Աշխատավայրերը դարձրել են Սերժ Սարգսյանի աջակցության կենտրոններ, գրել է դիվանագետը
2008 թվականի ապրիլի 21-ին ԱՄՆ Պետդեպի համար հեղինակած գաղտնի փաստաթղթում ԱՄՆ փոխդեսպան Ջոզեֆ Փենինգթոնը նշում է, որ 2008-ի նախագահական ընտրությունների քարոզարշավի ընթացքում և դրան հետևած ժամանակահատվածում ամերիկացի դիվանագետները հաճախ են լսել, թե ինչպես են աշխատավայրերը ծառայում որպես նորընտիր նախագահ Սերժ Սարգսյանի աջակցության կազմակերպչական կենտրոններ, ինչպես նաև ընդդիմության համակիրների ահաբեկման և հետապնդման վայրեր:
WikiLeaks-ի կողմից տպագրված փաստաթղթում նշվում է, որ ԱՄՆ դեսպանատան աշխատակիցն ապրիլի 16-ին հանդիպել է անգլերեն լեզվի և միջազգային հարաբերությունների պրոֆեսոր Կարինե Դավոյանի հետ, ով աշխատում էր Ռուսաստանի տուրիզմի և սերվիսի պետական համալսարանում մոտ 8 տարի: Համալսարանը պաշտոնապես վերահսկվում է (և մասամբ ֆինանսավորվում) Ռուսաստանի կառավարության կողմից, բայց իրականում գործում է որպես դրա ռեկտոր Մուշեղ Ասոյանի կողմից ղեկավարվող ինքնիշխան ինստիտուտ:
Դավոյանը դեսպանատան աշխատակցին պատմել է նախագահական ընտրություններին և մարտի 1-ի դեպքերին նախորդած և հաջորդած մի քանի շաբաթների  ընթացքում իրականացրած իր գործունեության մասին: Դավոյանի դասավանդման մեթոդների մեջ մտնում էին ուսանողների միջև  բանավեճերի կազմակերպումը, հասարակական կարծիքի վերաբերյալ հարցումների անցկացումը և ուսանողներին ԱՄՆ դեսպանատանը ֆիլմերի ցուցադրումը:
2007 թվականի վերջին ռեկտորը կանչել է նրան իր աշխատասենյակ և ասել, որ իրեն դուր չեն գալիս Դավոյանի կողմից իր ինտիտուտում ամերիկյան արժեքների քարոզումը և որ նա իր դասավանդման մեթոդներն ավելի ազգայնական պետք է դարձնի: Նա ասել է, որ կարող էր հեշտությամբ աշխատանքից ազատել Դավոյանին` պարզապես իր մոտ կանչելով մի քանի ուսանողների և նրա դեմ բողոքի դիմում թելադրելով:
Նախագահական ընտրությունների քարոզարշավի ընթացքում նրան կրկին կանչել են ռեկտորի աշխատասենյակ, որտեղ նրան հարցաքննել են ԱԱԾ-ի երկու աշխատակիցներ, որոնք իրենց հերթին կանչվել էին ռեկտորի կողմից: Նրանք հարցրել են Դավոյանին իր նախկին աշխատավայրի մասին (նա երկու տարի որպես թարգմանիչ է աշխատել Հունաստանի դեսպանատանը), նաև հարցրել են, թե արդյոք իր դասերի ընթացքում նա որևէ թեկնածուի օգտին է խոսել: Դավոյանն ասել է, որ երբեք ոչ մի թեկնածուի քարոզչությամբ չի զբաղվել, բայց երբ ուսանողները հարցրել են իր կարծիքը, նա արտահայտել է իր համոզմունքները`բացատրություններ տալով, բայց երբեք չի փորձել պարտադրել դրանք որևէ մեկին: ԱԱԾ-ի գործակալները համաձայնել են առ այն, որ նա իրավունք ուներ անել դա, և դրանով հարցը փակվել է:
«Երբ ընտրական շրջանը սկսվել է, ռեկտորը հայտարարել է, որ սա ռուսաստանամետ համալսարան է, և հետևաբար իր անձնակազմը պետք է աջակցի ռուսաստանամետ թեկնածուին`Սերժ Սարգսյանին: Չնայած ռեկտորի ջանքերին, շատ պրոֆեսորներ և ամբիոնի վարիչներ սկսել են աջակցել Լևոն Տեր-Պետրոսյանին, և Դավոյանը հանդիպել է նրանց հանրահավաքների ժամանակ և նրանց խնդրանքով փոխանցել է ԼՏՊ-ի քարոզարշավի DVD-ները», - նշում է Փենինգթոնը:
Ընտրություններից հետո` մարտի 15-ին, ռեկտորն իր անձնակազմի հետ հանդիպում է կազմակերպել և հրապարակավ քննարկել է Դավոյանի պահվածքը, այն անընդունելի է որակել և նրան խիստ նկատողություն է ներկայացրել: Նա հայտնել է, որ ուսանողների կողմից դասախոսների գնահատման արդյունքում Դավոյանը շատ ցածր միավորներ է հավաքել:
Նրա մեղադրանքները տևել են մոտ մեկ ժամ, որի ընթացքում աշխատակազմի անդամներից և ոչ մեկը Դավոյանին չի պաշտպանել, թեև ոմանք ավելի ուշ զանգահարել են իրեն` իրենց աջակցությունն առաջարկելով և քննադատելով ռեկտորի պահվածքը:
Մեկ այլ դասախոս անգամ փորձել է պարզել ուսանողներից, արդյոք նման գնահատում եղել է, և արդյունքում նրան կանչել է այս անգամ ռեկտորի կինը և զգուշացրել, որ նա կարող է Դավոյանի բախտին արժանանալ:
Դավոյանը պատմել է դեսպանատան աշխատակիցներին, որ 8 տարիների իր աշխատանքի ընթացքում նա մշտապես բարձր գնահատականների է արժանացել ուսանողների կողմից: Նա աշխատակազմի հետ հանդիպումը որակել է որպես ստալինյան դարաշրջանին բնորոշ մի բան, երբ ինստիտուտի ղեկավարը կարող էր մեղադրել իր աշխատակցին իր քաղաքական հայացքների համար և քննարկել հարցը ողջ աշխատակազմի առջև որպես նախազգուշացում մյուսների համար:
«Միջադեպից հետո Դավոյանն այլևս չի վերադարձել աշխատավայր, սակայն նշել է, որ ուսանողները շարունակում են զանգահարել իրեն և խնդրել վերադառնալ: Նրանք անգամ ռեկտորի մոտ են գնացել և պահանջել են հետ վերադարձնել իրեն: Համալսարանի հետ նրա պայմանագրի ժամկետն ավարտվում է սեպտեմբերին և նա չի պատրաստվում երկարաձգել այն:  Իրադարձությունների վերաբերյալ Դավոյանի գնահատականը մեկն է այն բազմաթիվ կարծիքներից, որոնց համաձայն Հայաստանում աշխատավայրերը վերածվել են Սարգսյանի աջակցության կենտրոններ և ընդդիմության աջակիցների պատժի վայրի», - գրում է ամերիկացի դիվանագետը:

