ԱՄՆ-ն 17 միլիոնի օգնություն տրամադրեց Հայաստանին
2010 թվականին ԱՄՆ և Հայաստանի կառավարությունների միջև կնքված 50 միլիոն ԱՄՆ դոլարի Օժանդակության համաձայնագրերի շրջանակում ԱՄՆ Միջազգային Զարգացման Գործակալության (ՄԶԳ) տնօրեն Ջաթինդեր Չիման և Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը սեպտեմբերի 17-ին ստորագրել են Հայաստանին տրամադրվող ԱՄՆ օժանդակության երրորդ տրանշը: Այս դեպքում Հայաստանին տրամադրվելու է  8,3 միլիոն դոլարի օժանդակություն` Հայաստանի տնտեսական աճի բարեփոխումների սատարման և 8,8 միլիոն ԱՄՆ դոլարի օժանդակություն`  առողջապահական և սոցիալական բարեփոխումների սատարման նպատակով:
Ինչպես հաղորդում է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը, ծրագիրը կստեղծի ավելի  արդյունավետ ձեռնարկություններ ու արժեքային շղթաներ, կբարելավի քաղաքականության և կանոնակարգիչ միջավայրերը, կհզորացնի աշխատուժի հմտությունները և կբարելավի համագործակցությունը մասնավոր-պետական մարմինների միջև: Նախատեսված է, որ ծրագիրը կբարելավի նաև հիմնական ենթակառուցվածքների` էներգետիկայի, ջրի և հեռահաղորդակցության ոլորտների քաղաքականությունը և կառավարումը:

США вновь улучшит Армению – на этот раз на 17 млн
В рамках подписанного в 2010 году Арменией и США Соглашения о помощи на 50 млн американских долларов, директор USAID Затиндер Чиман и министр экономики Тигран Давтян 17 сентября подписали второй транш содействия США Армении. По договору Армении предоставят 8,3 млн американских долларов на содействие экономическому росту и 8,8 млн долларов на социальные и здравоохранительные улучшения.
Как сообщает посольство США в Армении, программа будет содействовать созданию более эффективных предприятий и цепочек создания стоимостей, улучшит политическую атмосферу и регулирующую среду, усилит навыки рабочей силы и взаимодействие частных и государственных лиц. Предполагается, что программа улучшит и основные инфраструктуры – политику и управление в областях связи, энергетики и воды.