Կզարմանայինք, եթե Փաշինյանն ընտրություններում հաղթեր, խոստովանել է ԱՄՆ փոխդեսպանը
ԱՄՆ դեսպանատունը 2010 թվականի հունվարի 10-ին Երևանի Կենտրոն համայնքում կայացած ընտրությունների ընթացքում խախտումներ է արձանագրել:
Այս մասին նշում է ԱՄՆ փոխդեսպան Ջոզեֆ Փենինգթոնը Պետդեպ ուղարկված փաստաթղթում, որը գաղտնազերծել է WikiLeaks կայքը:
Հիշեցնենք, որ այդ օրը պատգամավորի մանդատի համար պայքարում էին քաղբանտարկյալ, ընդդիմադիր գործիչ Նիկոլ Փաշինյանը և իշխանամետ «Ազգային միաբանության» ներկայացուցիչ Արա Սիմոնյանը:
«Դեսպանատան դիտորդները համատարած ահաբեկում և ցածր մասշտաբների բռնություններ են նկատել, ինչպես նաև դեպքեր, երբ ընտրական հանձնաժողովից դուրս գտնվող անհատները ուղղորդել են ընտրության ընթացքը: Թեև քվեաթերթիկների ուղղակիորեն լցոնում չենք նկատել, սակայն դեսպանատան աշխատակիցները եղել են մի տեղամասում, որտեղ հանձնաժողովի նախագահը բացեիբաց ընտրակեղծիքներ է իրականացրել: Լրագրողներին, տեղի դիտորդներին և վստահված անձանց տեղամասերից բռնի ուժով դուրս բերելու կամ ընտրությունների մոնիթորինգին խոչընդոտելու մասին բազմաթիվ վկայություններ կան: Խղճուկ 24 տոկոս մասնակցությամբ նշանավորված ընտրություններում անհայտ իշխանամետ թեկնածու Արա Սիմոնյանը, հավաքեց ձայների մոտ 58 տոկոսը`առաջ անցնելով շատ ավելի հայտնի Փաշինյանից, ով ստացավ քվեների 39 տոկոսը: Մարքսիստական կուսակցության խենթ առաջնորդ Դավիթ Հակոբյանը ընդամենը 2,6 տոկոս է հավաքել», - գրել է Փենինգթոնը:
Հունվարի 11-ին վաղ առավոտյան Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Գարեգին Ազարյանը զանգահարել է դեսպանատուն պարզելու համար ԱՄՆ ներկայացուցիչների արձագանքը ընտրության վերաբերյալ:
Փաստաթղթում նշվում է, որ Ազարյանը սկսել է բողոքել. «Ես տեղյակ եմ բոլոր խնդիրներից, սակայն չեմ կարող կառավարել այն, ինչ տեղի է ունենում ընտրության օրը: Ես տեսնում եմ խնդիրը, բայց չեմ կարող լուծել այն»:
Փենինգթոնը գրում է, որ Ազարյանը նաև մտահոգված  էր այն հանգամանքով, որ ընտրատեղամասերի հանձնաժողովի անդամները չեն լսում իրեն:
ԱՄՆ դեսպանատունն իր բողոքն է ներկայացրել լրատվամիջոցների, դիտորդների և վստահված անձանց վերաբերյալ, որոնք հեռացվել էին ընտրատեղամասերից կամ խոչընդոտվել էր նրանց աշխատանքը անհայտ անձանց կողմից:
«ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչները շատ սադրիչ գործողություններ են իրականացնում», -պատասխանել է Ազարյանը:
«Հաշվի առնելով 2008 թվականի վիճելի նախագահական ընտրությունների պահպանվող ազդեցությունը և իշխանությունենրի շարունակական ճնշումները ընդդիմության նկատմամբ, մենք կզարմանայինք, եթե Փաշինյանը որևէ ընտրությունում հաղթանակ տաներ: Աղգային ժողովրդավարական ինստիտուտի նախկին աշխատակիցն ասել է մեզ, որ «հայկական քաղաքականությունը լցված է բազմաթիվ օրինակներով այն մասին, թե ինչպես են քաղաքական կապերի շնորհիվ կոռումպացված ոչնչությունները հաղթում ազնիվ, շատ հայտնի քաղաքական գործիչների»», - գրում է ԱՄՆ փոխդեսպանը:
Փենինգթոնն իր մեկնաբանության մեջ ավելացնում է, որ թեև ընտրությունները շատ տուժեցին մասնակցության ցածր մակարդակից, այդուհանդերձ, սա շատ լավ հնարավորություն կարող էր ծառայել Հայաստանի իշխանությունների համար` ցույց տալու ընտրական գործընթացքում գրանցած առաջընթացը:
«Ազատ և անկախ ընտրություններ անցկացնելու մասին իշխանություններին ուղղված մեր նախընտրական հորդորները նրանց մի ականջով մտավ, մյուսով դուրս եկավ: Այստեղ որոշ սովորույթներ իրոք դժվար են մեռնում և դժբախտաբար ընտրակեղծիքները դրանցից մեկն են», - գրում է ամերիկացի դիվանագետը:

'We Would Have Been Surprised Had Pashinyan Won Any Election': US Embassy
