Ոչ Ղարաբաղի մասին ու ոչ Թբիլիսիում․ Երևանում քննարկեցին հակամարտությունը
Անցած շաբաթ Երևանը հայտնվեց իր համար անսովոր՝ փոխզիջումային հանդիպման վայրի դերում։ Հատկապես անսովոր է այն, որ հանդիպման ժամանակ քննարկվում էր կոնֆլիկտ, այն էլ՝ ոչ հայ-ադրբեջանական։ Պարզվեց, որ աշխարհում կան հակամարտություններ, որոնք կապված չեն Ղարաբաղի հետ։ Ու այդ խնդիրները բոլոր իմաստներով ավելի մոտ են, քան մենք՝ հայաստանյան լսարանը, պատկերացնում ենք։
Այսպիսով, Հայաստանի մայրաքաղաքը հարմար գտնվեց տարածաշրջանի հակամարտող երկրների (ճանաչված և ոչ այնքան) «քաղաքացիական հասարակությունների» ներկայացուցիչների համար։ «Քաղաքացիական հասարակության դերն ու ազդեցությունը խաղաղության կառուցման գործընթացում» թեմայով միջոցառումը Երևանի «Իմպերիալ Պալաս» հյուրանոցում էր հավաքել հասարակական գործիչների, իրավապաշտպանների, լրագրողների ու բլոգերների՝ Վրաստանից, Աբխազիայից և Հարավային Օսիայից։ Միջոցառումը տեղի է ունեցել մայիսի 3-ին, Եվրամիության կողմից ֆինանսավորվող COBERM ծրագրի շրջանակներում, ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի վերահսկողության ներքո։ Կազմակերպիչ՝ Քաղաքացիական լսումների կովկասյան կենտրոն (Վրաստան)։
Զեկուցողներն ու քննարկման մասնակիցները լրագրողների համար անսպասելիորեն արգելեցին լուսաբանել հանդիպումը՝ համաձայնելով մամուլի ներկայացուցիչների հետ խոսել միջոցառումից հետո, թեև հետագա հարցազրույցներում հնչեցրած կարծիքները որևէ կերպ չհակասեցին քննարկման ընթացքում նրանց հայտարարություններին։ Epress.am-ը հրապարակում է մասնակիցների զեկույցների դրույթները, որոնք խմբագրությանը տրամադրվել են կազմակերպիչների կողմից։
դրույթներ
Իրինա Յանովսկայա՝ «Լրագրողներ հանուն մարդու իրավունքների» ՀԿ-ի ղեկավար (Ցխինվալի կամ առանց «ի»-ի)
- Մոռանալ տեղի ունեցածը, չտրվել զգացմունքներին՝ հեշտ է ասել․ իսկ ինչպե՞ս վարվել իրական կյանքում, ինչպե՞ս դիմանալ պատերազմի ժամանակ ընկերներին ու հարազատ մարդկանց կորցնելու ցավին։
- 1998 թվականի մարդահամարի տվյալներով՝ ԽՍՀՄ-ում խառնամուսնությունների ամենաբարձր տոկոսը կազմում էին վրաց-օսական ընտանիքները։
- Հարավային Օսիայում չեն ընդունում դոնորների, որոնք գալիս են իրենց պատրաստի ծրագրերով, իսկ նրանք, ովքեր իսկապես ցանկանում են աշխատել Հարավային Օսիայում, որպես կանոն, հաշվի են առնում տեղի ՀԿ-ների գաղափարները։
- Լավ կլիներ, եթե դոնորները նաև չընդհատեին խաղաղարար նախագծերի ֆինանսավորումը, քանի որ նման նախագծերը պետք է երկարատև լինեն, առվազն՝ 3 տարով։
- ՀՕՀ-ի (Հարավային Օսիայի Հանրապետություն – խմբ․) քաղաքացիական հասարակությունը ձևավորվել է 20 տարիների ընթացքում՝ Վրաստանի հետ մշտական պատերազմի պայմաններում։
- Այնուամենայնիվ, չարժե կարծել, թե երկիրը բավականաչափ զարգացած քաղաքացիական հասարակություն ունի։
- Մեր պետությունը ստեղծվել է քաղաքացիական հասարակության ու ժողովրդի կամքի շնորհիվ։
- Այսօր երկրում կա իրական ընդդիմություն՝ ինչպես ընդունված է ժողովրդավարության զարգացման պայմաններում։
- «Ընտրությունը քոնն է, Օսիա» կուսակցության առաջնորդ Ալան Ջուսսոևի հարցազրույցից․ «Մենք չունենք ընդդիմություն, որը կոչ է անում վերադառնալ Վրաստան, բայց կան կարծիքներ, որ Հարավային Օսիան կարող է և պետք է ակտիվ երկխոսություն վարի Եվրոպայի ու ԱՄՆ-ի հետ՝ որպես անկախ պետություն։ Կա կարծիք, թե Հարավային Օսիան պետք է վերամիավորվի Հյուսիսայինի հետ՝ ՌԴ-ի կազմում․․․»։
