Մարտի 1-ի հանձնաժողովի մասին Օսկանյանի ելույթը չհնչեց․ նա դուրս էր եկել դահլիճից
ԱԺ-ում Մարտի մեկի ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու քննարկումներին Վարդան Օսկանյանը հրաժարվել է ելույթով հանդես գալ: Այս մասին հայտարարել է ԱԺ փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը։
Ընդմիջումից հետո նիստը պետք է վերսկսվեր Օսկանյանի ելույթով, սակայն նա այդ պահին դուրս է գնացել դահլիճից: Նիստը նախագահող Էդուարդ Շարմազանովը խոսքի իրավունքը փոխանցել է հաջորդ հերթագրված պատգամավոր Սամվել Նիկոյանին: Քանի որ պատգամավորները տեղից հայտնել են, որ հերթը Օսկանյանինն է, Շարմազանովը հայտարարել է, որ Օսկանյանը հրաժարվում է ելույթից:
Այսօրվա նիստին ԱԺ ամբիոնից ելույթ ունենալով՝ Ալեքսանդր Արզումանյանը մեղադրանքներ էր հնչեցրել Օսկանյանի հասցեին: Նա ասել էր, որ 2008 թվականին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը հայտարարել էր, որ ցուցարարներն են կրակել ոստիկանության վրա: Արզումանյանն նշել է, որ այժմ Մարտի մեկի բացահայտումից խոսում են նրանք, ովքեր մասնակցել են այդ գործի պարտակմանը:
Հիշեցնենք, որ 2008 թվականի մարտի 1-ին, երբ վաղ առավոտյան ուժայինները Ազատության հրապարակում ցրեցին ընդդիմության հանրահավաքը, Վարդան Օսկանյանը դարձավ այն պաշտոնյան, ով մամուլի ասուլիսով հանդես եկավ` խոսելով իշխանությունների դիրքորոշման մասին:
2011 թվականի փետրվարին նա բացատրել է իր քայլի դրդապատճառները` նշելով, որ ներողություն չի խնդրի, քանի որ մարտի 1-ի համար իրեն մեղավոր չի համարում:
«Նման իրավիճակում լռությունն ամենավտանգավոր բանն է, և պետք է գտնվեր մեկը, որ կարողանար խոսել ժողովրդի հետ: Ես կոչ եմ արել ընդդիմությանը երկխոսության: Այնպես որ, ես այդ իրադարձությունների կանխարգելման փորձ արած անհատ եմ», – ասել էր Օսկանյանը:
Իր ասուլիսի ժամանակ, նա մասնավորապես, հայտարարել էր, որ «գնդակը Լևոն Տեր-Պետրոսյանի» դաշտում է և «9 թեկնածուներից միայն ինքն է, որ ձեռք չի մեկնում» Սերժ Սարգսյանի համագործակցության կոչից հետո։

Экс-главе МИД не интересна комиссия по расследованию ереванской бойни 2008 года
Экс-глава МИД, член фракции «Процветающая Армения» Вардан Осканян (на фото) отказался выступать в ходе обсуждений по вопросу создания временной парламентской комиссии, изучающей события 1 марта 2008 года. Об этом заявил зампред Национального Собрания Эдуард Шармазанов.
Осканян должен был начать заседание парламента после перерыва, однако в этот момент он покинул зал. Ведущий заседание Шармазанов предоставил слово следующему выступающему Самвелу Никояну. Депутаты с места напомнили, что на очереди Осканян, на что Шармазанов сообщил, что он отказался выступать.
Сегодня член фракции «Наследие» Александр Арзуманян с трибуны НС озвучил обвинения в адрес Осканяна. Он заявил, что в 2008 году занимавший должность главы МИД Вардан Осканян заявил, что демонстранты стреляли в полицию. По словам оппозиционера, в настоящее время о раскрытии событий 1 марта говорят люди, участвовавшие в сокрытии этого дела.
1 марта 2008 года, после разгона силовиками митинга оппозиции, Вардан Осканян дал пресс-конференцию и представил позицию властей. В феврале 2011 года он заявил, что не намерен извиняться, так как не считает себя виновным в 1 марта.
«Самое опасное в такой ситуации – молчание, и кто-то должен был суметь поговорить с народом. Я призвал оппозицию к диалогу. Так что я человек, имеющий опыт предотвращения подобных событий», - заявил Осканян.
В ходе этой пресс-конференции он, в частности, заявил, что «мяч находится на поле Левона Тер-Петросяна» и «из 9 кандидатов только он не протягивает руки сотрудничества» после призыва Сержа Саргсяна.
Площадь была захвачена и блокирована. Спонтанный митинг начал собираться перед мэрией между посольствами Франции и России. Ночью людей окружили сотрудники правоохранительных органов, позже в город вошли подразделения армии. Граждан под покровом ночи разгоняли с применением оружия. 10 человек были убиты, сотни оппозиционеров арестованы и осуждены. На 20 дней было объявлено чрезвычайное положение. На это время была запрещена деятельность нелояльных к властям СМИ.