Ինձ համար սկզբունքային է արդարացման վճռով ազատվելը. Տիգրան Առաքելյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Վերաքննիչ դատարանում մեղադրող դատախազը շարունակել է պնդել, որ ՀԱԿ ակտիվիստները մեղավոր են: Տիգրան Առաքելյանը դատավոր Եվա Դարբինյանին Քրեական դատավարության օրենսգիրք է նվիրել:
Այսօր Վերաքննիչ դատարանում ՀԱԿ ակտիվիստներ՝ Տիգրան Առաքելյանի, Արտակ Կարապետյանի, Սարգիս Գևորգյանի և Դավիթ Քիրամիջյանի գործով կայացել է դատական ճառերի փուլը: Ճառերով և վերջին խոսքով հանդես են եկել ամբաստանյալները, նրանց ներկայացուցիչ Ստեփան Ոսկանյանը և մեղադրող դատախազ Հակոբ Մարտիրոսյանը:
Ակտիվիստները և նրանց պաշտպանը պահանջել են դատարանից արդարացման դատավճիռ հրապարակել, քանի որ վերաքննության փուլում ապացուցվել է մեղադրանքի շինծու լինելը:
Ստեփան Ոսկանյանը նշել, որ թեև Վերաքննիչ դատարանում գործի դատավարությունը ևս անցել է խախտումներով, սակայն ստացված ապացույցները բավարար են պնդելու, որ հանցակազմը բացակայում է և տղաները պետք է արդարացվեն:
Մեղադրյալ Դավիթ Քիրամիջյանը պահանջել է նաև քրեական պատասխանատվության ենթարկել գործով տուժող, ոստիկան Շահեն Հարությունյանին՝ սուտ ցուցմունք տալու համար:
Դատախազ Մարտիրոսյանն իր ճառում նշել է, որ ինքը առհասարակ դեմ էր գործը վերաքննելուն և կարծում է, որ ամբաստանյալների մեղքն ապացուցված է: Նա իր ճառում մեջբերել է մեղադրյալ Արտակ Կարապետյանի ցուցմունքը, որում վերջինս ասել է, թե դեպքի օրը իրենք մոտեցել են ոստիկաններին և մի քաղաքացու, ու Կարապետյանը խնդրել է իրեն որպես ընթերակա գրանցել: Մարտիրոսյանը, հղում անելով օրենքին, նշել է, որ ընթերակա կամովի չեն գրացվում, դրա համար պետք է պահանջ ներկայացնի ոստիկանը:
Դատախազը, կարծիք հայտնելով, որ վեճի պատճառներից մեկը եղել է այն, որ ոստիկանները ՀԱԿ ակտիվիստներին «լևոնական» են անվանել, ասել է, թե «լևոնական» բառի մեջ վիրավորվելու բան չկար: Դատախազը, այնուամենայնիվ, միջնորդել է Կարապետյանին ազատել համաներմամբ, իսկ Քիրամիջյանի համար պայմանական ազատազրկում է պահանջել: Հիշեցնենք, որ Մարտիրոսյանը Քիրքամիջյանի համար պայմանական էր պահանջել նաև առաջին ատյանի դատարանում, սակայն դատավոր Գագիկ Պողոսյանն ավելի խիստ պատիժ էր նշանակել՝ 2 տարվա ազատազրկում:
Տիգրան Առաքելյանն իր ճառում նշել է, որ իր համար սկզբունքային է արդարացմամբ ազատ արձակվելը: «Միայն արդարացման մեջ ես կգտնեմ ազատություն»,- ասել է նա:

Tigran Araqelyan: Getting an Acquittal is a Matter of Principle
The prosecuting attorney at the Court of Appeal continues to argue that the Armenian National Congress (HAK) activists are guilty. Tigran Araqelyan gave presiding Judge Eva Darbinyan a copy of the Criminal Procedure Code of the Republic of Armenia.
Recall, Araqelyan has been sentenced to six years in prison (two of which he has already served in pre-trial detention) for allegedly attacking officers near Swan Lake in central Yerevan in August 2011. Three other HAK activists — Artak Karapetyan, Sargis Gevorgyan, and David Kiramijyan — were also charged; however, they were released pending trial.
Closing remarks were heard in court today. The last person to speak were the defendants, their attorney Stepan Voskanyan, and prosecuting attorney Hakob Martirosyan.
The activists and their attorney demanded a fair ruling, since, according to them, it was proven during the appeals stage that the charges were fabricated.
The defense attorney noted that although there were violations also in the appeals court proceedings, the evidence heard is enough to prove the lack of corpus delicti and that the defendents must be absolved of guilt.
The defendant David Kiramijyan also demanded to launch criminal proceedings against police officer Shahen Harutyunyan, named as a victim in the case, for lying in court.
The prosecuting attorney, Martirosyan, in his closing remarks noted that he was opposed to appealing the case and believes that the defendants' guilt is proven. In his remarks he cited accused Artak Karapetyan's testimony in which he said that on the day of the incident they approached the police and a citizen, which Karapetyan asked to be recorded as a witness. Referring to the law, the attorney noted that witnesses are not recorded on a volunteer basis; such requests must be submitted to the police.
The prosecutor opined that one of the causes of the altercation between activists and the police was that the latter called the HAK activists "Levonakan" , but, he said, there was nothing offensive in the term. Martirosyan petitioned to release Karapetyan under amnesty, while asking for probation for Kiramijyan. Recall, the prosecutor asked for probation for Kiramijyan also in the lower court, but Judge Gagik Poghosyan assigned a heavier penalty — two years in prison.
In his closing remarks Tigran Araqelyan said being acquitted (instead of being released under amnesty) is a matter of principle. "I will find freedom only in a fair ruling," he said, before presenting the judge with the Criminal Procedure Code.