- Հարավային Օսիայի ՀԿ-ների նախագծերն աջակցվում են միայն օտարերկրյա դոնորների ու հիմնադրամների կողմից, ու մի քանիսը՝ ռուսաստանցիների։
- Կա կարծիք, թե ՀԿ-ների գործունեությունը վերածվել է մասնավոր բիզնեսի ձևի։
- Վրաստանցի գործընկերների շրջանում կան անհատ պատասխանատու լրագրողներ, որոնք միշտ ստուգել են ու մինչ օրս էլ վերստուգում են դեպքերի փաստերը օսեթ գործընկերների հետ ու միայն դրանից հետո հրապարակում իրենց նյութերը։
- Ինձ համար, որպես Հարավային Օսիայի յուրաքանչյուր քաղաքացու, կարևոր է՝ ինձ, իմ քաղաքն ու երկիրը ինչ են անվանում․ դա փոխադարձ հարգանք է, որը խաղաղարարության հիմքն է։ Եթե, սակայն, վրաստանցի գործընկերները դա չեն անում, ապա ի սկզբանե նման դեպքերում որևէ խաղաղարարության մասին խոսք գնալ չի կարող։
- Մինչև 2008 թվականը հակամարտության կողմերի ՀԿ-ները մեծ թվով արտագնա հանդիպումներ էին անցկացնում, խաղաղության կոչերով դիմումներ էին ստորագրվում, բայց միևնույն է, տեղի ունեցավ այն, ինչ տեղի ունեցավ՝ լույս 08․08․08-ի գիշերը, ու այդ մասին իմացավ ամբողջ աշխարհը։
- Բոլոր քաղաքական հարցերը կարող են քննարկվել միայն պետական մակարդակով պաշտոնական բանակցությունների շրջանակներում, իսկ քաղաքացիական հասարակության կառույցները ոչ մի պարագայում չեն կարող լինել միջազգային բանակցությունների ու արտաքին քաղաքական գործունեության սուբյեկտներ։
- Վրաստանի քաղաքացիական հասարակությունը հիմնականում ընդունակ չէ ազդել Վրաստանի իշխանությունների և քաղաքական գործիչների ընդունած որոշումների վրա։
Կադիր Արգուն՝ «Նուժնայա» թերթի լրագրող (Սուխումի կամ Սուխում)։ Առաջին անգամ է մասնակցում նման ձևաչափով հանդիպման ու թերահավատորեն է վերաբերվում խաղաղարարությանը։
- Խաղաղարարությունը պահանջված է այնտեղ, որտեղ կան հակամարտություններ։ Այսինքն, խոսքը գնում է թույլ իրավական համակարգ ունեցող երկրների մասին, որը հակամարտությունները կարգավորելիս չի կարող ապավինել օրենսդրական դաշտին կամ միջազգային իրավունքի նորմերին։
- Մեր ժողովուրդները, խաղաղարարություն ասելով, նկատի ունեն հանրային դիվանագիտության հավաքներ։ Տվյալ համեմատությունը տեղին չէ, քանի որ նմանատիպ հավաքների ժամանակ ընդունվել են կոնկրետ որոշումներ, որոնք իրավական նշանակություն են ունեցել ու պարտադիր կերպով իրականացվել։ Այն խաղաղարարությունը, որի մասին մենք այսօր խոսում ենք, այդ գործառույթը չի կատարում՝ այն կրկին պետք է իրականացվի օրենքի կողմից։
- Ժողովրդավարության խաղերը միշտ հակասությունների են հանգեցնում։
- Խաղաղարարությունը, որին հանդիպում ենք տարբեր հարթակներում, կլոր սեղանների ժամանակ, դա փոխզիջումների որոնում է, երբեմն՝ լիցքաթափում և հիմնական թեմայից շեղում։ Այն հաճախ հասարակության համար բացասական դեր է կրում։ Իսկ մեզ արդյունք է պետք։
- Մեր հասարակությունները կերտված են հակամարտություններից՝ հասարակ մարդկանց միջև, հասարակության և իշխանության միջև, ունևորական, ընտանեկան, ազգային, տնտեսական, և այլն։
- Մեկ այլ փոխզիջումային որոշման ընդունում ի սկզբանե անհնար է, քանի որ փոխզիջումներն աշխատում են այն կողմի օգտին, որն ավելի շատ ռեսուրսներ ունի։
- Աբխազիայում մեծ թվով տարատեսակ հասարակական խաղաղարար կազմակերպություններ կան։ Մի մասը գոյատևում է միջազգային գրանտերի հաշվին, իսկ մի մասին աջակցում է կառավարությունը։ Այլ կատեգորիայի ՀԿ-ներ մեր երկրում շատ քիչ են։
