Վոլոդյա Ավետիսյանի պաշտպանը դատավորից պահանջեց ինքնաբացարկ հայտնել․ միջնորդությունը մերժվեց
Կաշառք վերցնելու մեջ մեղադրվող, սեպտեմբերի 20-ից անազատության մեջ գտնվող ազատամարտիկ Վոլոդյա Ավետիսյանի պաշտպան Արա Զաքարյանն այսօր դատարանում միջնորդել է, որպեսզի դատավորը ինքնաբացարկ հայտնի։ Զաքարյանը նշել է, որ նախագահողի անաչառությունը կասկածելի է, քանի որ վերջինս օրենքի դեմ որոշում է կայացրել՝ Վոլոդյա Ավետիսյանի դեմ փաստարկներ ձեռք բերելու համար։
Խնդիրն այն է, որ նախորդ դատական նիստին դատավորը բավարարել էր վկա Հենրիկ Հաբոյանի նախաքննական ցուցմունքները հրապարակելու մասին դատախազի միջնորդությունը։ Վկան դատական նիստին հայտարարել էր, թե չի հիշում, թե արդյոք հանդիպել է քննիչին՝ ցուցմունք տալու համար, թե ոչ։ Զաքարյանը նշել է, որ նախագահողը նույն միջնորդությունը նախ մերժել է, ապա՝ բավարարել, մինչդեռ հանգամանքները չեն փոխվել։ Փաստաբանն ընդգծել է, որ վկայի նախաքննական ցուցմունքները հրապարակելու իրավունք կա միայն երկու դեպքում․ եթե վկան չի կարող այցելել դատարան, կամ այն դեպքում, երբ դատարանում տված ցուցմունքն էապես տարբերվում է նախաքննական ցուցմունքից։
Դատավորը՝ խորհրդակցական սենյակից վերադառնալուց հետո, մերժեց միջնորդությունը։
Հիշեցնենք, որ Վոլոդյա Ավետիսյանը չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը, ավելին՝ համարում է, որ ամբաստանյալի աթոռին հայտնվելը քաղաքական հետապնդման հետևանք է, քանի որ ինքը եղել է ազատամարտիկների բողոքի ակցիաների կազմակերպիչներից մեկը։
Այսօր նրան աջակցում են մարտական ընկերներն ու համախոհները, ովքեր դատարանի դահլիճ են եկել «Ես հայ եմ, Ռեժիմ, սպանիր ինձ» գրությամբ շապիկներով։

Ara Zakaryan, the attorney of Karabakh War veteran Volodya Avetisyan, who is accused of taking bribes and has been in pre-trial detention since September 20, 2013, in court today made a motion for the judge to recuse himself. Zakaryan said the presiding judge's impartiality is doubtful, since he made an unlawful decision to procure arguments against Avetisyan.
At the last court session, the judge sustained the prosecution's motion to publicize the testimony witness Henrik Haboyan gave in the preliminary investigation. The witness had said in court that he doesn't remember whether he met with the investigator to give a testimony or not. Zakaryan noted that the judge first rejected then approved the same motion, whereas the circumstances hadn't changed. The attorney recalled that the right to publicize the testimonies a witness gave during the preliminary investigation is provided only in two cases: if the witness cannot come to court or when the testimony given in court is significantly different from that given during the investigation.
The judge, after returning from the consultation room, rejected the motion.
Recall, Avetisyan doesn't admit to the charges; moreover, he claims the charges against him are a result of political persecution, since he was one of the organizers of the regular protests by veterans.
His military friends and supporters had come to the courtroom today wearing T-shirts with the inscription: "I am Armenian, Regime, kill me".