Ոչ կոալիցիոն խմբակցություններն ուզում են գազային պայմանագրերը քննող հանձնաժողով ստեղծել
Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ստորագրված գազային պայմանագրերի հետ կապված մի շարք հարցերի պատասխանները ստանալու ակնկալիքով ԱԺ ոչ կոալիցիոն խմբակցությունները առաջարկում են խորհրդարանական ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծել: Նշենք, որ գազային պայմանագրերը վերաբերում էին Ռուսաստանից գնվող գազի գնին, երկու երկրների միջև պայմանագրի գործողության ժամկետին և «Հայռուսգազարդ» ընկերության բաժնետոմսերի վաճառքին «Գազպրոմ» ընկերությանը։
Այս մասին ԱԺ-ում այսօր հայտարարել է ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը: Նա ասել է, որ գազի վաճառքի սակագների մասին պայմանագրերը ամենամութ գործարքներն են, որոնք գաղտնի են պահվել և՛ հանրությունից, և՛ ԱԺ-ից: Մանուկյանի խոսքով՝ կան բազում փաստաթղթեր և 23 համաձայնագրեր, որոնք Կառավարությունը թաքցրել է:
Մանուկյանը նշել է, որ հանձնաժողովը կփորձի ստանալ հետևյալ հարցերի պատասխանները՝ ինչպե՞ս է գոյացել Ռուսաստանին 300 մլն դոլար գազի համար պարտքը, ինչպե՞ս է որոշվել Ռուսաստանից գնվող գազի գնի և սպառողին առաջարկվող գնի միջև եղած տարբերությունը։
ՀԱԿ պատգամավորը նշել է, որ հանձնաժողովը կլինի բազմակուսակցական, և աշխատանքը կատարելուց հետո զեկույց կներկայացնի ԱԺ-ին։
Արամ Մանուկյանին լսելուց հետո ԱԺ նախագահն ասել է, թե ճիշտ կլիներ առաջարկի մասին տեղեկացվեր նաև քաղաքական մեծամասնությունը (ՀՀԿ-ն): Արամ Մանուկյանը, սակայն, նշել է, որ ՀՀԿ-ն ապացուցել է, թե հետաքրքրված չէ այդ մութ պայմանագրերի բացահայտմամբ։ Մանուկյանը հիշեցրել է, որ ՀՀԿ-ն կողմ է քվեարկել գազային համաձայնագրերին։

Армянские некоалиционные фракции хотят создать комиссию по изучению газовых договоров с Россией
В надежде получить ответы на ряд вопросов по поводу газовых договоров, заключенных между Россией и Арменией, некоалиционные фракции Национального Собрания предлагают создать временную парламентскую комиссиию. Об этом с трибуны парламента заявил секретарь фракции «Армянский национальный конгресс» Арам Манукян. Газовые договоры касались цены покупаемого у России газа, срока действия соглашения между двумя странами и продажи «Газпрому» акций компании «АрмРосгазпром».
По словам Манукяна, договоры о тарифе на продажу газа – самые темные сделки, которые держались в секрете и от общества, и от парламента. Депутат заявил, что есть множество документов и 23 соглашения, которые правительство скрыло.
Комиссия, добавил он, попытается получить ответы на следующие вопросы: как образовалась задолженность по газу перед Россией в размере 300 млн. долларов, как была определена разница в цене между покупаемом у России и предлагаемом потребителю газом.
Представитель АНК заявил, что в комиссию войдет ряд партий, а после выполнения работы она представит доклад парламенту.
Выслушав парламентаря, спикер Овик Абрамян заявил, что было бы верно сообщить о предложении и парламентскому большинству, Республиканской партии Армении. Манукян, в свою очередь, заявил, что РПА доказала, что не заинтересована в выявлении этих темных договоров. Депутат напомнил:республиканцы проголосовали за договоры по газу.