ՍԴ անդամը կուտակայինի մասին իրարամերժ պնդումներ է արել․ հաղորդումը եթերից հանվել է
Սահմանադրական դատարանի անդամ Ֆելիքս Թոխյանի խնդրանքով «Արմնյուզ» հեռուստանըկերությունը եթերից հանել է ապրիլի 2-ի «Բանաձև» հաղորդման կրկնությունը: Հաղորդման տեսագրությունը նույն պատճառով բացակայում է նաև հեռուստաընկերության կայքից: Այս մասին գրում է iLur.am-ը՝ նշելով, որ այդ մասին իրենց հայտնել է «Բանաձև» հաղորդաշարի պրոդյուսերը։
iLur.am-ի փոխանցմամբ՝ հաղորդման տեսագրությունը հեռացվել է նաև Ucom ընկերության տրամադրած թվային հեռուստատեսության շտեմարանից, այնուհանդերձ, կայքին հաջողվել է ձեռք բերել հաղորդման տեսագրությունը:
Բանն այն է, որ դատավոր Թոխյանն այդ հաղորդման ժամանակ հայտարարում է, թե ՍԴ հայտնի վճռից հետո աշխատողները կարող են պահանջել իրենց գործատուներից՝ կուտակային պահումներ չկատարել:
«Մենք ասել ենք, օրենքի դրույթները հակասահմանադրական ճանաչող որոշումը ուժի մեջ է մտնում սեպտեմբերի 30-ից: Սակայն պարզից էլ պարզ է՝ հակասահմանադրական ճանաչված դրույթները չպետք է գործեն: Մենք նաև ասել ենք՝ մեր աշխատակարգային որոշումից հետո շուրջ 127 հազար մարդուց գանձված գումարները պետք է վերադարձվեն: Եթե դու հիմա չես վերադարձնում, վերադարձնելու ես սեպտեմբերից հետո: Եթե դու մինչեւ սեպտեմբեր որեւէ բան պահես, վերադարձնելու ես սեպտեմբերից հետո: Ուրեմն՝ անմտություն է հիմա ուղղակի պահելը, որովհետեւ բոլոր դեպքերում սեպտեմբերից հետո մարդկանց փողերը վերադարձնելու ես»,- ասել է ՍԴ անդամը։
Հաղորդումը վարողը հարցնում է՝ «Այսինքն, աշխատողները կարո՞ղ են պահանջել գործատուից, ասել՝ մի կիրառեք պարտադիրը, եւ պետք է պահում չլինի»: «Այո՛, իհարկե», - պատասխանում է ՍԴ անդամը:
Մինչդեռ ավելի ուշ «Շանթ» հեռուստաընկերության «Հորիզոն» հաղորդման ժամանակ Թոխյանը հայտարարում է միանգաման հակառակը՝ «թյուրիմացություն է, պարտադիր պահանջը չի վերացվել: Մինչև սեպտեմբերի 30-ը պարտավոր են վճարել, սա միանշանակ է»:
iLur.am-ը փորձել է բացատրություն ստանալ նաև Ֆելիքս Թոխյանից, սակայն վերջինս հրաժարվել է մեկնաբանություն տալ՝ պատճառաբանելով, որ «դասերի է՝ լրագրողների հետ շփվելու ժամանակ չունի»:
ՍԴ վճռի շուրջ առաջացած խառնաշփոթը է՛լ ավելի է խորացնում էլեկտրոնային ԶԼՄ-ներում տարածված տեղեկատվությունն այն մասին, որ Հանրային հեռուստատեսությունը եթեր չի հեռարձակել «Հարցազրույց» հաղորդաշարի ապրիլի 2-ի՝ ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանի մասնակցությամբ թողարկումը, թեև նախօրոք այն տեսագրվել էր:
Հանրայինից iLur.am-ին տեղեկացրել են, որ հաղորդումը եթեր չի գնացել, որովհետև Գագիկ Հարությունյանը, հակառակ պայմանավորվածությանը, չի ժամանել հեռուստաստուդիա:

Запись передачи сняли с эфира из-за противоречивых заявлений армянского судьи
По просьбе члена Конституционного суда Феликса Тохяна телекомпания «Армньюз» сняла с эфира повтор передачи «Формула». По той же причине записи передачи нет на сайте телекомпании. Об этом пишет сайт iLur.am, ссылаясь на продюсера телепередачи.
Видеозапись удалили и из архива цифрового телевидения, предоставляемого компанией Ucom, тем не менее, сайту удалось ее раздобыть.
Дело в том, что, согласно заявлению судьи Тохяна, сделанному в ходе передачи, после вердикта КС работники могут требовать у своих работодателей не совершать удержаний с зарплат.
«Мы сказали, что решение, признающее положения закона антиконституционными, вступает в силу с 30 сентября. Однако, яснее ясного, признанные антиконституционными положения не должны действовать. Также мы сказали, что после нашего решения должны быть возвращены деньги, полученные почти от 127 тысяч человек. Если ты не возвращаешь их теперь, вернешь после сентября. Если ты совершишь удержания до сентября, вернешь после сентября. Значит, просто глупо удерживать сейчас, потому что во всех случаях после сентября деньги людей будут возвращены», - заявил член КС.
Между тем, позже Тохян уже в эфире телепередачи «Горизонт» на канале «Шант» сделал прямо противоположное заявление: «Это недоразумение, обязательный компонент не устранен. Однозначно должны платить до 30 сентября».
iLur.am попытался получить комментарий Феликса Тохяна, однако сделать этого не удалось, так как ему «некогда общаться с журналистами, у меня лекция».
Сложившийся вокруг вердикта КС хаос способствует распространению в электронных СМИ информации о том, что Общественное телевидение Армении не пустило в эфир 2 апреля выпуск передачи «Интервью» с участием председателя Конституционного суда Гагика Арутюняна, хотя она была заранее записана. В ОТА Ilur.am сообщили, что Гагик Арутюнян, вопреки предварительной договоренности, не явился на запись передачи.