US Embassy observers noted "widespread intimidation, low-scale violence, and cases where individuals outside the electoral commissions directed the vote process" in the Jan. 10, 2010 by-election according to a diplomatic cable sent to the US Department of State by then US Charge d'Affaires in Yerevan Joseph Pennington recently published by WikiLeaks.
Recall, the by-election, which filled the Yerevan Kentron ("center") parliamentary seat, was contested by Armenian National Congress (ANC, or HAK in Armenian) senior representative Nikol Pashinyan (pictured) and pro-government candidate Ara Simonyan.
"Although we did not directly observe ballot stuffing, Embassy personnel were present at a polling station where the precinct chair appeared to be openly falsifying the vote. There were numerous instances of journalists, local observers, and proxies being evicted from polling places or being obstructed from monitoring the vote... In an election marked by a paltry 24 percent turnout (13,566 out of 55,851 registered voters), Ara Simonyan, the obscure pro-government candidate from the National Unity party, netted approximately 58 percent of the vote, beating out the much better-known Pashinyan, who won 39 percent. Davit Hakobyan, the madcap leader of the Marxist party, received only 2.6 percent," wrote Pennington.
The US diplomat also notes that on Jan. 11, his embassy received a call from Central Electoral Commission Chair Garegin Azaryan wanting to find out their initial reaction to the vote. Pennington notes that Azaryan acknowledged up front that the election had gone "badly" to which the US embassy officials agreed.
"Azaryan complained, 'I know all these problems, but I can't control what happens' on Election Day. He blamed the 'human factor' for the problems: 'I see the problems, but I cannot solve them.' He further lamented that 'polling place chairpersons do not listen to me.' When we complained about the media, local observers and opposition proxies being evicted from polling places, or having their activities circumscribed by polling place administration or unidentified individuals, he responded that 'the media are very provocative'," reads the cable.
"Given the lingering effects of the disputed 2008 presidential election and the authorities' continuing repression of the opposition, we would have been surprised had Pashinyan won any election. What stretches credulity, however, is that Pashinyan lost so resoundingly to such an obscure figure as Simonyan, who has essentially no name recognition in Armenia's personality-driven political establishment and does not even hail from any of the three parties of the ruling coalition... A former NDI employee told us that 'Armenian politics are littered with numerous examples where politically connected, corrupt nobodies beat honest, well-known figures'," writes Pennington in his comments.
Although the election suffered from a low voter turnout, it nevertheless could have been an opportunity for Armenian authorities to show progress in their "flawed electoral processes," Pennington continues. "Our pre-election entreaties to the authorities to exploit this low-stakes poll to conduct a free and fair poll apparently fell on deaf ears. Some habits here truly die hard, and unfortunately electoral fraud is one, with its main casualty once again the hapless Armenian voter."