Ընտրություններ, ԼԳԲՏ, խոշտանգումներ․ HRW-ն ամփոփել է 2013թ․ Հայաստանում
Հայաստանում տարբեր ոլորտներում մարդու իրավունքների հետ կապված խնդիրներն արդիական են եղել նաև 2013 թվականին։ Human Rights Watch (Հյուման Ռայթս Վոտչ) միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության համաշխարհային զեկույցի` Հայաստանին վերաբերող հատվածում ամփոփ կերպով ներկայացվում են խնդրահարույց ոլորտները և մարդու իրավունքների խախտման դեպքերը։
Անդրադառնալով 2013-ին կայացած 2 ընտրություններին՝ ՀՀ նախագահի և Երևանի ավագանու, զեկույցի հեղինակներն ընդգծում են, որ, չնայած դրանք, ըստ միջազգային կազմակերպությունների զեկույցների, հիմնականում լավ էին կազմակերպված, այնուամենայնիվ, եղել են բազմաթիվ հաղորդումներ ձայների գնման, վարչական ռեսուրսի օգտագործման, ընտրակեղծիքների, ոստիկանության կողմից քաղաքացիների բողոքներն անուշադրության մատնելու մասին։
2013 թվականի օգոստոսին ոստիկանությունը ուժ գործադրեց Երևանի կենտրոնում բարձրահարկ շենք կառուցելու դեմ բողոքի ցույց կազմակերպած բնակիչների ու ակտիվիստների դեմ։ Ոստիկանությունը բերման ենթարկեց շուրջ 26 ցուցարարների ու ծեծի ենթարկեց առնվազն 1-ին՝ ոստիկանության բաժանմունք տեղափոխելիս․ ցուցարարը կարճ ժամանակով հոսպիտալացվեց։ Հոկտեմբերին Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը հայտարարեց, որ ոստիկանությունը անհամաչափ ուժ էր կիրառել, սակայն ոչ մի կարգապահական քայլեր չարվեցին։
Զեկույցը անդրադարձ է կատարել նաև «Կանանց ռեսուրսային կենտրոն» Հ/Կ-ին՝ նշելով, որ կենտրոնը տարվա ընթացքում բազմաթիվ սպառնալիքներ է ստացել ազգայնական խմբերի կողմից, այդ թվում՝ մեկնաբանություններ ֆեյսբուքյան օգտատերերի կողմից, որոնք սպառնացել են պայթեցնել կենտրոնն ու կտրել դրա ներկայացուցիչների կոկորդները։ Այս սպառնալիքների մասին հաղորդում է ներկայացվել ոստիկանություն, սակայն իշխանությունները մինչ այժմ հետաքննություն չեն սկսել։
Նոյեմբերին դեպի նախագահական նստավայր երթ կազմակերպելու փորձից հետո ոստիկանության հետ տեղի ունեցած բախումների հետևանքով ձերբակալվեցին ընդդիմադիր գործիչ Շանթ Հարությունյանն ու 13 այլ ակտիվիստներ։ Կառավարությունը պնդում է, որ խումբը մտադիր էր ուժով գրավել վարչական շենքը։ Զեկույցի կազմման պահին բոլոր ձերբակալվածները գտնվում էին նախնական կալանքի տակ․ նրանք մեղադրվում են իշխանության ներկայացուցչի դեմ բռնություն կիրառելու մեջ։
Հարությունյանը ավելի վաղ հայտարարել էր, որ ինքը կալանքի տակ գտնվելու ընթացքում ծեծի է ենթարկվել ոստիկանության աշխատակիցների կողմից, սակայն իշխանությունները նրա հայտարարությունների վերաբերյալ հետաքննություն չեն սկսել, նշում են զեկույցի հեղինակները։
«Տեղի իրավապաշտպանների համաձայն՝ կալանավայրերում խոշտանգումներն ու դաժան վերաբերմունքը մշտական բնույթ են կրում, իսկ Հայաստանում խոշտանգումների սահմանումը չի համապատասխանում միջազգային չափանիշներին, քանի որ այն չի ներառում պետական պաշտոնյաների կողմից իրականացված հանցագործությունները։ Իշխանությունները հաճախ հրաժարվում են հետաքննել խոշտանգումների մեղադրանքները կամ զոհերին ստիպում են հետ վերցնել իրենց բողոքները։ Ոստիկանությունը խոշտանգումների միջոցով կասկածյալներից ու վկաներից խոստովանական ու մեղադրական հայտարարություններ է ստանում»,- նշված է զեկույցի մեջ։
Զեկույցի հեղինակների համաձայն՝ Հայաստանը տարաբնույթ տպագիր ու առցանց լրատվամիջոցներ ունի։ Հեռուստատեսությունում, սակայն, բացակայում է բազմակարծությունը։ Օրինակ, Հայաստանի 13 հեռուստաընկերություններից միայն 1-ն է քաղաքական թոք-շոուներ հեռարձակում։ Միջազգային դիտորդները նկատել են, որ մամուլը «ընտրողական մոտեցում» է ցուցաբերել հետընտրական զարգացումները ներկայացնելիս՝ սահմանափակելով ընտրությունների ընթացքին քննադատորեն վերաբերվող կարծիքները։
Անդրադառնալով Հայաստանում ԼԳԲՏ համայնքի վիճակին՝ զեկույցի հեղինակները նշում են, որ համայնքի ներկայացուցիչներն իրենց մտահոգությունն են արտահայտել Հայաստանում տիրող հոմոֆոբիայի մասին։ ««ՓԻՆՔ Արմենիա» Հ/Կ-ի համաձայն՝ մարմնավաճառությամբ զբաղվող տրանսգենդեր կանայք պարբերաբար բռնության են ենթարկվում, սակայն ոստիկանության կողմից պաշտպանություն չեն ստանում։ «ՓԻՆՔ Արմենիա»-ն նաև հաղորդում է, որ ԼԳԲՏ բնակչությունը արժանանում է խտրական վերաբերմունքի աշխատանքի, առողջապահության ոլորտներում, ֆիզիկական ու հոգեբանական հարձակումների ենթարկվում բանակում, հասարակությունում, ինչպես նաև ընտանիքներում։
