Ինչպես և որտեղ են հանգստանում Հայաստանի քաղաքական գործիչները
ՀՀ Ազգային Ժողովի «Ժառանգության» խմբակցության ղեկավար Ստյոպա Սաֆարյանն այս տարի ծրագրված հանգստի չի գնալու: Պատրաստվում է իր հանգիստն անցկացնել Նոյեմբերյանի մոտ գտնվող հայրենի գյուղում՝ ծնողների հետ:
Իսկ ԲՀԿ-ի պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանն ու Գոհար Ենոքյանը` նույն կուսակցությունից, արդեն տոմսեր են պատվիրել և մեկնելու են Բուլղարիայի Վառնա քաղաքի ծովափնյա հանգստյան վայրեր:
«Ես ու Ենոքյան Գոհարը մեկնելու ենք Վառնա: Օգոստոսի 5-ին գնում ենք, 16-ին հետ ենք գալու»,- ասել է Զոհրաբյանը:
ՀՅԴ բյուրոյի Հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը, հավանաբար, ծրագրված հանգստի կգնա սեպտեմբերին, սակայն, ամեն դեպքում. չի պատրաստվում բացակայել Երևանից:
Հայ Ազգային Կոնգրեսի կազմի մեջ մտնող «Ժողովրդի իշխանություն» հասարակական քաղաքական նախաձեռնության անդամ Զոյա Թադևոսյանը արձակուրդ չի գնա մինչև ՀԱԿ-ի` օգոստոսի 2-ին կայանալիք հանրահավաքը:
«Նախ` մինչև օգոստոս չեմ գնա հանգստանալու, որովհետև պետք է պատրաստվենք օգոստոսի 2-ի հանրահավաքին: Իսկ մնացած ժամանակս ինչպես կտնօրինեմ մինչև սեպտեմբերի մեկը, կախված է օգոստոսի 2-ից: Հնարավոր է, որ այդ օրը ժողովուրդը այնպիսի որոշում կայացնի, որ այլևս արձակուրդի մասին չմտածեմ», - նշել է Թադևոսյանը:
Իր արձակուրդի մասին առայժմ որոշում չի կայացրել նաև Հայ Ազգային Կոնգրեսի արտաքին հարցերի հանձնաժողովի անդամ Վլադիմիր Կարապետյանը:
«Դեռ որոշում չեմ կայացրել: Պատրաստվում ենք օգոստոսի երկուսի հանրահավաքին: Իսկ դրանից հետո պարզ կլինի», - ասել է Կարապետյանը:
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը ամռանը արձակուրդ չի կարող գնալ, քանի որ նրա պաշտոնավարման 6 ամսյա ժամկետը դեռ չի լրացել, և արձակուրդի համար ֆիքսված ժամանակահատված որոշված չէ: Այս մասին Epress.am-ին տեղեկացրել է ՄԻ պաշտպանի մամուլի քարտուղար Մարիամ Բարսեղյանը:
Իսկ ՕԵԿ կուսակցությունից տեղեկացանք, որ իրենց խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանն արդեն արձակուրդում է, սակայն որտեղ է նա հանգստանում` չասացին:

Where and How do Armenian Politicians Spend their Vacations?
Epress.am recently spoke with a number of Armenian politicians and officials, asking them how they plan on spending their summer holidays.
Head of the Heritage Party parliamentary faction Stepan (Styopa) Safaryan doesn't have any plans of going on holidays outside of the country this year. He is preparing to spend his time off with his parents in his home village near the town of Noyemberyan.
Prosperous Armenia MPs Naira Zohrabyan and Gohar Yenokyan have already purchased tickets and will be departing for the seaside resorts of Varna, Bulgaria.
"Gohar Yenokyan and I will be going to Varna. We leave on Aug. 5 and return on Aug. 16," said Zohrabyan.
Director of the International Secretariat (in Armenian also known as Central Hai Dat office) of the Armenian Revolutionary Federation Bureau in Yerevan Giro Manoyan, will most likely be able to get time off from work in September; however, he is not preparing to leave Yerevan.
Zoya Tadevosyan, member of the civic-public initiative loosely translated to "People's Power" part of the opposition bloc the Armenian National Congress (HAK), won't be taking any holidays until the Aug. 2 HAK rally.
"First, I won't be taking it easy before August because we have to prepare for the Aug. 2 rally. How I will spend my time till Sept. 1 depends on Aug. 2. It's possible that the people on that day will make such a decision that I will no longer think about a vacation," she said.
HAK foreign affairs committee member Vladimir Karapetyan has not yet made a decision about how or whether he'll be taking a vacation.
"I haven't yet made a decision. We're preparing for the Aug. 2 rally. Things will be clear after that," he said.
RA Human Rights Defender Karen Andreasyan cannot take holidays over the summer since 6 months from the day he assumed his post has not passed and his vacation time has not yet been determined. This news was conveyed to Epress.am by Human Rights Defender's press secretary Mariam Barseghyan.
Lastly, Rule of Law party representatives informed Epress.am that party leader Heghine Bisharyan is already on holiday, though where they would not say.