Workplaces Used as Organizational Hubs, Co-opted in Service of Serzh Sargsyan: US Diplomat
During and following the 2008 presidential election, US diplomats frequently heard accounts of workplaces being used as "organizational hubs" in support of the candidacy of new president Serzh Sargsyan, as well as a place for harassment and intimidation of opposition supporters, wrote then US Charges d'Affaires in Yerevan Joseph Pennington in a diplomatic cable sent to the US State Department recently published by WikiLeaks.
The cable mentions a Apr. 16, 2008 meeting between an embassy official and Karine Davoyan, a professor of English and Public Relations at the Russian State University of Tourism and Service for 8 years. Pennington notes that the university is "officially supervised (and funded in part)" by the Russian government, though in practice it operates as a sovereign institution run by its Rector, Mushegh Asoyan.
Davoyan recounted her experiences in the weeks preceding and following the Feb. 2008 presidential election and Mar. 1 crackdown on demonstrations.
"Davoyan's teaching methods included organizing debates between students, conducting public opinion polls and bringing students to US Embassy film presentations. Late last year the Rector summoned her to his office and told her he didn't like her propagation of American values in his institution and that she should make her teaching more nationalistic. He said he could easily fire her simply by calling in a few students and dictating to them the text of a complaint against her.
"During the presidential campaign she was again summoned to the Rector's office, where she was interviewed by two NSS agents, who apparently were called in by the Rector. They asked about her previous work (which included two years as a translator for the Greek Ambassador) and asked if she campaigns for any political candidates in her class. She said she never campaigns for anyone, but when students ask for her opinion, she expresses it along with her reasoning, but never seeks to impose her views. One of the NSS agents apparently agreed that she had a right to do this, and that seemed to be the end of the matter.
"When the election period began, the Rector declared that this is a pro-Russian university, so its staff should support a pro-Russian President, i.e. Serzh Sargsyan. Despite the Rector's efforts, many professors and department heads gradually began to support Levon Ter-Petrossian (LTP) and Davoyan would meet them at rallies (both before and after the election), and at their request would provide them LTP campaign DVDs.
"On Mar. 15, the Rector called a staff meeting and in front of everyone discussed Davoyan's behavior, labeled it unacceptable and issued her a severe public reprimand. He claimed that evaluations by students had given her very low marks for her teaching. His denunciation went on for nearly an hour, during which time none of the other staff stood up for Davoyan, although some later called to offer support and criticize the Rector's action. Another professor reportedly began to survey students to determine whether such an evaluation had indeed occurred, and was called in by the Rector's wife (who also works in the school, apparently as his enforcer) and warned she could suffer the same fate as Davoyan.
"Davoyan told Emboff that during her eight years at the school she had consistently received very high marks from students. She characterized the staff meeting as something out of the Stalin era, when the head of an institution would target one employee for his/her political views and discuss the case in front of the entire staff as a warning to them all not to step out of line. Davoyan has not returned to the school since that incident, but says students keep calling her and asking her to return. They even went to the Rector to demand her return, only to be told that "students don't like her way of teaching."  Her contract with the university expires in September and she does not expect it to be renewed.
"Davoyan's account seems of a piece with many we have heard about workplaces being turned by the GOAM into operations used to support Sargsyan or punish opposition supporters... It is not clear whether the Rector is serving as a political enforcer at the GOAM's behest, or is acting on his own initiative.  However, given the way such institutions have been co-opted in the service of Sargsyan in recent months, it seems likely that his methods would be met with approval. ," reads the cable.