Հայաստանի իշխանամետ թերթերն ԱՄՆ-ին քննադատում էին Սերժ Սարգսյանի համաձայնությամբ. Wikileaks
2007 թվականի մայիսի 12-ին Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրություններից երկու օր առաջ ԱՄՆ դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Էնթոնի Գոդֆրին գաղտնի փաստաթուղթ է ուղարկել ԱՄՆ Պետդեպ, որտեղ գրում է իշխանամետ երկու թերթերի` «Հայոց աշխարհի» և «Գոլոս Արմենիի» մասին: Փաստաթուղթը ներկայացնում է Wikileaks-ը:
«Մայիսի 12-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ երկու իշխանամետ թերթեր պարբերաբար հոդվածներ են հրապարակում, որտեղ խիստ քննադատության են ենթարկվում Միացյալ Նահանգներին, այլ արևմտյան ծրագրերն ու հասարակական կազմակերպություններին: «Հայոց աշխարհ» և «Գոլոս Արմենիի» թերթերը մեղադրում են Միացյալ Նահանգներին Հայաստանի ներքին գործերին միջամտելու մեջ, պնդում են, որ այնպիսի միջազգային կազմակերպություններ, ինչպիսին է, օրինակ, Ազգային Դեմոկրատական Ինստիտուտը, «գունավոր հեղափոխություն» են խթանում երկրում», - նշած է փաստաթղթում:
Գոդֆրին նշում է, որ իրենց հասած տեղեկությունների համաձայն, իշխող Հանրապետական կուսակցության, մասնավորապես, ՀՀ վարչապետ Սերժ Սարգսյանից ֆինանսական աջակցություն ստացող երկու թերթերն էլ վերջին տարիներին ավելի նվազ քննադատական էին ԱՄՆ-ի նկատմամբ, սակայն «այժմ կրկին վերադառնում են իրենց նախկին դիրքորոշմանը»:
«Այս փոփոխությունը սկսվեց 2007 թվականի հունվարին, երբ երկու թերթերն էլ միանման հոդվածների հրապարակեցին, որոնցում քննադատվում էր ԱՄՆ կառավարության քաղաքականությունը:
ԱՄՆ-ի հանդեպ թերթերի դիրքորոշումների փոփոխությունը պայմանավորված է առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններով և այն մտավախությամբ, որ ընտրություններին աջակցող արտաքին ուժերը կարող են խոցելի դարձնել իշխող կուսակցության հաջողությունը: Հարկ է ընդգծել վարչապետ Սերժ Սարգսյանի կապը թերթերի հետ, հատկապես այն պայմաններում, երբ Սարգսյանը վերջերս հրապարակավ հայտարարություններ է անում այն մասին, թե երկրում ազատ և թափանցիկ ընտրություններ պետք է կայանան` միաժամանակ հաստատելով` «Ես ԱՄՆ-ի կողմից քաղաքական ճնշման դեպք չեմ հիշում»: Շատ վերլուծաբաններ նշում են, որ այս թերթերից և ոչ մեկը չէր կարող նման քննադատության ենթարկել ԱՄՆ-ին առանց իշխող էլիտայի առնվազն լուռ համաձայնության: Համապատասխանաբար, մենք չենք կարող չհավատալ, որ այս հակաամերիկյան տրամադրվածությունը ցույց է տալիս, որ հայաստանյան առաջնորդները մտահոգված են մեր ժողովրդավարական ծրագրերի հաջողությամբ», - գրում է Գոդֆրին:

Pro-Government Newspapers in Armenia Critical of US had Sargsyan's Support: WikiLeaks
Two days before the May 12, 2007 parliamentary election in Armenia, US Charge d'Affaires Anthony Godfrey sent a confidential cable to the US State Department where he notes the rise of criticism of the US by two pro-government newspapers, Hayots Ashkar and Golos Armenii. The cable was released by Wikileaks on Aug. 30, 2011.
"In the weeks leading up to the May 12 parliamentary election, two pro-government newspapers regularly published articles highly critical of the United States and other Western missions and NGOs. Hayots Ashkhar and Golos Armenii newspapers have denounced the United States for interfering in Armenia's internal affairs, claimed that international organizations such as the National Democratic Institute (NDI) are promoting a 'color revolution,' and criticized a British official for his comments during a private meeting with an opposition leader. The newspapers, both rumored to receive funding from the head of the governing Republican Party, Prime Minister Serzh Sargsyan, had been less critical of the United States in recent years, but appear to have returned to their previous stances. This may well reflect the ruling elite's discomfort with the success of election support programs," reads the summary of the cable.
Godfrey notes that both publications were at one time considered to be anti-US, but had "gradually moderated such criticism"; however, it seems that in recent months, both newspapers seem to have resumed "the role of 'attack dogs,' presumably on behalf of the ruling party elite."
Godfrey notes that the criticism has focused largely on work by Western missions and international agencies in connection with the upcoming elections.
"This shift began in January, 2007, when both papers published remarkably similar articles that characterized the US government's well-publicized Democracy Support Program, to assist Armenia to hold free and fair elections, as interference in Armenia's internal affairs.
"The newspapers' change in attitude towards the United States appears to be linked largely to the upcoming parliamentary elections and concern that foreign election support might hurt the chances of the governing parties. The rumored link between the newspapers and Prime Minister Serzh Sargsyan is noteworthy, especially as Sargsyan has recently been making public statements on not only the need for free and fair elections, but also asserting, 'I don't remember a case of political pressure from the United States.' It is judged by most observers that neither of these newspapers could have published these strong criticisms without at least the tacit concurrence, if not the explicit direction, of Armenia's ruling elite. Consequently, we cannot but believe that these anti-US screeds demonstrate that key Armenian leaders are discomforted by the success of our democratization programs," writes Godfrey.