ԱՄՆ-ն չպետք է որակում տա 1915-ի դեպքերին, համոզված է կոնգրեսականը
ԱՄՆ Կոնգրեսի ստորին պալատի սենատորներն ամենամյա «Նոր մարտահրավերներ, նոր հնարավորություններ 2011» թուրք-ամերիկյան համաժողովի շրջանակներում հայտարարել են, որ Թուրքիայի և Միացյալ Նահանգների միջև համագործակցությունն էլ ավելի է մեծանում, քանի որ Թուրքիայի ժողովրդավարությունը «հզորության փայլուն մոդել է», որը ձեռք է բերվել հիմնարար ազատությունների և ժողովրդավարության շնորհիվ, այն էլ` արաբական երկրներում խռովությունների ժամանակ, հայտնում է Todays Zaman-ը:
Ելույթ ունենալով համաժողովի շրջանակներում` սենատոր Կիրստեն Ջիլիբրանդը ասել է, որ Թուրքիայի տնտեսությունն ու տարածաշրջանային գերակա դիրքը գործում է ոչ միայն ի շահ Թուրքիայի, այլև այն երկրների, որոնք Արաբական գարուն են ապրում, ինչպես նաև ի շահ Թուրքիայի դաշնակից ԱՄՆ-ի:
Խոսելով թուրք-ամերիկյան հարաբերությունների մասին` ԱՄՆ Կոնգրեսի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Իլեանա Ռոս-Լեհտինենը հայտարարել է, որ երկկողմ հարաբերությունները այժմ «ավելին են. քան «տարածաշրջանային անվտանգության համագործակցությունը», և դրանք «գլոբալ ռազմավարական կարևորություն ունեն»:
Կոնգրեսականը խոսել է նաև 1915-ի դեպքերի մասին և հայտարարել, որ ԱՄՆ Կոնգրեսը չէ, որ պետք է որակում տա իրադարձություններին: Դա, ըստ Ռոս-Լեհտինենի, Թուրքիայի և Հայաստանի խնդիրն է:

Representatives of the US Congress have said in Washington, DC, that the partnership between Turkey and the United States is getting stronger as the Turkish democracy is a “shining model of strength” earned by basic freedoms and democracy at a time of Arab awakening, Today’s Zaman reports.
Speaking at the “2011 Annual Congress, New Challenges-New Opportunities” co-hosted by the Turkic American Alliance (TAA) and the Confederation of Businessmen and Industrialists of Turkey (TUSKON), Sen. Kirsten Gillibrand said on Wednesday that Turkey’s economy and regional leadership brought benefits not only to the Turkish people but also to the countries going through the Arab Spring and Turkey’s ally, the United States.
According to the senator, the “deep partnership” between Turkey and the United States gets stronger with every passing day.
In turn, Ileana Ros-Lehtinen, chair of the House Foreign Affairs Committee, said the bilateral relations of the two countries now go beyond a “regional security partnership” and have a “global strategic importance.”
Ros-Lehtinen also voiced her concerns about the dismal state of Turkish-Israeli relations and said that she considers the earthquake in the eastern Turkish province of Van and Israel’s offer to provide aid as opportunities to improve the two counties’ relations.
In addition, the member of congress mentioned the events of 1915 and said that it is not up to the US Congress to define the events, but that Turkey and Armenia can handle the issue