ՍԴ անդամը կուտակայինի մասին իրարամերժ պնդումներ է արել․ հաղորդումը եթերից հանվել է
Սահմանադրական դատարանի անդամ Ֆելիքս Թոխյանի խնդրանքով «Արմնյուզ» հեռուստանըկերությունը եթերից հանել է ապրիլի 2-ի «Բանաձև» հաղորդման կրկնությունը: Հաղորդման տեսագրությունը նույն պատճառով բացակայում է նաև հեռուստաընկերության կայքից: Այս մասին գրում է iLur.am-ը՝ նշելով, որ այդ մասին իրենց հայտնել է «Բանաձև» հաղորդաշարի պրոդյուսերը։
iLur.am-ի փոխանցմամբ՝ հաղորդման տեսագրությունը հեռացվել է նաև Ucom ընկերության տրամադրած թվային հեռուստատեսության շտեմարանից, այնուհանդերձ, կայքին հաջողվել է ձեռք բերել հաղորդման տեսագրությունը:
Բանն այն է, որ դատավոր Թոխյանն այդ հաղորդման ժամանակ հայտարարում է, թե ՍԴ հայտնի վճռից հետո աշխատողները կարող են պահանջել իրենց գործատուներից՝ կուտակային պահումներ չկատարել:
«Մենք ասել ենք, օրենքի դրույթները հակասահմանադրական ճանաչող որոշումը ուժի մեջ է մտնում սեպտեմբերի 30-ից: Սակայն պարզից էլ պարզ է՝ հակասահմանադրական ճանաչված դրույթները չպետք է գործեն: Մենք նաև ասել ենք՝ մեր աշխատակարգային որոշումից հետո շուրջ 127 հազար մարդուց գանձված գումարները պետք է վերադարձվեն: Եթե դու հիմա չես վերադարձնում, վերադարձնելու ես սեպտեմբերից հետո: Եթե դու մինչեւ սեպտեմբեր որեւէ բան պահես, վերադարձնելու ես սեպտեմբերից հետո: Ուրեմն՝ անմտություն է հիմա ուղղակի պահելը, որովհետեւ բոլոր դեպքերում սեպտեմբերից հետո մարդկանց փողերը վերադարձնելու ես»,- ասել է ՍԴ անդամը։
Հաղորդումը վարողը հարցնում է՝ «Այսինքն, աշխատողները կարո՞ղ են պահանջել գործատուից, ասել՝ մի կիրառեք պարտադիրը, եւ պետք է պահում չլինի»: «Այո՛, իհարկե», - պատասխանում է ՍԴ անդամը:
Մինչդեռ ավելի ուշ «Շանթ» հեռուստաընկերության «Հորիզոն» հաղորդման ժամանակ Թոխյանը հայտարարում է միանգաման հակառակը՝ «թյուրիմացություն է, պարտադիր պահանջը չի վերացվել: Մինչև սեպտեմբերի 30-ը պարտավոր են վճարել, սա միանշանակ է»:
iLur.am-ը փորձել է բացատրություն ստանալ նաև Ֆելիքս Թոխյանից, սակայն վերջինս հրաժարվել է մեկնաբանություն տալ՝ պատճառաբանելով, որ «դասերի է՝ լրագրողների հետ շփվելու ժամանակ չունի»:
ՍԴ վճռի շուրջ առաջացած խառնաշփոթը է՛լ ավելի է խորացնում էլեկտրոնային ԶԼՄ-ներում տարածված տեղեկատվությունն այն մասին, որ Հանրային հեռուստատեսությունը եթեր չի հեռարձակել «Հարցազրույց» հաղորդաշարի ապրիլի 2-ի՝ ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանի մասնակցությամբ թողարկումը, թեև նախօրոք այն տեսագրվել էր:
Հանրայինից iLur.am-ին տեղեկացրել են, որ հաղորդումը եթեր չի գնացել, որովհետև Գագիկ Հարությունյանը, հակառակ պայմանավորվածությանը, չի ժամանել հեռուստաստուդիա:

TV Program Not Aired Because of Armenian Judge's Contradictory Statements
Upon Constitutional Court member Felix Tokhyan's request, ArmNews TV removed from the airwaves the rerun of its April 2 episode of the talk show Banadzev ("resolution"). For the same reason, the broadcast is absent from the TV station's website, reports local news site iLur.am , citing the TV show's producer as its source.
As reported by iLur, the episode has been removed also from Ucom's digital TV database; nevertheless, the news site managed to acquire a copy.
During the show, Judge Tokhyan says that after the Constitutional Court ruling, employees can ask their employers not to make mandatory pension deductions from their wages.
"We said that the decision recognizing provisions of the law as unconstitutional enters into force on Sept. 30. But it's clear as day that provisions recognized as unconstitutional should not be in effect. We also said that after our procedural decision, the money collected from nearly 127 thousand people must be returned. If you don't return it now, you will return it after September. If you withhold anything until September, you will return it after September. So it's inane to just keep it now because in all cases you will return people's money after September," said the Constitutional Court member.
Meanwhile, later, the same judge, Tokhyan, during the program Horizon on Shant TV said the complete opposite: "It's a misunderstanding; the mandatory requirement has not been eliminated. Until Sept. 30, you are required to pay — this is unequivocal."
iLur.am attempted to get an explanation from Felix Tokhyan, but he refused to comment, explaining that he's "in class — don't have time to talk to journalists."
Adding to the confusion surrounding the Court ruling are online media reports that Armenia's state broadcaster didn't air the April 2 episode of its program Hartsazruyts ("interview") with Constitutional Court President Gagik Harutyunyan, though it was pre-recorded. The state broadcaster informed iLur.am that the episode was not aired because Harutyunyan, despite prior agreement, did not attend the recording of the show.