Ակտիվիստն իրականացրեց «Սերժի կամակատար դատարան» ակցիան դատական նիստի ժամանակ
Այսօր Հայ Ազգային Կոնգրեսի ակտիվիստ Տիգրան Առաքելյանի գործով դատական նիստի ժամանակ ՀԱԿ-ի մեկ այլ ակտիվիստ Արեգ Գևորգյանը դահլիճում «Սերժի կամակատար դատարան» գրությամբ պաստառ է բարձրացրել:
Գևորգյանի ակցիայից հետո դատավոր Գագիկ Պողոսյանը դուրս է հրավիրել ՀԱԿ ակտիվիստին դատարանի դահլիճից:
Ինչպես հաղորդել է Epress.am-ի թղթակիցը դատարանից, Գևորգյանն իր ակցիան իրականացրեց անմիջապես դատավորի դահլիճ մուտք գործելուց հետո: Տիգրան Առաքելյանին աջակցող անձինք դժգոհում էին դատավորի նախավերջին նիստում կայացված որոշման դեմ, համաձայն որի Առաքելյանին թույլ չէր տրվել այցելել վերջին դատական նիստերին: Նշենք, որ ինչպես նախորդ դատական նիստի ժամանակ, այնպես էլ այսօր Առաքելյանին բերել էին դատարանի շենք, սակայն դատական նիստին նա չէր մասնակցում:
Առաքելյանի փաստաբան Վահե Գրիգորյանն այսօր դատավորին ինքնաբացարկի միջնորդություն է ներկայացրել, որում, մասնավորապես, ասված է.
«Մեղադրյալին դատական նիստերի դահլիճից հեռացնելու սանկցիան որպես նորմ ընդունվել է միայն և միայն քաղաքական հակառակորդների նկատմամբ դատավարական հաշվեհարդար իրականացնելու նպատակով»:
Գրիգորյանն իր միջնորդության մեջ կասկածի տակ է առնում դատավորի անաչառությունը` կապված այս քրեական գործի հետ: Նա նշել է, որ դատավորը 2012 թվականի հունվարի 31-ին իր պաշտպանյալի նկատմամբ դատական սանկցիա կիրառելու որոշումը չի պարունակել որևէ պատճառաբանություն:
Միջնորդության վերաբերյալ իր կարծիքը հայտնելու համար մեղադրող դատախազ Հակոբ Մարտիրոսյանը կես ժամ ժամանակ է խնդրել, որն ուսումնասիրելուց հետո ասել է, որ այն անհիմն է և ենթակա է մերժման:
Միևնույն ժամանակ նա հիշել Ֆրիկի հայերեններից մեկը՝ «Կացինը սրելուց առաջ գեթ մեկ անգամ քեզ ծառ զգա»: Դատախազը նաև բացատրել է, թե ինչ նկատի ունի՝ ասելով, որ եթե մի պահ Գրիգորյանն իրեն դատավորի տեղը դներ, ապա Առաքելյանի նկատմամբ այդ սանկցիան կկիրառեր:
Խորհրդակցական սենյակում մեկ ժամ անցկացնելուց հետո դատավորը միջնորդությունը մերժել է: Հաջորդ դատական նիստը կկայանա փետրվարի 14-ին, ժամը 15:00-ին:

Opposition Activist Protests in Court, Holds Sign Implying Court is Doing President's Bidding
At today's trial of Armenian National Congress (HAK) activist Tigran Araqelyan, another HAK activist, Areg Gevorgyan, held up a poster that read "Serzh's stooge court" implying that the court is simply doing Armenian President Serzh Sargsyan's bidding.
Following this display, Judge Gagik Poghosyan asked Gevorgyan to leave the courtroom.
As reported by the Epress.am correspondent at the court, Gevorgyan held up his sign immediately after the judge walked into the room. Tigran Araqelyan's supporters are displeased with the judge's decision in the court session before last in which he didn't allow Araqelyan to attend the court sessions. Note, just as last time, so too today, Araqelyan was brought to the court building but was not allowed in the courtroom.
Araqelyan's attorney, Vahe Grigoryan, today made a motion to disqualify and withdraw the judge in which he states that a sanction on the accused not to attend the court sessions is imposed "with the aim of judicial reckoning toward political opponents."
The attorney is placing into doubt the judge's impartiality to the case, explaining that there was no explanation for the judge's Jan. 31 decision to impose sanctions on his client.
To express his opinion on the motion, prosecutor Hakob Martirosyan asked for half an hour, after which he said that the motion is unfounded and should be rejected. The prosecutor added that if Grigoryan put himself in the judge's shoes, he too would apply this sanction against Araqelyan.
After retiring to his consultation chambers for an hour, the judge rejected the motion. The next court session is set for Feb. 14 at 3 pm.