Պոլիտեխնիկի ռեկտորին չհաջողվեց տապալել «Դ!ԵՄ ԵՄ»-ի ակցիան
ՀՊՃՀ ռեկտոր Արա Ավետիսյանը փորձերը՝ տապալել փետրվարի 20-ին համալսարանի տարածքում «Դ!ԵՄ ԵՄ» նախաձեռնության կազմակերպած պարտադիր կուտակային կենսաթոշակների դեմ իրազեկման ակցիան, ձախողվեցին, և ակցիան կայացավ, հայտնում է News.am-ը։
Նախօրեին համալսարանի Ռեկտորատի, Արհմիութենական կազմակերպության կոմիտեի և Ուսանողական խորհրդի անունից տարածվել էր համատեղ հայտարարություն, որով «Դ!ԵՄ ԵՄ» քաղաքացիական նախաձեռնությանը կոչ էին անում ձեռնպահ մնալ ՀՊՃՀ տարածքում նմանատիպ զանգվածային հանդիպում-հանրահավաքներ կազմակերպելու գաղափարից եւ չխաթարել ուսումնական գործընթացը:
Այսօր էլ մինչեւ ակցիայի սկսվելը ռեկտոր Արա Ավետիսյանը մոտենում էր բակում խումբ-խումբ կանգնած ուսանողներին, հետաքրքրվում, թե ինչ դաս է, ով է դասախոսը, և հրահանգում գնալ լսարաններ։
Երբ համալսարանի տարածք են եկել «Դ!ԵՄ ԵՄ» նախաձեռնության անդամները, ռեկտորը մոտեցել է նրանց, հորդորել, որ ակցիա չանեն, քանի որ դա «անբարեխիղճ վերաբեմունք է ուսանողների նկատմամբ»։
Չնայած նախաձեռնությունը ընտրել էր 12։30-ին սկսվող մեծ դասամիջոցը՝ դասապրոցեսին չխանգարելու համար, ռեկտորը զգուշացրեց, որ կողքի վարժարանում այդ պահին դաս է ընթանում, և հույս հայտնեց, որ ակցիայի մասնակիցներն այնքան բարեխիղճ կգտնվեն, որ 12։45-ին կավարտեն ակցիան, որպեսզի ուսանողները վերադառնան լսարաններ։
«Դուք այս երկրի ապագան եք, ինքներդ պետք է այնպիսի երկիր կերտեք, որ վաղը դուք եւ ձեր երեխաներն արժանապատիվ ապրեք»,- հայտարարել է նախաձեռնության անդամ Տիգրան Գրիգորյանը։
Համալսարանի բակում հավաքված ուսանողներն ու դասախոսները ծափահարություններով էին արձագանքում ելույթներին և վանկարկում էին՝ «դեմ եմ»։

Ректору ереванского вуза не удалось предотвратить акцию инициативы
Попытки ректора Государственного инженерного университета Армении (Политехник) Ара Аветисяна сорвать акцию-оповещение против обязательных накопительных пенсий инициативы «Я против» не увенчались успехом, сообщает News.am.
Накануне было распространено совместное заявление Ректората, профсоюза и Студсоюза института, в котором они обращались к инициативе с призывом воздержаться от идеи организации подобных массовых собраний на территории вуза и не нарушать учебный процесс.
До начала акции 20 февраля ректор подходил к стоящим во дворе института группам студентов, интересовался, какой у них урок, кто преподаватель и призывал возвращаться в аудитории. Когда прибыли члены инициативы, Ара Аветисян призвал их не проводить акцию, так как это является «недобросовестным отношением к студентам».
Несмотря на то, что для проведения акции инициатива выбрала длинную перемену (начинается в 12:30), ректор предупредил, что в соседнем колледже в это время идут занятия, и выразил надежду, что участники акции проявят добросовестность и завершат акцию к 12:45, чтобы студенты могли вернуться в аудитории.
«Вы – будущее этой страны, вы сами должны создавать страну, в которой завтра сможете достойно жить вместе со своими детьми», - заявил член инициативы Тигран Григорян.
Собравшиеся студенты и преподаватели поддерживали выступления аплодисментами и скандировали «я против!».