most minor issue having to do with the tax office.
Residents also informed Epress.am that they are sure that the cadastre office and hospital will also be moved to Ijevan.  The corresponding officials apparently told the traders the reason for the move is so that reports can be submitted electronically.
The vendors, however, say they are skeptical and don't believe that a system to submit reports electronically exists, for example, in the village of Chinari bordering Azerbaijan, so how would such a system be implemented?
Berd residents say they don't know the real reason why state agencies are moving their offices to Ijevan. One of the people who spoke to Epress.am said even the hospital wasn't working normally, as patients were mainly sent to Ijevan or Yerevan to receive treatment and get their prescriptions filled.