«Ամեն ինչ, բացի էրոտիկայից». «Նաիրի» կինոթատրոնը կրկին բացում է իր դռները
2011 թվականի ապրիլին փակված «Նաիրի» կինոթատրոնը կվերսկսի իր աշխատանքները հոկտեմբերի 1-ին: Կինոթատրոնը «փրկելու» է շտապել Հայաստանի Ազգային կինոկենտրոնը` վարձակալելով շենքի սրահները, այս մասին Yerevan.ru-ին հայտնել է կինոկենտրոնի տնօրեն Գևորգ Գևորգյանը:
Նրա խոսքով` վարձակալության մասին գործարքը գրեթե կայացել է, սակայն բանակցությունների ընթացքում որոշ ֆինանսական խնդիրներ են առաջ եկել: Կինոկենտրոնի հաշվարկներով` կինոսրահների օգտագործման համար 3,5 մլն դրամ է անհրաժեշտ: Բացի վարձակալության վճարից, որը կազմում է 1,5  միլիոն դրամ, ևս 1,5-1,8 միլիոն դրամ է անհրաժեշտ կինոթատրոնի սրահներում ջերմություն ապահովելու համար: Վարձակալության վճարը, հավանաբար, 3 սուբյեկտների կողմից կտրամադրվի: 500 հազարական դրամ են խոստացել Orange օպերատորը, Երևանի քաղաքապետարանը և Հայաստանի կրթության և գիտության նախարարությունը:
Նախարարությունը կօգնի կինոթատրոնին այն պայմանով, որ վերջինս  N թվով  աշակերտների անվճար կինոդիտման հնարավորություն ընձեռի: Ի դեպ, նրանց համար հատուկ գիտակրթական կինոծրագիր է նախապատրաստվել: Բանակցություններ են ընթանում նաև «Ցենտրալ Փարթներշիփ» կինոկենտրոնի հետ, որը պատրաստ է համագործակցության իր ֆիլմերի` օրական երեք անգամ ցուցադրության նախապայմանով:
Բացի մանկական և կրթական ֆիլմերից, կինոկենտրոնը նախատեսում է նաև համաշխարհային կինոարտադրության վարպետների գործերի, կինոփառատոնների դափնեկիր ֆիլմերի ցուցադրություն իրականացնել. Արտասահմանյան ֆիլմերի օրեր անցկացնել: Ազգային կինոթատրոնում կցուցադրվեն նաև տարբեր տարիների խորհրդային ֆիլմեր: «Մի խոսքով` մեզ մոտ ամեն ինչ կլինի, բացի էրոտիկայից»,-կատակելով խոստացել է Գևորգ Գևորգյանը:
Նա հերքել է նաև լուրերն այն մասին, որ շենքի սեփականատերը փոխվել է: Նրա խոսքով` կինոթատրոնի սեփականատերն է մնում «Ուլիս» ՓԲԸ-ն:

С 1 октября кинотеатр “Наири” возобновит работу
Закрытый в апреле этого года кинотеатр “Наири” с 1 октября вновь распахнет свои двери. “Спасти” кинотеатр, арендовав его залы, вызвался Национальный киноцентр Армении, сообщил Ереван.Ру директор киноцентра Геворк Геворкян.
По его словам, сделка о передаче в аренду почти состоялась, однако в процессе переговоров возникли финансовые проблемы. На содержание кинозалов, по подсчетам киноцентра, необходимо 3,5 млн драмов. Кроме платы за аренду (1,5 млн. драмов вместо 2 млн. за которые залы арендовала компания “Парадиз”), 1,5-1,8 млн драмов нужно предусмотреть для обеспечения теплом помещений кинотеатра в холодный период года. Арендная плата, возможно, будет предоставлена тремя субъектами: по 500 тысяч драмов киноцентру обещали сотовый оператор Orange, мэрия Еревана и Министерство образования Армении. Министерство поможет киноцентру с условием предоставления бесплатных просмотров N-ому числу школьников, для которых разработана специальная познавательно-образовательная кинопрограмма. Ведутся переговоры и с кинокомпанией «Централ Партнершип», которая готова к сотрудничеству при условии показа своих фильмов (3 сеанса в день).
Кроме детских и образовательных фильмов, киноцентр планирует также показы работ мэтров мирового кино, фильмов-номинантов кинофестивалей, периодическое проведение Дней зарубежного кино. В обязательном порядке Национальный киноцентр включит показы отечественных фильмов разных лет. «В общем, у нас все будет, кроме эротики», – шутя обобщил Геворк Геворкян.
Кстати, глава Киноцентра опроверг информацию о смене владельца здания, в котором располагается кинотеатр «Наири». По его словам, собственником кинотеатра остается ЗАО «Улис».