Երբ ժողովրդավարությունն ավարտվում է Ուկրաինա բառի վրա. երգահանը՝ Մայդանում
Ուկրաինացի երգահան Վոլոդիմիր Ռունչակը Epress.am-ի թիմի հետ զրուցում է Ուկրաինայում տեղի ունեցող իրադարձությունների, Ուկրաինա-Ռուսաստան փոխհարաբերությունների, ռուսաստանյան մշակութային գործիչների մասին:
«Ռուսաստանցի մտավորականի ժողովրդավարությունն ավարտվում է Ուկրաինա բառի վրա», - ասում է Ռունչակը:
Լուսանկարում՝ Վոլոդիմիր Ռունչակը ադրբեջանցի երգահան, հրապարակախոս Էլմիր Միրզոևի հետ:
Լուսանկարը՝ Ահմեդ Մուխտար
Վ. Ռ. – Կան մշակույթի գործիչներ, որոնք ակտիվ մասնակցություն են ցուցաբերում երկրի կյանքին, ու կան այնպիսիք, որոնք խխունջի պես նստած են իրենց պատյանում. ես պատկանում եմ առաջիններին:
Ես մեծ արշավ եմ կազմակերպել, որը քննադատում է հայտնի ռուսաստանցի ակորդեոնահար Ֆրիդրիխ Լիպսի գործողությունները, ով առաջիննենրից էր, որ ստորագրեց ռուսաստանցի մշակույթի գործիչների հայտնի նամակը նախագահ Պուտինին: Ես նրան հարցրեցի, չնայած`գիտեի, որ ստորագրել էր, արդյոք դա ճիշտ է: Նա ինձ չէր պատասխանում, որից հետո ես այդ տեղեկատվությունը տարածեցի ամբողջ աշխարհով`Ամերիկայից մինչև Լեհաստան, որպեսզի մարդիկ միանան արշավին: Ինչից հետո նա պատասխանեց, քանի որ, կոպիտ ասած, իրական գումարներ նա այնտեղ է աշխատում` Արևմուտքում: Այս ամենի արդյունքում ձեռք բերված հեղինակությունը բացասական հետևանք կարող էր ունենալ: Նա պատասխանեց, հաստատեց, որ դա ճիշտ է, ու մի շարք փաստարկներ ներկայացրեց`ինչու է դա արել, որն ավելի սարսափելի է: Մարդը կարող է սխալվել ու հետո ընդունել իր սխալը. այս պարագայում նրա դիրքորոշումն, ըստ իրեն, արդարացված է:
Ես ոտքի կանգնեցրեցի ամբողջ ակորդեոնասեր Ուկրաինան, այժմ զանգվածային քննարկումներ են ընթանում ինտերնետում, մարդիկ նրան նամակներ են գրում, երեխաներն են նամակներ գրում:
Ամեն դեպքում, ես մարդկանց էլ եմ ընտրության հնարավորություն տալիս, ասում եմ` կարող են ոչինչ չանել:
Լիպսին ուղղված նամակները, սակայն, նրան չեն մտափոխի, քանի որ շովինիզմի հիվանդությունը չի բուժվում, դրա հետ մահանում են:
Այս նամակները մեզ են պետք. մենք պետք է խոխոլների մակարդակից բարձրանանք ուկրաինացիների մակարդակի:
այն երկիրն է, որը միշտ մեր եղբայրն է համարվել. ավագ, թե կրտսեր` նշանակություն չունի: Ուկրաինայի հարցում, սակայն, դա ավարտվում է:

When Democracy Ends on the Word Ukraine: Composer to Epress.am in Ukraine
Ukrainian composer Volodymyr Runchak spoke with the Epress.am team about recent events in his country, Ukraine-Russia relations, and Russian cultural workers.
"Democracy for the Russian intellectual ends on the word Ukraine," he said.
Video in Russian only. Transcript below translated into English from Armenian.
"There are cultural workers who actively participate in the life of their country, and there are those who sit in their foyers like snails. I belong to the former.
"I organized a huge campaign criticizing the actions of famous Russian accordionist Friedrich Lips, who was one of the first to sign the Russian cultural workers' famous letter to President Putin. I asked him — though I knew he had signed it — whether that was true. He wasn't responding to me, so I disseminated this information throughout the entire world, from America to Poland, so that people can join the campaign. After this he responded — because, roughly speaking, that's where he earns his real money — in the West. As a result of all this, his acquired reputation might've had negative consequences. He responded, confirming that it was true, and presented several arguments as to why he did it, which was even more terrible. A person can make a mistake and then admit his mistake. In his case, his position, according to him, was justified.
"I got all the accordion fans in Ukraine up on their feet. Now there are mass discussions online; people write letters to him; children write letters.
"In any case, I give people the option of choice; I say they can do nothing . The letters to Lips, however, won't dissuade him, since the disease of chauvinism is incurable — people die with it.
"We need these letters: We have to rise up from the level of khokhols to the level of Ukrainians.
" is that country which was always considered our brother: older or younger — it doesn't matter. When it comes to Ukraine, however, this is coming to an end.