- ՀԿ-ների «դիրքորոշումները» հետագայում դարձան հանրային տրամադրությունների հակակշիռը, ու հասարակությունը սկսեց կասկածանքով վերաբերել ՀԿ-ների ներկայացուցիչների ու դրանց աջակցող հովանավորների արտաքին քաղաքական «նախաձեռնություններին»։
- Վրաստանի հետ միայն մի թեմայի շուրջ կարելի է խոսել, այն է՝ Աբխազիայի անկախության ճանաչումն ու երկրի՝ Վրաստանի ռազմական ագրեսիայի հետևանքով ոչնչացված տնտեսության վերականգնումը։
- ՀԿ-ները կենտրոնացած են վստահության հաստատման նախագծերի վրա՝ չունենալով հիմք, որը կարող է ապահովել ժողովուրդների միջև նշված վստահությունը՝ Վրաստանի կողմից անկախության, ինչպես նաև ագրեսիայի համար իր պատասխանատվության ճանաչումը։
Զվիադ Մչեդլիշվիլի՝ Հանրային հեռուստաընկերության, «Ազատություն» ռադիոկայանի լրագրող (Թբիլիսի․ այստեղ առանց «ի»-ի հնարավոր չէ)։
- Որքան ավելի ամուր է քաղաքացիական հասարակությունը, այնքան ավելի քիչ է դրա կախվածությունը պետությունից ու ավելի մեծ՝ ազդեցությունը դրա վրա։ Հնարավոր է՝ հենց այդ պատճառով է այդպիսի հասարակությանը երբեմն հաջողվում ավելի ֆունկցիոնալ լինել, քան պետությունը՝ իր ողջ վարչական ռեսուրսով։
- Պետությունն ի վիճակի է հակամարտություն սկսել, իսկ ահա դրա կարգավորումն արդյունքում մեծ դժվարությամբ է տրվում։ Եթե տրվում է։
- ԶԼՄ-ների համատարած կողմնակալության պայմաններում՝ տրվում է հնարավորություն պատմելու իրենց ճշմարտությունը, որը, հաճախ, դեմ առ դեմ զրույցի ժամանակ անսպասելիորեն տարբերվում է այն կարծիքից, որը ձևավորվել է՝ «եփվելով սեփական հյութի մեջ», կարծրատիպերից ու ենթադրություններից։
- Գոյություն ունեն բազմաթիվ թեմաներ, որոնց շուրջ աբխազները, վրացիներն ու օսեթները կարող են անվերջ վիճել, բայց թեմաները, որոնց շուրջ այդ մարդիկ կգան ընդհանուր հայտարարի, ավելի շատ են։
- Թույլ դրական շփման կետն ավելի լավ է, քան հակասության հսկայական անդունդը։
- Հանրային հանդիպումների մասնակիցները կարող են քաղաքականացված լինել, անգամ՝ չափից դուրս, ինչը բնորոշ է մեր տարածաշրջանին․ ընդհանուր առմամբ, նրանք, համենայն դեպս, ազատված են «քաղաքական» նախապաշարմունքներից։ Նրանք պատասխանատու են միայն իրենց բառերի համար, և ոչ մի կերպ՝ պաշտոնական դիրքորոշման։ Հենց դա է նրանց ազատ դարձնում։
- Քննարկվող հարցերի բազմակարծություն հնարավոր է միայն զարգացած քաղաքացիական հասարակությունում, ազատ պետությունում։ Շատ եմ կասկածում, որ, ասենք, Հյուսիսային Կորեայում որևէ մեկը կհամարձակվեր քննարկման դնել Ճապոնիայի և Հարավային Կորեայի կողմ մարտագլխիկներ ուղղելու նպատակահարմարության հարցը։
- Երբեք չեմ եղել Աբխազիայում։ Հարավային Օսիայում վերջին անգամ եղել եմ 2002 թվականին։
- Մասնագիտությանս բերումով՝ սոցիալական ցանցերում սկսեցի շփվել որոշ աբխազների և օսեթների հետ։ Պարզեցի բաներ, որոնց մասին ինձ ոչ ոք չէր պատմել։
- 2008 թվականին պատերազմած օսեթներից իմացա, որ 89 թվականի ապրիլի 9-ին իրենք հանրահավաքի էին կանգնած Թբիլիսիում՝ ակցիայի մասնակիցներին աջակցելու համար։
- Մի քանի աբխազներից իմացա, որ նրանք այսօր էլ սիրում են գնալ Թբիլիսի, թեև դա նրանց միշտ չէ, որ հաջողվում է, ու պարզեցի՝ նրանք Թբիլիսիի որ ռեստորաններն են նախընտրում։
- Կան թեմաներ, որոնց շուրջ նույն Թիբիլովի, Մարգվելաշվիլիի և Անկվաբի կարծիքներն ու դիրքորոշումները հասանելի են ու հրապարակային, բայց արդյո՞ք դրանք միշտ են հետաքրքիր։
