«Եղնիկներում» սպանության մեջ մեղադրվող զինծառայողին կալանավորեցին. ՊՆ
Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը սեպտեմբերի 5-ին բավարարել է ԼՂՀ «Եղնիկներ» զորամասի զինծառայող Աղասի Աբրահամյանի մահվան փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործով ձերբակալված ժամկետային զինծառայողի նկատմամբ խափանման միջոցը կալանավորում կիրառելու մասին քննիչի միջնորդությունը:
Ժամկետային զինծառայողին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 359 հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործություն կատարելու համար:
Հիշեցնենք, որ ԼՂՀ ՊՆ-ի ժամկետային զինծառայող Աղասի Աբրահամյանը մահացել է օգոստոսի 26-ին: Նախնական տեղեկությունների համաձայն, մահվան պատճառ է դարձել ծեծը: Նա կռիվ է արել մեկ այլ զինծառայողի հետ, որից հետո նրա առողջական վիճակը կտրուկ վատացել է: Աբրահամյանին տեղափոխել են բուժկետ, որտեղ բուժկետի ղեկավարը ծեծի է ենթարկել Աբրահամյանին` պատաճառաբանելով, որ վերջինս սիմուլյացիայի է դիմում: Դրանից հետո Աբրահամյանը տեղափոխվել է զինվորական հոսպիտալ, որտեղ մեկ ժամ անց մահացել է: Այժմ նախաքննությունը պետք է պարզի, թե որ վնասվածքներն են մահացու եղել երիտասարդի համար: Բացի դա, բուժկետի ղեկավարը մեղադրվում է նախնական սխալ բժշկական եզրակացություն տալու համար:

On Sept. 5, the Syunik District Court of First Instance sustained the investigator's motion for pre-trial detention as the precautionary measure for the soldier accused in the death of Aghasi Abrahamyan, 18, who died under suspicious circumstances last month while serving in an army unit near Nagorno-Karabakh.
The soldier, who has not been officially named, is being charged under RA Criminal Code Article 359 Section 1 ("breach of relations... between not subordinated servicemen").
Note, Abrahamyan was hospitalized with serious injuries on Aug. 26 and died soon after. Relatives say the young man was beaten to death. Later, a defense ministry spokesperson stated that two men — one, a senior officer; the other, a soldier — were arrested in connection with this case, but provided no other details. A doctor was reportedly arrested for stating the cause of death incorrectly.