Պոլիտեխնիկի ռեկտորին չհաջողվեց տապալել «Դ!ԵՄ ԵՄ»-ի ակցիան
ՀՊՃՀ ռեկտոր Արա Ավետիսյանը փորձերը՝ տապալել փետրվարի 20-ին համալսարանի տարածքում «Դ!ԵՄ ԵՄ» նախաձեռնության կազմակերպած պարտադիր կուտակային կենսաթոշակների դեմ իրազեկման ակցիան, ձախողվեցին, և ակցիան կայացավ, հայտնում է News.am-ը։
Նախօրեին համալսարանի Ռեկտորատի, Արհմիութենական կազմակերպության կոմիտեի և Ուսանողական խորհրդի անունից տարածվել էր համատեղ հայտարարություն, որով «Դ!ԵՄ ԵՄ» քաղաքացիական նախաձեռնությանը կոչ էին անում ձեռնպահ մնալ ՀՊՃՀ տարածքում նմանատիպ զանգվածային հանդիպում-հանրահավաքներ կազմակերպելու գաղափարից եւ չխաթարել ուսումնական գործընթացը:
Այսօր էլ մինչեւ ակցիայի սկսվելը ռեկտոր Արա Ավետիսյանը մոտենում էր բակում խումբ-խումբ կանգնած ուսանողներին, հետաքրքրվում, թե ինչ դաս է, ով է դասախոսը, և հրահանգում գնալ լսարաններ։
Երբ համալսարանի տարածք են եկել «Դ!ԵՄ ԵՄ» նախաձեռնության անդամները, ռեկտորը մոտեցել է նրանց, հորդորել, որ ակցիա չանեն, քանի որ դա «անբարեխիղճ վերաբեմունք է ուսանողների նկատմամբ»։
Չնայած նախաձեռնությունը ընտրել էր 12։30-ին սկսվող մեծ դասամիջոցը՝ դասապրոցեսին չխանգարելու համար, ռեկտորը զգուշացրեց, որ կողքի վարժարանում այդ պահին դաս է ընթանում, և հույս հայտնեց, որ ակցիայի մասնակիցներն այնքան բարեխիղճ կգտնվեն, որ 12։45-ին կավարտեն ակցիան, որպեսզի ուսանողները վերադառնան լսարաններ։
«Դուք այս երկրի ապագան եք, ինքներդ պետք է այնպիսի երկիր կերտեք, որ վաղը դուք եւ ձեր երեխաներն արժանապատիվ ապրեք»,- հայտարարել է նախաձեռնության անդամ Տիգրան Գրիգորյանը։
Համալսարանի բակում հավաքված ուսանողներն ու դասախոսները ծափահարություններով էին արձագանքում ելույթներին և վանկարկում էին՝ «դեմ եմ»։

Attempts by State Engineering University of Armenia (SEUA) Rector Ara Avetisyan to subvert the Feb. 20 demonstration against the new mandatory pension system organized by the "Dem Em" ("I am against") initiative on university property failed, and the demonstration took place, reports local news provider News.am (AM).
The night before, the rectorate, the trade union organization, and student council issued a joint statement calling on the Dem Em initiative to refrain from the idea of organizing mass meetings and rallies on SEUA property and not to disturb the learning process.
Today, before the demonstration began, Rector Ara Avetisyan approached youth standing in groups on the yard, asking them about their class, who is the lecturer, and urging them to go to the classrooms.
When members of the Dem Em initiative came onto university property, the rector approached them, urging them not to hold the rally, as it's "a careless attitude toward the students."
Though organizers planned to start at 12:30, in order not to disrupt classes, the rector warned that there's currently a class at the nearby college and expressed hope organizers would be conscientious and complete their demonstration at 12:45 pm so that students can return to their classes.
"You are the future of this country, you yourselves should create such a country in which tomorrow you and your children can live in dignity," said Dem Em initiative member Tigran Grigoryan.
Students and lecturers gathered in the university yard supported the speeches with applause and shouting, "I am against!"