- Չոր, բայց միևնույն ժամանակ ակտիվ իշխանություն՝ ներքին օգտատերի բավարարվածության աճի հիմք։ Ազատ մարդկանց ազատ երկխոսություն, առանց պաշտոնական բեռի՝ նորմալ, առողջ հարաբերությունների հիմք։
- 18-րդ դարի ամերիկացի փիլիսոփա Թոմաս Փեյնը պնդում էր․ «Քաղացիական հասարակությունը բարիք է, իսկ պետությունը՝ անխուսափելի չարիք։ Որքան ավելի կատարյալ է քաղաքացիական հասարակությունը, այնքան ավելի քիչ այն ունի պետության վերահսկողության կարիքը»։
- Վրացական, աբխազական ու օսեթական քաղաքացիական հասարակություններին պակասում է ծավալայնությունը։
- Ընդհանուր առմամբ, ժողովուրդները շարունակում են ապրել նույն էմոցիոնալ հարթության մեջ, որի մեջ ապրում են արդեն 20 տարի շարունակ։
- Կա մտավախություն դառնալ մարգինալ, այլախոհ, ինչը բնորոշ է պահպանողական հասարակությանը։
Լսումներին նաև մասնակցել են․ Ցխինվալիից՝ «Զոհվածների և անհայտ կորածների ընտանիքների կոմիտե» մարդասիրական հիմնադրամի նախագահ Զարինա Տեդեթին, «Ընտրությունը քոնն է, Օսեթիա» ՀԿ-ի ներկայացուցիչ Ալան Ջուսոևը, լրագրող Իգոր Չոչիևը,
Սուխումիից՝ լրագրող, պատմաբան Ռոին Ագրբան, «Այնար» մամուլի ակումբի անդամ Անահիտ Գոգորյանը,
Թբիլիսիից՝ TV 3 հեռուստաընկերության լրագրող Սոֆիա Տետրաձեն, Վրաստանի Հանրային հեռուստաընկերության գլխավոր պրոդյուսեր Զուրաբ Դվալին, «Ազատություն» ռադիոկայանի թղթակից Գոգա Ապցիուրին։
Ռուսերեն տեքստը պատրաստեց Epress.am-ի համախմբագիր Յուրի Մանվելյանը, ով հանիդպմանը մասնակցել է որպես մոդերատոր։

Not About Karabakh and Not in Tbilisi: Georgia-Abkhazia-South Ossetia Conflict Discussed in Yerevan
Yerevan on Saturday was the site for an unusual meeting. Particularly unusual was the fact that meeting participants discussed conflict — but not the Armenian-Azerbaijani conflict. Apparently, there are conflicts in the world that are not connected to Karabakh. And these problems in every sense are closer than we, the Armenian audience, imagine.
Thus, the capital of Armenia was considered convenient for representatives of the civil societies of the conflicting countries (recognized and not so much) in the region. On May 3, public figures, human rights activists, journalists, and bloggers from Georgia, Abkhazia, and South Ossetia gathered at the Imperial Hotel in Yerevan for the civil hearings on "The role and influence of civil society in the peace-building process." The event, organized by the Caucasus Center of Civil Hearings (Georgia), took place within the scope of the joint EU/UNDP program COBERM (Confidence Building Early Response Mechanism).
Speakers and panelists unexpectedly forbade the media from covering the event, agreeing to talk to the press after the event, though the opinions in subsequent interviews did not contradict what they said at the hearing. Epress.am is publishing abstracts of the speakers' remarks, which were provided by the organizers.
Theses
Forget everything that has happened and don't give in to your emotions — that's easy to say. But what about in real life? How to deal with the pain of losing friends and relatives during the war?
