Նիկոլ Փաշինյանի հայցի քննումը հետաձգվեց ավելի քան մեկ ամսով
Այսօր ՀՀ վարչական դատարանում պետք է կայանար դատական նիստ, որով ‹‹Հայկական ժամանակ›› օրաթերթի գլխավոր խմբագիր, համաներմամբ ազատ արձակված քաղբանտարկյալ Նիկոլ Փաշինյանը վիճարկում է «Կոշ» ՔԿՀ-ի պետի` իրեն տույժի ենթարկելու որոշումները:
Դատական նիստը, սակայն, հետաձգվել է, քանի որ պատասխանողները ներկա չէին: Դատավոր Ռոբերտ Սարգսյանը հաջորդ դատական նիստը նշանակել է օգոստոսի 22-ին, ժամը 14.30-ին:
Դատական նիստից հետ Նիկոլ Փաշինյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ թեև ինքն արդեն ՔԿՀ-ում չի, բայց համոզված է, որ իրեն ապօրինի տույժի են ենթարկել:
‹‹Կարծում եմ, որ ապօրինությունների դեմ մենք պետք է բոլոր հնարավոր միջոցներով պայքարենք: Խնդիրն այնպես չէ, որ իմ դեմ է այդ ապօրինությունը տեղի ունեցել, այլ խնդիրն այն է, որ, իմ կարծիքով, տեղի է ունեցել ապօրինություն, և ես կփորձեմ դատարանում դա ապացուցել: Հայցը բավարարվելու դեպքում կտա այն, որ մենք մեր սկզբունքները մինչև վերջ կպաշտպանենք››,- ասել է Փաշինյանը:
Նշենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը 5 հայց է ներկայացրել դատարան, և բոլոր հինգ էլ կապված են ՔԿՀ-ում ստացած տույժերի հետ:
‹‹Չի բացառվում, որ առաջիկայում նոր հայցերով հանդես գամ ընդդեմ Արդարադատության նախարարության Քրեակատարողական վարչության, որովհետև դեռ ՔԿՀ-ների հետ կապված չպարզաբանված հարցեր կան››,- նշել է Փաշինյանը:

Haykakan Jamanak ("Armenian Times") chief editor Nikol Pashinyan's lawsuit against Kosh penitentiary set to be heard in court Friday was postponed since the defendants were not present. Judge Robert Sargsyan declared the next court date to be on Aug. 22 at 2:30 pm.
Recall, Pashinayn is asking the Armenian administrative court to overrule a Nov. 16, 2010 decision made by Kosh prison chief to subject him to a penalty.
Pashinyan, speaking to journalists after the court session, said that though he is no longer in prison, he is convinced that he was unlawfully penalized.
"I think that we have to fight using all possible means against unlawful actions. The issue is not that an unlawful act was committed against me, but the issue, in my opinion, is that an unlawful action took place and I will attempt to prove this in court. If the lawsuit is sustained, then we will fight for our principles till the end," he said.
Note, Pashinyan has filed 5 claims in court, all having to do with penalties he was subject to while in prison.
"It's not ruled out that in the future I will file new claims against the justice ministry and the penitentiary administration because there are still unexplained issues connected with the penitentiaries," he said.