ԱՄՆ-ն 17 միլիոնի օգնություն տրամադրեց Հայաստանին
2010 թվականին ԱՄՆ և Հայաստանի կառավարությունների միջև կնքված 50 միլիոն ԱՄՆ դոլարի Օժանդակության համաձայնագրերի շրջանակում ԱՄՆ Միջազգային Զարգացման Գործակալության (ՄԶԳ) տնօրեն Ջաթինդեր Չիման և Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը սեպտեմբերի 17-ին ստորագրել են Հայաստանին տրամադրվող ԱՄՆ օժանդակության երրորդ տրանշը: Այս դեպքում Հայաստանին տրամադրվելու է  8,3 միլիոն դոլարի օժանդակություն` Հայաստանի տնտեսական աճի բարեփոխումների սատարման և 8,8 միլիոն ԱՄՆ դոլարի օժանդակություն`  առողջապահական և սոցիալական բարեփոխումների սատարման նպատակով:
Ինչպես հաղորդում է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը, ծրագիրը կստեղծի ավելի  արդյունավետ ձեռնարկություններ ու արժեքային շղթաներ, կբարելավի քաղաքականության և կանոնակարգիչ միջավայրերը, կհզորացնի աշխատուժի հմտությունները և կբարելավի համագործակցությունը մասնավոր-պետական մարմինների միջև: Նախատեսված է, որ ծրագիրը կբարելավի նաև հիմնական ենթակառուցվածքների` էներգետիկայի, ջրի և հեռահաղորդակցության ոլորտների քաղաքականությունը և կառավարումը:

US to Provide $17 Million in Assistance to Armenia
Within the framework of the $50 million Assistance Agreements signed in 2010 between the US and Armenian governments, USAID/Armenia Mission Director Jatinder Cheema and RA Minister of Economy Tigran Davtyan signed on Sept. 17, 2011 the third tranche of US assistance to Armenia providing $8.3 million to further support Armenia’s economic growth and $8.8 million to advance its health and social reform, according to a press release issued by the US Embassy in Armenia on Saturday.
"Under the Economic Growth Agreement, USAID will help promote a competitive and diversified private sector in Armenia. The program will foster more productive enterprises and value chains, improve policy and regulatory environments, strengthen workforce skills, and enhance public-private sector partnerships. In addition, the program will work to improve policy and management practices for key infrastructure, such as energy, water and telecommunications," reads the release.
Under the Health and Social Reform Agreement, USAID will continue to support improvements to the health and social services provision in Armenia and increase public expenditure in health care and social protection.