Մարտի 1-2-ի դեպքերը նկարագրող ՏԵՍԱՆՅՈՒԹԸ կուղարկվի միջազգային կառույցներին
2008 թվականի Մարտի 1-2-ի արյունալի դեպքերը նկարագրող Youtube վիդեոհոսթինգում հայտնված ոստիկանական հագուստով կրակողներին պատկերած տեսանյութը փորձաքննության ենթարկելու համար երկու օր առաջ գլխավոր դատախազը գրություններով դիմել է ԱԳՆ-ին, որպեսզի վերջինս դիվանագիտական ճանապարհով տվյալ գրություններն ուղարկի եվրոպական մի շարք կառույցներին՝ առաջարկելով միջազգային փորձագետներ ներգրավել: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է Մարտի 1-2-ի գործով քննչական խմբի ղեկավար Վահագն Հարությունյանը:
Տեսանյութը կոչվում է «Ահա թե ինչպես են կրակում 2008թ. մարտի 1-ին»: Քննչական խմբի ղեկավարը նշել է, որ հայտնի տեսանյութն իրենց մոտ փորձաքննության է ենթարկվել, սակայն իրենց կենտրոնում լիարժեք հնարավորություն չի եղել բոլոր հարցերին հստակ պատասխաններ տալ, ինչպես նաև հնարավոր չի եղել լուծել անձի նույնացման հարցը: Քննչական խմբի նպատակն այն է, որ միջազգային փորձագետները ստանան կրակող անձի նույնականացման համար պիտանի տեսապատկերներ:
Հարությունյանը նաև նշել է, որ գրություններում իրենք պատրաստակամություն են հայտնել փորձաքննությունն անցկացնել ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ արտերկրում:

YouTube Video on Mar. 1, 2008 in Yerevan to be Sent to International Experts
Two days ago, Armenia's general prosecutor appealed to the foreign ministry to contact several European agencies, so that international experts can be involved in investigating a video posted on YouTube which was allegedly shot on Mar. 1–2, 2008, and depicts figures dressed in police uniform shooting at people. Head of the Mar. 1–2 investigative group Vahagn Harutyunyan conveyed this news to journalists in the Armenian capital today.
Recall, on Mar. 1–2, 2008, national police and military forces, called in to disperse the mass riots following a contested presidential election, used “excessive force and violence” which left 10 people dead and many more wounded.
The video in question is called "See how they fire on Mar. 1, 2008". Harutyunyan noted that the body he oversees examined the video; however, their center is ill-equipped to give clear answers to all the questions and it was unable to solve the problem of identification. The investigative group aims to have international experts receive useful video footage for identifying the shooter.
Harutyunyan also noted that they have expressed their willingness to hold the investigation not only in Armenia, but also abroad.