According to the 1998 census, Georgian-Ossetian families accounted for the highest percentage of mixed marriages in the USSR.
In South Ossetia, they don't accept donors who come prepared with their programs, while those who really want to work in South Ossetia, as a rule, take into account the ideas of local NGOs.
It would be nice also if donors didn't suspend funding for peacekeeping programs, since such programs must be long-term — at least for 3 years.
Civil society in the Republic of South Ossetia was shaped over 20 years, under conditions of constant war with Georgia. Nevertheless, it should not be assumed that the country has a sufficiently developed civil society. Our state was created due to civil society and the will of the people.
In the country today there is real opposition — as accepted in the development of democracy.
From an interview with Choice is Yours, Ossetia party leader Alan Jusoev: "We have no opposition that calls for a return to Georgia, but there are opinions that South Ossetia could and should engage in active dialogue with Europe and the US, as an independent state. There is an opinion that South Ossetia should be reunited with the North, as part of the Russian Federation…"
Projects of South Ossetia NGOs are supported only by foreign donors and foundations, and by a few Russians.
There is an opinion that the activities of NGOs have become a form of private business.
Among Georgian colleagues there are individual responsible journalists who always checked and continue to recheck the facts of events with Ossetian colleagues and only then publish their news stories.
For me, as for any citizen of South Ossetia, it's important what they call me, my city, and my country: it is mutual respect, which is the foundation for peace. If, however, Georgian colleagues don't do that, then in such cases from the beginning there can be not talk of peacekeeping.
Prior to 2008, NGOs of the parties to the conflict had countless meetings abroad, signed appeals with calls for peace, but what happened still happened, on the night of 08/08/08, and the whole world knew about it.
All political issues can be discussed only within the framework of formal negotiations at the state level, while civil society organizations under any circumstances cannot be subjects of international negotiations and foreign policy.
Georgia's civil society basically is unable to influence the decisions adopted by Georgian authorities and politicians.
Kadir Argun, reporter of the newspaper Nuzhnaya (Sukhumi): first time participating in a meeting in this format and is skeptical of peacemaking.
Peacemaking is in demand where there are conflicts. That is, we are talking about countries with a weak legal system, which in conflict settlement cannot rely on the legal framework or international law.
When our peoples talk about peacemaking they mean the kind of gatherings, which are referred to as public diplomacy. This comparison is inappropriate, since adopted at such gatherings were specific decisions that had legal significance and were binding. The peacemaking we are talking about today does not perform this function — it again must be carried out by law.
Peacemaking, which we face in various venues, during roundtables, is a search for compromise — sometimes losing steam and diverging from the main topic. It often carries a negative role for society. But we need results.
Our societies are woven of conflicts — between ordinary people; between society and government; property, family, ethnic, economic conflicts, and so on.
There are a great variety of peacekeeping NGOs in Abkhazia. Some exist on account of international grants, while others are supported by the government. Other categories of NGOs are very few in our country.
We can speak with Georgia only around one topic, which is recognition of the independence of Abkhazia and the recovery of the economy destroyed as a result of military aggression by Georgia.
NGOs are focused on projects of building trust, not having a foundation that could ensure such trust between peoples — the recognition of independence from Georgia, as well as recognition of Georgia's responsibility for the aggression.
The stronger civil society is, the less its dependency on the state and the stronger its influence on it. Perhaps this is why such a society sometimes manages to be much more functional than the state, with all its administrative resources.
The state is able to unleash a conflict without much effort, but its settlement is subsequently provided with great difficulty — if it is provided.
There are many topics on which Abkhazians, Georgians, and Ossetians can argue endlessly, but the topics on which people will come to a common denominator are many more.
A weak positive point of contact is better than a giant chasm of contradiction.
I've never been to Abkhazia. The last time I was in South Ossetia was in 2002.
Because of my profession, I began to communicate with some Abkhazians and Ossetians in social networking sites. I learned things that no one ever told me.
There are topics on which the positions and opinions of Tibilov, Margvelashvili, and Ankvab are accessible and public, but are they always interesting?
American philosopher of the 18th century Thomas Paine argued: "Society in every state is a blessing, but government even in its best state is but a necessary evil. The more perfect the civil society, the less it needs to be regulated by the state."
Lacking in Georgian, Abkhaz, and Ossetian civil societies is voluminosity.
In general, the peoples continue to live on the same emotional plane on which they've lived for the past 20 years.
There is the fear of becoming marginalized, dissidents, which is characteristic of conservative societies.
Original Russian-language text written by one of the editors of Epress.am, Yuri Manvelyan, who participated in the event as moderator.