Ինչպես և որտեղ են հանգստանում Հայաստանի քաղաքական գործիչները
ՀՀ Ազգային Ժողովի «Ժառանգության» խմբակցության ղեկավար Ստյոպա Սաֆարյանն այս տարի ծրագրված հանգստի չի գնալու: Պատրաստվում է իր հանգիստն անցկացնել Նոյեմբերյանի մոտ գտնվող հայրենի գյուղում՝ ծնողների հետ:
Իսկ ԲՀԿ-ի պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանն ու Գոհար Ենոքյանը` նույն կուսակցությունից, արդեն տոմսեր են պատվիրել և մեկնելու են Բուլղարիայի Վառնա քաղաքի ծովափնյա հանգստյան վայրեր:
«Ես ու Ենոքյան Գոհարը մեկնելու ենք Վառնա: Օգոստոսի 5-ին գնում ենք, 16-ին հետ ենք գալու»,- ասել է Զոհրաբյանը:
ՀՅԴ բյուրոյի Հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը, հավանաբար, ծրագրված հանգստի կգնա սեպտեմբերին, սակայն, ամեն դեպքում. չի պատրաստվում բացակայել Երևանից:
Հայ Ազգային Կոնգրեսի կազմի մեջ մտնող «Ժողովրդի իշխանություն» հասարակական քաղաքական նախաձեռնության անդամ Զոյա Թադևոսյանը արձակուրդ չի գնա մինչև ՀԱԿ-ի` օգոստոսի 2-ին կայանալիք հանրահավաքը:
«Նախ` մինչև օգոստոս չեմ գնա հանգստանալու, որովհետև պետք է պատրաստվենք օգոստոսի 2-ի հանրահավաքին: Իսկ մնացած ժամանակս ինչպես կտնօրինեմ մինչև սեպտեմբերի մեկը, կախված է օգոստոսի 2-ից: Հնարավոր է, որ այդ օրը ժողովուրդը այնպիսի որոշում կայացնի, որ այլևս արձակուրդի մասին չմտածեմ», - նշել է Թադևոսյանը:
Իր արձակուրդի մասին առայժմ որոշում չի կայացրել նաև Հայ Ազգային Կոնգրեսի արտաքին հարցերի հանձնաժողովի անդամ Վլադիմիր Կարապետյանը:
«Դեռ որոշում չեմ կայացրել: Պատրաստվում ենք օգոստոսի երկուսի հանրահավաքին: Իսկ դրանից հետո պարզ կլինի», - ասել է Կարապետյանը:
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը ամռանը արձակուրդ չի կարող գնալ, քանի որ նրա պաշտոնավարման 6 ամսյա ժամկետը դեռ չի լրացել, և արձակուրդի համար ֆիքսված ժամանակահատված որոշված չէ: Այս մասին Epress.am-ին տեղեկացրել է ՄԻ պաշտպանի մամուլի քարտուղար Մարիամ Բարսեղյանը:
Իսկ ՕԵԿ կուսակցությունից տեղեկացանք, որ իրենց խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանն արդեն արձակուրդում է, սակայն որտեղ է նա հանգստանում` չասացին:

Кто в Варну, кто в Ноемберян, а оппозиции Армении отдыхать некогда
Лето в самом разгаре, Спасаясь от жары, жители Еревана отправляются в лесистые и богатые водоемами области страны. Значительное количество граждан, часто желая сэкономить, предпочитают иностранные курорты. Epress.am попытался выяснить, как планируют отдых армянские политики.
Руководитель фракции «Наследие» Степа Сафарян собирается отдохнуть у родителей, в родном селе неподалеку от Ноемберяна. Депутат от коалиционной «Процветающей Армении» Наира Зограбян и Гоар Енокян из этой же партии уже заказали билеты в прибрежные курорты болгарского города Варна. «5 августа мы вместе с Енокян Гоар отправимся в Варну. Вернемся 15-ого», - сказала Зограбян.
Руководитель офиса «Ай Дат» АРФ «Дашнакцутюн» Киро Маноян, вероятно, уйдет в отпуск в сентябре, однако покидать Ереван он не собирется.
Член общественной гражданской инициативы «Власть народа», входящей в состав Армянского национального конгресса, Зоя Тадевосян не уйдет в отпуск до митинга оппозиции 2 августа. «Я не пойду отдыхать до августа, потому что нам нужно готовиться к митингу. А как я распоряжусь оставшимся временем, зависит от 2 августа. Возможно, в этот день народ примет такое решение, что я уже не стану думать об отпуске», - заявила Тадевосян.
С решением об отдыхе не определился и член комиссии по внешним вопросам АНК Владимир Карапетян. «Мы готовимся к митингу, а после него будет видно», - сказал оппозиционер.
Омбудсмен Карен Андреасян не может уйти в отпуск, так как не истек полугодовой срок его пребывания на должности, и точная дата пока не решена. Об этом Epress.am сообщила пресс-секретарь Уполномоченный по правам человека Мариам Барсегян.
В офисе партии «Оринац еркир» нам сообщили, что руководитель их фракции уже в отпуске, однако сказать, где именно отдыхает Эгине Бишарян, они отказались.