«Ամնեսթի ինթերնեյշնլ» իրավապաշտպան կազմակերպության համաձայն՝ պետական պաշտոնյաները հաճախ հանդուրժում են ԼԲԳՏ ներկայացուցիչների դեմ հարձակումները՝ բռնությունը որպես «ազգային արժեքների արտահայտում» որակելով»։

Доклад: Выборы, пытки, ЛГБТ-сообщество в Армении
Проблемы в разных сферах прав человека в Армении были актуальны и в 2013 году. В докладе международной правозащитной организации Human Rights Watch, в частности, представлены проблемные сферы и случаи нарушения прав человека в Армении.
По поводу выборов президента и в Совет старейшин Еревана авторы доклада пишут, что несмотря на то, что они, согласно международным организациям, были организованы на уровне, имели место множество сообщений о покупке голосов избирателей, использовании административного ресурса, фальсификациях, пренебрежении полиции жалобами граждан.
В августе 2013 года полиция применила силу в отношении граждан и активистов, протестующих против строительства многоэтажного здания в центре Еревана. Стражи правопорядка задержали порядка 26 демонстрантов, на пути в отделение избили, как минимум, одного человека, который был ненадолго госпитализирован. В октябре офис Омбудсмена Армении заявил, что полиция применила несоразмерную силу, однако никакие дисциплинарные меры не были предприняты.
В докладе также говорится об общественной организации «Женский ресурсный центр». В начале года ЖРЦ получил множество угроз от националистических групп, комментарии от пользователей соцсети «Фейсбук», которые угрожали взорвать центр и перерезать горло его представителям. На основании этих угроз в полицию представили сообщение, однако власти до сих пор не начали расследование.
В ноябре в результате столкновений с полицией после попытки проведения шествия к резиденции президента были арестованы политический деятель Шант Арутюнян и 13 других активистов. Правительство утверждает, что группа намеревалась силой захватить административное здание. На момент составления доклада они находились под предварительным арестом по обвинению в применении насилия в отношении представителя власти. Ранее Арутюнян сообщил, что после задержания был избит полицейскими, но власти не провели расследования на основании этих заявлений.
«По словам местных представителей правоохранительных органов, пытки и жестокое обращение в тюрьмах носят постоянный характер, а определение пыток в Армении не соответствует международным стандартам, так как оно не включает в себя преступления, совершенные госчиновниками.
Власти часто отказываются рассматривать обвинения в пытках или заставляют жертв отозвать свои жалобы. При помощи пыток полиция получает у подозреваемых и свидетелей признательные показания и обвинения».
В Армении, согласно докладу, действуют различные печатные и электронные СМИ, однако на ТВ не хватает плюрализма мнений. К примеру, только один из 13 армянских телеканалов транслирует политические ток-шоу. Международные наблюдатели отмечают, что, представляя поствыборные события, пресса проявила «избирательный подход», ограничив число критических отзывов о выборах.
По поводу ситуации с ЛГБТ-сообществом отмечается, что представители сообщества выражают обеспокоенность с царящей в стране гомофобией. «Согласно общественной организации «Pink Armenia», женщины-трансгендеры, занимающиеся проституцией, периодически подвергаются насилию, но полиция их не защищает. Также организация сообщает, что представители ЛГБТ подвергаются дискриминации на работе, в сфере здравоохранения, подвергаются физическому и психологическому насилию в армии, обществе, а также в семьях.
Согласно правозащитной организации Amnesty International, госчиновники часто терпят атаки на представителей ЛГБТ, оценивая насилие как «выражение национальных ценностей»».