Ինձ համար սկզբունքային է արդարացման վճռով ազատվելը. Տիգրան Առաքելյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Վերաքննիչ դատարանում մեղադրող դատախազը շարունակել է պնդել, որ ՀԱԿ ակտիվիստները մեղավոր են: Տիգրան Առաքելյանը դատավոր Եվա Դարբինյանին Քրեական դատավարության օրենսգիրք է նվիրել:
Այսօր Վերաքննիչ դատարանում ՀԱԿ ակտիվիստներ՝ Տիգրան Առաքելյանի, Արտակ Կարապետյանի, Սարգիս Գևորգյանի և Դավիթ Քիրամիջյանի գործով կայացել է դատական ճառերի փուլը: Ճառերով և վերջին խոսքով հանդես են եկել ամբաստանյալները, նրանց ներկայացուցիչ Ստեփան Ոսկանյանը և մեղադրող դատախազ Հակոբ Մարտիրոսյանը:
Ակտիվիստները և նրանց պաշտպանը պահանջել են դատարանից արդարացման դատավճիռ հրապարակել, քանի որ վերաքննության փուլում ապացուցվել է մեղադրանքի շինծու լինելը:
Ստեփան Ոսկանյանը նշել, որ թեև Վերաքննիչ դատարանում գործի դատավարությունը ևս անցել է խախտումներով, սակայն ստացված ապացույցները բավարար են պնդելու, որ հանցակազմը բացակայում է և տղաները պետք է արդարացվեն:
Մեղադրյալ Դավիթ Քիրամիջյանը պահանջել է նաև քրեական պատասխանատվության ենթարկել գործով տուժող, ոստիկան Շահեն Հարությունյանին՝ սուտ ցուցմունք տալու համար:
Դատախազ Մարտիրոսյանն իր ճառում նշել է, որ ինքը առհասարակ դեմ էր գործը վերաքննելուն և կարծում է, որ ամբաստանյալների մեղքն ապացուցված է: Նա իր ճառում մեջբերել է մեղադրյալ Արտակ Կարապետյանի ցուցմունքը, որում վերջինս ասել է, թե դեպքի օրը իրենք մոտեցել են ոստիկաններին և մի քաղաքացու, ու Կարապետյանը խնդրել է իրեն որպես ընթերակա գրանցել: Մարտիրոսյանը, հղում անելով օրենքին, նշել է, որ ընթերակա կամովի չեն գրացվում, դրա համար պետք է պահանջ ներկայացնի ոստիկանը:
Դատախազը, կարծիք հայտնելով, որ վեճի պատճառներից մեկը եղել է այն, որ ոստիկանները ՀԱԿ ակտիվիստներին «լևոնական» են անվանել, ասել է, թե «լևոնական» բառի մեջ վիրավորվելու բան չկար: Դատախազը, այնուամենայնիվ, միջնորդել է Կարապետյանին ազատել համաներմամբ, իսկ Քիրամիջյանի համար պայմանական ազատազրկում է պահանջել: Հիշեցնենք, որ Մարտիրոսյանը Քիրքամիջյանի համար պայմանական էր պահանջել նաև առաջին ատյանի դատարանում, սակայն դատավոր Գագիկ Պողոսյանն ավելի խիստ պատիժ էր նշանակել՝ 2 տարվա ազատազրկում:
Տիգրան Առաքելյանն իր ճառում նշել է, որ իր համար սկզբունքային է արդարացմամբ ազատ արձակվելը: «Միայն արդարացման մեջ ես կգտնեմ ազատություն»,- ասել է նա:

Политзаключенный Аракелян считает принципиальным оправдательный вердикт
Судья Апелляционного суда продолжает настаивать на вине активистов «Армянского национального конгресса». Политзаключенный Тигран Аракелян (на фото) подарил судье Еве Дарбинян Уголовно-процессуальный кодекс.
В Апелляционном суде состоялся этап судебных прений по делу активистов АНК Тиграна Аракеляна, Артака Карапетяна, Саргиса Геворгяна и Давида Кирамиджяна. Выступили с речью и заключительным словом подсудимые, их представитель Степан Восканян и прокурор Акоп Мартиросян.
Активисты и их адвокат требуют от суда вынесения оправдательного вердикта, так как в ходе повторного следствия была доказана сфабрикованность обвинения.
Степан Восканян заявил, что хотя в Апелляционном суде производство также проходило с нарушениями, полученных доказательств достаточно для того, чтобы настаивать на отсутствии состава преступления, и активисты, по словам адвоката, должны быть оправданы.
Обвиняемый Давид Кирамиджян потребовал привлечь к уголовной ответственности пострадавшего по делу, полицейского Шагена Арутюняна за дачу ложных показаний.
Прокурор Мартиросян отметил, что он был против возобновления следствия и считает доказанной вину подсудимых. Он процитировал показания обвиняемого Артака Карапетяна, в которых тот заявил, что в день инцидента активисты подошли к полицейским и гражданину, и Карапетян попросил записать их в понятые. Сославшись на закон, Мартиросян отметил, что добровольно в понятые не записываются, соответствующее требование должен представить полицейский.
Прокурор, предположив, что причиной спора послужило слово «левонакан» , примененное полицейскими, сказал, что в этом нет ничего оскорбительного. Прокурор Мартиросян, тем не менее, ходатайствовал об освобождении Карапетяна по амнистии, а для Кирамиджяна он потребовал условного заключения.
В суде первой инстанции Мартиросян также требовал для Кирамиджяна условного заключения, однако судья Гагик Погосян назначил более строгое наказание, приговорив активиста к 2 годам заключения.
В своей речи политзаключенный Тигран Аракелян заявил, что для него принципиально освобождение по оправдательному вердикту.