Փոստանջյանը պահանջում է քննել «Փակ շուկայի» խնդիրը. գործը դատարանում է
ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը պատրաստվում է անցնել հայաստանյան դատական համակարգի բոլոր ատյաններով՝ «Փակ շուկայի» հայցի վերաբերյալ արդար վճռի հասնելու համար: Այս մասին նա ասել է այսօր Երևանի Կենտրոն և Նորք Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասսության դատարանում կայացած նիստից հետո:
Նշենք, որ ավելի վաղ Զարուհի Փոստանջյանը դիմել էր ՀՀ ոստիկանություն՝ պահանջելով քննել ԱԺ ՀՀԿ-ական պատգամավոր, օլիգարխ Սամվել Ալեքսանյանին պատկանող Փակ շուկայի շենքի որպես հուշարձան ոչնչացման հարցը: Փաստանջյանը նաև նշել է, որ քաղաքապատարանը չի միջամտել ու դադարեցրել շենքի քանդումը, ինչը նույնպես անթույլատրելի է:
«Փակ շուկայի կառուցապատողը և Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը թույլ են տվել. հասարակական կարգի և բարոյականության դեմ ուղղված հանցագործությունների ցանկում ընդգրկված 264 հոդվածի խախտում` պատմության և մշակույթի հուշարձաններ ոչնչացնելը կամ վնասելը, ինչպես նաև  պետական ծառայության դեմ ուղղված հանցագործությունների ցանկում ընգրկված 315'1 հոդվածի խախտում` ինքնակամ շենքի կառուցումը չդադարեցնելը և անօրինական կառույցը չքանդելը և 315'2 հոդվածի խախտում` շենքի ինքնակամ կառուցումը կասեցնելու, կանխարգելելու ուղղությամբ օրենքով սահմանված կարգով միջոցներ չձեռնարկելը», - ասված էր Փոստանջյանի դիմումի մեջ:
Ոստիկանությունը մերժել է Փոստանջյանի բողոքը ու քրեական գործ չի հարուցել՝ հանցակազմի բացակայության պատճառաբանությամբ: Այնուհետև պատգամավորը նույն բողոքով դիմել է դատախազությանը, սակայն դարձյալ արդյունքի չի հասել ու դիմել է դատարան՝ պահանջելով վերացնել քրեական գործի հարուցման մերժումը:
Գագիկ Պողոսյանի նախագահությամբ դատական նիստում Փոստանջյանի ներկայացուցիչ Հերմինե Միքայելյանը միջնորդել է երկու օր ժամանակ տրամադրել դատախազության կողմից ներկայացված մերժման հիմքերին ծանոթանալու համար: Միքայելյանը նշել է, որ, հնարավոր է, իրենք բողոքը լրացնելու կարիք ունեն: Դատավորը բավարարել է միջնորդությունը:
Նիստից հետո Փոստանջյանը կրկին անգամ նշել է, որ Սամվել Ալեքսանյանի գործոություններն ակնհայտորեն անօրինական են, և դրանք չեն վերահսկվել Երևանի քաղաքապետարանի կողմից, ինչը ևս օրենքի խախտում է:

Депутат добивается рассмотрения вопроса ереванского Крытого рынка через суд
Депутат от фракции «Наследие» Заруи Постанджян намерена пройти по всем инстанциям судебной системы Армении для достижения справедливого вердикта по иску о ереванском Крытом рынке. Об этом она заявила после заседания в суде общей юрисдикции общин Кентрон и Норк Мараш.
Ранее Постанджян обратилась в полицию Армении с требованием рассмотреть вопрос уничтожения Крытого рынка в качестве исторического памятника. Рынок, напомним, принадлежит депутату от правящей РПА, олигарху Самвелу Алексаняну.
По словам депутата, мэрия не вмешалась и не предотвратила разрушение здания, что, заявила Постанджян, также неприемлемо.
«Застройщик Крытого рынка и мэр Еревана Тарон Маргарян допустили: нарушение статьи 264 (Уничтожение или повреждение памятников истории и культуры), а также неисполнение или ненадлежащее исполнение должностным лицом своих обязанностей», - в частности, говорится в заявлении Постанджян.
Полиция отклонила жалобу Постаджян и не возбудила уголовное дело на основании отсутствия состава преступления. Затем депутат обратилась в прокуратуру, однако также не добилась результата и обратилась в суд, требуя отменить отказ о возбуждении уголовного дела.
В ходе судебного заседания под председательством судьи Гагика Погосяна представитель депутата Эрмине Микаелян ходатайствовала о предоставлении 2 дней для ознакомления с обоснованиями отказа прокуратуры. Микаелян предположила, что может возникнуть необходимость внести дополнения в жалобу. Судья удовлетворил ходатайство.
После заседания Заруи Постанджян снова заявила, что действия Самвела Алексаняна явно незаконны, они не контролировались столичной мэрией, что, по мнению депутата, также является нарушением закона.