Հայկ Մկրտչյանի ծնողները դեռ չգիտեն, որ իրենց որդին զոհվել է
Արմավիրի մարզի Ամբերդ գյուղում բոլորը սգում են այսօր առավոտյան Ասկերանի մարտական հենակետերից մեկում սպանված 19-ամյա Հայկ Մկրտչյանի մահը՝ բացի նրա ընտանիքի անդամներից: Նրանք մինչ այժմ չգիտեն, որ իրենց որդին զոհվել է:
Ինչպես գրում է hetq.am-ը, ամբերդի գյուղապետ Մանվել Բաբայանը առավոտյան զինկոմիսարիատից ստացած զանգով տեղեկացել է դեպքի մասին, սակայն հարազատներին չի կարողացել ասել, որ նրանց որդին մահացել է: Ստիպված ասել է, թե Հայկը ծանր հրազենային վնասվածք է ստացել, և վիճակը լուրջ է: Կատարվածի մասին գիտի միայն Հայկի եղբայրը՝ Ռուբենը:
Հայկի հայրը՝ Վասիլը, և հորեղբայրները Հայաստանում չեն: Արդեն մեկ տարի է` արտագնա աշխատանքի են մեկնել Ռուսաստան: Նրանք էլ գիտեն, թե Հայկը ծանր վիրավոր է, և այսօր երեկոյան վերադառնալու են Հայաստան: Գյուղացիներն ու բարեկամները պատրաստվում են օդանավակայանում հայտնել կատարվածի մասին:
Hetq.am-ի հետ զրույցում գյուղապետարանի աշխատակիցները և զոհվածի հարևաններն ասում էին, թե իրենց լեզուն չի պտտվում, որ մորն ու քույրերին հայտնեն այդ մասին: Իսկ Էջմիածնի զինկոմիսարիատից այդպես էլ որևէ մեկը չի բարեհաճել գալ և անձամբ հայտնել կատարվածի մասին:
«Լայաղ չեն անում գան հարազատների հետ խոսեն: Գոնե գան ասեն՝ ներողություն, ձեր առողջ, խելոք երեխուն բանակ ենք տարել ու հիմա դիակն ենք բերում: Ի՞նչ էր եղել իրան, խելոք տղա էր»,- զայրացած ասում էր ամբերդցիներից մեկը, ով կոչ էր անում համագյուղացիներին հավաքվել և գնալ Կառավարության շենքի դիմաց բողոքի ակցիայի:
Համագյուղացիներն այս պահին չեն գնում զոհված զինծառայողի տուն, քանի որ մայրը՝ Երանուհին, դեռ հույս ունի, որ որդին կբուժվի և ոտքի կկանգնի: Նա անընդհատ գոռում էր, թե իրենց տուն «զուլում է եկել»:
«Հիմա տղես զինվորի շորերով, արյան մեջ, ո՞ր հիվանդանոցում է պառկած»,- բղավում էր Հայկի մայրը:
Եղբոր պատմելով՝ Հայկը հանգիստ բնավորություն ուներ և առանց պատճառի որևէ մեկին չէր նեղացնի: «Օգոստոսի 14-ին եմ Հայկի մոտ եղել: Իրեն լավ էր զգում, շատ ուրախ էր: Ոչ մի անգամ չի ասել, որ զորամասում խնդիրներ ունի: Հեռախոսով էլ ենք շուտ-շուտ խոսել, ոչ մի անգամ չի դժգոհել»,- ասել է Ռուբենը:
Հարևաններից մեկն էլ պատմեց, թե երեկ՝ ուշ ժամի, Հայկը զանգել է տուն և մոր հետ խոսել: Ասել է, թե առավոտյան դիրքեր է գնալու և ցանկանում է Ռուսաստանում գտնվող հոր հետ խոսել:
Հայկը գլխի վրա սպի է ունեցել: Բժիշկները կասկածել են, թե նա առողջական խնդիրներ ունի (հոգեկան շեղումներ), և հետաձգել են բանակ տանելը: Նրան պետք է բանակ տանեին 2010թ. նոյեմբերի 11-ին, սակայն կրկնակի բուժզննում անցնելուց հետո բանակ են տարել դեկտեմբերի 11-ին:
«Որ բանակ չտանելու մասին խոսք եղավ, Հայկն ասում էր, թե ուզում է գնա բանակ ու անձամբ է գնալու զինկոմի հետ խոսա, որ իրեն տանեն»,- պատմել է Ռուբենը: Ըստ նրա՝ Հայկը որոշել էր բանակից հետո գնալ Ռուսաստան, մի քիչ գումար աշխատել, որ իրեն ավտոմեքենա գներ:
Մկրտչյանների ընտանիքն ապրում է միջինից վատ պայմաններում: Գյուղապետարանից ասացին, որ նրանք նույնիսկ հող մշակելու գումար չունեն, և ընտանիքի բոլոր անդամներով օրավարձով բանվորություն են անում, որ կարողանան ապրել: Հայրն էլ Ռուսաստան է գնացել, որ վարկերն ու պարտքերը մարի:

Amberd Mayor Manvel Babayan only told the parents and family members of Hayk Mkrtchyan, the 19 year-old soldier who died earlier today at his outpost in Nagorno-Karabakh, that the boy had been seriously wounded, reports Hetq Online.
Only Hayk’s brother Ruben knows that the boy will not be returning home. His mother still clings to the hope that her son will recover and be united with them in the Armenian village of Amberd.
The boy’s father, Vasil, who has been working in Russia for the past year, only knows that his son was severely wounded. He plans to fly back to Armenia tonight.
Neighbours, who know the truth of the matter, told Hetq that they just cannot bring themselves to tell the mother and sisters what actually has happened.
No one from the Etchmiadzin army commissariat, where Hayk was conscripted, has seen fit to make the trip to Amberd and break the news to the soldier’s family.
One Amberd resident said it was a shame the way the army has failed to take responsibility for the soldier’s death and is calling on local residents to protest in front of the Government Building in Yerevan.
Local residents as well don’t want to break the news to Hayk’s mother Yeranuhi.
We spoke to Ruben at a neighbour’s house, so that Yeranuhi and other family members would not overhear the truth.
Ruben kept his emotions in check, hitting the door with his clenched fist.
The brother told us that no one had yet paid the family a visit from either the army commissariat of the Ministry of Defense.
Colonel Hakob Azatyan, from the Etchmiadzin Commissariat, told us that he had personally informed family members about Hayk’s death.
“The relatives know that their boy is dead. I told them personally. As to whom I told specifically, let’s not discuss such details on the telephone,” Colonel Azatyan said.
Local residents told us that earlier today one of the relatives called up the commissariat to verify that an accident had taken place. This was the extent of Colonel Azatyan’s “message”.
Ruben told us that he had gone to Nagorno-Karabakh to see his brother on Aug. 14 and that Hayk had told him that everything was fine.
Hayk was supposed to have been drafted in Nov. 2010. The first medical examination uncovered a head scar and doctors suspected that the boy might suffer from psychological problems.
Hayk was examined a second time and eventually drafted a month later.
Ruben told us his brother wanted to serve in the army and would go to plead his case personally to the commissariat if he was rejected.
“Hayk decided to go to Russia after being discharged from service. He wanted to work and save enough to buy a car, Ruben said.
Rumours are spreading in Amberd that Hayk was killed by another conscript by Gyumri.
Given that no official information has been forthcoming from the defense ministry such hearsay is bound to spread even further.