«Ֆրեշ» սուպերմարկետների ցանցը տուգանեցին
Այսօր ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը քննարկվել է «Ֆրեշ» ընկերության նկատմամբ հարուցված վարչական վարույթը:
Հիշեցնենք, որ «Ֆրեշ» սուպերմարկետների ցանցում մայիսի 4-ից 17-ը գործող ակցիայի շրջանակում հայտարարվել է, որ 3 հատ կիվին միասին վաճառվելու է 375 դրամով, մինչդեռ, մայիսի 10-ին դրա դիմաց հաճախորդից գանձվել է 510 դրամ:
Հանձնաժողովն օրենքի խախտման և անբարեխիղճ մրցակցության առնչությամբ «Ֆրեշ» ընկերության հանդեպ կիրառվել է 500 հազար դրամի չափով տուգանք:
Նշենք, որ «Ֆրեշ» սուպերմարկետների ցանցը վաճառվել է «Սթար» ցանցին: Շաբաթ օրը Epress.am-ի հետ զրույցում «Սթար» ցանցի գործադիր տնօրեն Վահան Քերոբյանը նշել է, որ գործարքն ավարտին հասցնելու համար անհրաժեշտ են ՀՀ տնտեսական մրցակցության պետական հանձնաժողովի համաձայնությունը և վերջնական փաստաթղթերի ստորագրումը: Գործարքի գնի մասին դեռևս չի հաղորդվում:

The State Commission for the Protection of Economic Competition of the Republic of Armenia on Monday discussed the case against local supermarket "Fresh."
Recall, from May 4 to 17, Fresh was offering a sale on kiwis — 3 for the price of 375 drams (a little over $1 USD). However, on May 10, a customer reportedly paid 510 drams ($1.38 USD) — nearly one-and-a-half-times more than the advertised price.
The State Commission ruled to fine the supermarket chain 500,000 drams ($1,357 USD).
Note, the Fresh supermarket chain has been sold to another major player in the Armenian market — Star supermarket. Speaking to Epress.am on Saturday, Star Chief Executive Director Vahan Kerobyan noted that in order to seal the deal the State Commission for the Protection of Economic Competition's approval and signing of the final documents are necessary. The price at which Star purchased Fresh has not yet been reported.