«Հագուստս փոխելու ժամանակ չունեցա»․ Քեսաբի հայ բնակիչը պատմել է՝ ինչպես է ընտանիքի հետ փախել
Սիրիայի Քեսաբ հայկական համայնքի ներկայացուցիչը «Բի-բի-սի» թղթակցի հետ զրույցում պատմել է, թե ինչպես են լքել ավանը։
«Վերջին երեք տարիների ընթացքում մեզ մոտ քաղաքացիական անձինք կային, որոնք վերահսկում ու պաշտպանում էին մեր քաղաքը։ Նրանք ուրբաթ երեկոյան նկատեցին, որ սահմանին գտնվող թուրքական բանակը լքում է տարածքը։ Քեսաբը շատ մոտ է թուրքական սահմանին։
Առավոտյան ժամը 4-ի սահմաններում զինյալներով լի բեռնատարները եկան թուրքական սահմանի կողմից։ Ժամը 5-ի սահմաններում Թուրքիայի սահմանին մոտ գյուղերից բազմաթիվ կրակոցներ ու պայթյունների էին լսվում։
Մենք դեռևս չգիտեինք՝ ովքեր էին այդ զինյալները։ Ժամը 6-ից հետո մարդիկ սկսեցին հասկանալ՝ ինչ է կատարվում ու սկսեցին հեռանալ քաղաքի կենտրոնից։ Մենք լքեցինք մեր տները՝ չկարողանալով մեզ հետ ինչ-որ բան վերցնել։ Ես անգամ հագուստս փոխելու ժամանակ չունեցա։ Մենք մեզ հետ մի քանի շոր ու մեր փաստաթղթերը վերցրինք։ Որքան հնարավոր է՝ հեռացանք քաղաքի կենտրոնից ու հավաքվեցինք մի գյուղում՝ առանց մեքենաների ու մոտոցիկլների։ Որոշ մարդիկ անմիջապես Լաթաքիա ուղղվեցին, բայց ոմանք մտածում էին՝ կոնֆլիկտը շուտով կհարթվի, ու մնացին գյուղերում՝ քաղաքի կենտրոնից հեռու։
Թուրքական սահմանի կողմից կրակոցներ ու հրթիռներ էին գալիս։ Ինձ հետ էին երեխաներս, 88-ամյա հայրս և քաղցկեղով հիվանդ մայրս։ Մենք առաջիններից էինք, որ լքեցինք քաղաքը։ Լաթաքիայի ճանապարհին շատ խնդիրների չբախվեցինք։ Տարբեր էթնիկ պատկանելություն ունեցող գյուղերով անցանք։ Մեր տարածքում մինչ վերջերս երբեք կոնֆլիկտներ չէին եղել։
24 ժամ անց ավելի մեծ թվով մարդիկ Քեսաբից մեկնեցին Լաթաքիա։ Վայրը, որտեղ բոլորս հանդիպեցինք, Լաթաքիայում գտնվող հայկական եկեղեցի էր։ Լաթաքիայի հայերը մեզ հյուրընկալել են իրենց տներում։
Շուրջ 50 տարեց մարդ մնացել է Քեսաբում։ Երբ փորձեցի զանգահարել մեր հարևաններին, նրանց հեռախոսին պատասխանեցին մարդիկ, ովքեր տեղի արաբերեն լեզվին չէին տիրապետում։ Նրանք ասում էին՝ «Աստված հզոր է» արաբերենով։ Լսել եմ՝ նրանց շրջանում չեչեն ու թունիսցի զինյալներ կային»։
Հիշեցնենք, որ Սիրիայի Քեսաբ հայկական համայնքը, շրջակա գյուղերով հանդերձ, վերջին օրերին հայաթափվել է: Մարտի 21-ի առավոտյան Սիրիայի ապստամբները ներխուժել էին Քեսաբ:
Համաձայն asbarez.com կայքի, Քեսաբում զինված բախումների հետևանքով 80 մարդ է զոհվել։ Պաշտոնական տեղեկատվություն մահացած հայերի թվի մասին չկա։

A member of the Armenian community of Kassab in Syria spoke to the BBC about how he was forced to flee from his town several days ago.
"For about the last 3 years we have civilians that keep a lookout to protect our town. They noticed in the middle of Friday night that the Turkish army which was on the border left the area. Kessab is very close to the Turkish border.
"Around 4 am, trucks carrying armed militants started coming from the Turkish side. We heard gunfire and the militants attacked Syrian government police posts near the town around 5:30 am. They started using mortars against these police posts. We heard lots of explosions near the villages close to the Turkish border.
"We didn't know at that point who these militants were. After 6:30, people started understanding what is going on, and they started moving away from the center of the town. We left our homes without being able to take anything with us. I didn't even have time to change my clothes before leaving. We got a few clothes and took our travel documents with us. We moved further away from town center and gathered in a village further away with our cars and motorcycles. Some people went straight to Latakia. But some others thought that the conflict will be over soon and they stayed in the villages away from the town center.
There was gunfire and rockets coming from the Turkish side of the border. I had with me my children, my 88-year-old father, and my mother, who has cancer. We were one of the first people who left the town. We didn't have many problems travelling to Latakia. We went through many villages of different ethnicities. There has never been any conflict in our area until very recently.
"More people left Kassab for Latakia after 24 hours. The point where we all met was an Armenian church in Latakia. Armenians in Latakia have been hosting us in their houses.
"There are still some 50 elderly people who stayed in the town. When I tried to contact our neighbors in the town from their landline phones, they were answered by some people who didn't speak local Arabic. They were telling us 'God is great' in Arabic. I heard that there were some Tunisian and Chechen militants among them."
Kessab, an Armenian-populated town in northwestern Syria, was the target of militant attacks, resulting in a max exodus of its inhabitants. Earlier, Asbarez.com reported that 80 people had died as a result of the armed incursion. There is no official information regarding the number of Armenian deaths.