ՄԱԿ-ի համակարգողը Հայաստանում 20 տարվա ընթացքում բացառիկ առաջընթաց է նկատել
Միավորված ազգերի կազմակերպության գլխավոր ասամբլեայի  բանաձևով հոկտեմբերի 24-ը հռչակած է Միավորված ազգերի կազմակերպության օր:
Այս տարի ՄԱԿ-ը նշում է  իր ստեղծման 66-ամյակը: Այսօր ԱԺ-ի բակում «Պատանի նվաճողներ» հ/կ-ի կազմակերպած միջոցառման ժամանակ Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Դաֆինա Գեռչևան լրագրողների հետ զրույցում խոսել է  Հայաստան-ՄԱԿ համագործակցության մասին:
«Ցանկանում եմ ընդգծել ռազմավարական և երկարատև համագործակցության կարևորությունը Հայաստանի կառավարության ու ՄԱԿ-ի միջև: Եվ ուրախ եմ իմանալ, որ մենք այստեղ վայելում ենք վստահության բարձր մակարդակ  կառավարության կողմից: Անցած 19 տարիների ընթացքում համագործակցությունը հիանալի էր: Ինչպես գիտենք, Հայաստանը միացել է  ՄԱԿ-ին 1992 թվականի մարտին և մի քանի ամիս անց Հայաստանում ստեղծվել է ՄԱԿ-ի գրասենյակը: Դրանից հետո մենք աշխատում ենք կառավարության հետ տարբեր զարգացման մարտահրավերների հաղթահարման ուղղությամբ»,- ասել է տիկին Գեռչևան:
Նա նաև նշել է, որ հաջորդ տարի նշվելու է ՄԱԿ-ի` Հայաստանում ներկայության 20- ամյակը, ինչի առիթով նա հայ ժողովրդին շնորհավորել է այն բացառիկ առաջընթացի առիթով, որ ունեցել է այս տարիների ընթացքում, ինչպես նաև տեղեկացրել, որ իրենք կնշանավորեն կողմերի համագործակցությունը հետագա ուղենիշային ծրագրերով:

Armenia has Experienced 'Exceptional Progress' in Past 20 Years, Says UN Armenia Coordinator
The United Nations General Assembly declared Oct. 24, the anniversary of the Charter of the UN, as "UN Day" — a day to highlight the aims and achievements of the international organization.
This year, the UN is celebrating its 66th anniversary. During an event organized by the NGO "Young Conquerers" in Armenia's National Assembly today, UN Resident Coordinator and UNDP Resident Representative in Armenia Dafina Gercheva spoke to reporters about Armenia-UN cooperation.
"I would like to stress the importance of strategic and long-term cooperation between the Armenian government and the UN. And I'm happy to know that we enjoy a high level of trust from the government here. Cooperation over the past 19 years has been admirable. As we know, Armenia joined the UN in March 1992, and the UN office in Armenia was established a few months later. After that, we've been working with the government toward overcoming different development challenges," she said.
Gercheva added that next year will mark the 20th anniversary of UN in Armenia. On this occasion, she congratulated the Armenian people on the exceptional progress it has had during these years, as well as stating that they will mark cooperation between the parties with future benchmark programs.