Տեր-Պետրոսյանը եվրոպացի չինովնիկի հետ քննարկել է ընտրությունների հետ կապված խնդիրները
Հունվարի 28-ին ՀՀ առաջին նախագահ, ընդդիմության առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հանդիպել է Եվրոպական Ազատական-Ժողովրդավարական և Բարեփոխումների կուսակցության (ELDR) փոխնախագահ Լյուսիվիզ Վան դեր Լաանի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Ինչպես հաղորդում է ՀԱԿ-ի լրատվական ծառայությունը, զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանում ժողովրդավարության հաստատման, պետական մակարդակով ընտրակեղծարար մեքենայի դեմն առնելու, ազատ և արդար ընտրությունների կազմակերպման, այդ հարցերում միջազգային հանրության, մասնավորապես ELDR կուսակցության մասնակցությանը վերաբերող խնդիրներ: Շոշափվեցին ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի, միջազգային դիտորդական այլ կազմակերպությունների աշխատանքի բարելավման և արդյունավետ գործունեության հնարավորությունները:
Կողմերն ընդգծել են, որ միջազգային հանրությունն այս անգամ լուրջ վերաբերմունք է ցուցաբերելու Հայաստանում ազատ և արդար ընտրությունների անցկացմանը, որպեսզի «բացառվեն ժողովրդի կամքը աղավաղող ընտրություններ»:
Հունվարի 29-ին Հայ Ազգային Կոնգրեսի համակարգող Լևոն Զուրաբյանը  և տիկին Լյուսիվիզ Վան դեր Լաանը շարունակել են քննարկումները վերոնշյալ խնդիրների շուրջ:

On Jan. 28, first president of Armenia and leader of the opposition bloc the Armenian National Congress (HAK) Levon Ter-Petrossian met with the delegation headed by European Liberal Democrat and Reform party (ELDR) Vice-President Lousewies van der Laan.
As reported by the HAK press service, the parties discussed establishing democracy, fighting the "state-level machine falsifying elections," and organizing free and fair elections, as well as the participation of the international community, particularly the ELDR, in these matters. Opportunities for improving and increasing the effectiveness of the activities of the OSCE/ODIHR and other international observer organizations were also touched upon.
The parties stressed that the international community will take a serious approach this time toward holding free and fair elections in Armenia, so that "elections that manipulate the will of the people will be ruled out."
On Jan. 29, Levon Zurabyan, coordinator of HAK's day-to-day affairs, and Lousewies van der Laan continued the discussion on these matters.