Դատախազությունն արհամարում է 3.5-ամյա երեխայի մահվան գործը. փաստաբան
3.5-ամյա Արտաշես Սեդրակյանի մահվան դեպքի հետ կապված տուժողի իրավահաջորդի բողոքներն արդեն հասել են Վերաքննիչ դատարան, սակայն պատասխանող կողմը համառորեն չի ներկայանում նիստերին:
Այսօր Վերաքննիչ դատարանում տեղի է ունեցել առաջին նիստը, և տուժողի հոր՝ Սայադ Սեդրակյանի ներկայացուցիչ Մոնիկա Մարգարյանը ներկայացրել է բողոքը, որով վիճարկվում է երեխայի բուժումը ստանձնած «Արմավիր» ԲԿ բժիշկ Արմենուհի Հարությունյանի դեմ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու որոշումը:
Որոշումը կայացվել է Արմավիրի դատախազության կողմից, սակայն դատախազության ներկայացուցիչները չեն ներակայացել ոչ առաջին ատյանում կայացած նիստերին, ոչ վճռի հրապարակման օրը, ոչ էլ այսօր՝ Վերաքննիչ դատարան:
Ավելի վաղ երեխայի հայրը՝ Սայադ Սեդրակյանը, Epress.am-ի հետ զրույցում պատմել էր, որ բոլոր 5 դատաբժշկական փորձաքննությունները հաստատում են՝ տղան մահացել է բժշկական սխալների և թերությունների պատճառով, սակայն երեխայի մահվան գործով մեղադրյալ չկա, որևէ մեկը մինչ այժմ պատասխանատվության չի ենթարկվել: Տղային բուժող բժշկուհու դեմ քրեական հետապնդումը նախ հետաձգվել է նրա լավ բնութագրի պատճառով, ապա այն հիմքով, թե բժշկական օգնություն հնարավոր չի եղել տալ՝ հիվանդանոցում համապատասխան տեխնիկա չունենալու պատճառով:
«Ես պատասխանող կողմի բացակայությունը գնահատում եմ որպես անպատասխանատվության դրսևորում: Նրանք գիտեն, որ կարճման որոշումն անհիմն է, չեն կարող դատարանում որևէ փաստարկ ներկայացնեն: Բայց նման պահվածքն էլ ահրամարհական մոտեցում է»,-դատարանում բողոքը ներկայացնելով՝ ասել է Մոնիկա Մարգարյանը:
Նախագահող Սերգեյ Չիչոյանն ասել է, որ կողմը ծանուցվել էր նիստի մասին, նրան ուղարկվել են նաև բողոքը ներկայացնողի դիմումների պատճենները, սակայն որևէ գրություն, թե ինչու պատասխանող կողմը չի գալու դատարան, ինքը չի ստացել: Դատարանը խոստացել է նորից ծանուցել՝ ապահովելու կողմի ներկայությունը հաջորդ նիստին, որը կայանալու է փետրվարի 26-ին:

Прокуратура армянского города игнорирует заседания по делу о смерти ребенка - адвокат
Жалобы правопреемника пострадавшего в деле о смерти 3.5-летнего Арташеса Седракяна дошли до Апелляционного суда, однако ответчик упорно не приходит на судебные заседания.
В Апелляционном суде состоялось первое заседание, и представитель отца пострадавшего Моника Маргарян представила жалобу, в которой оспаривается решение о прекращении уголовного преследования врача медцентра «Армавир» Арменуи Арутюнян, лечившего ребенка.
Решение приняла прокуратура Армавира, однако представители структуры не являлись на заседания суда первой инстанции, не присустствовали на оглашении вердикта и не пришли 12 февраля в Апелляционный суд.
Ранее отец малыша Саяд Седракян (на фото) рассказал в беседе с Epress.am, что все проведенные судмедэксертизы подтверждают: ребенок умер по причине врачебной ошибки, однако обвиняемого в деле о смерти нет, никто не понес наказания. По части привлеченного в качестве подозреваемого врача сначала дело было закрыто на основании хорошей характеристики, затем - на том основании, что оказать медицинскую помощь было невозможно за неимением в больнице соответствующей техники.
«Отсутствие ответчика я оцениваю как проявление безответственности. Они знают, что решение о закрытии дела необоснованно, представить какие-либо аргументы в суде они не могут. Но такое поведение является результатом пренебрежительного подхода», - заявила Моника Маргарян, представляя жалобу в суде.
Судья Сергей Чичоян заявил, что ответчика информировали о заседании, стороне также отправили копии заявлений истца, однако никакого письма с объяснением неявки в суд он не получил. Суд пообещал снова отправить уведомление, чтобы обеспечить присутствие ответчика на следующем заседании, намеченном на 26 февраля.