DIY-ի պայթեցման 2-րդ տարելիցին ՖԻԼՄ ներկայացրեցին
«Պինցետ» փանք խմբի մենակատար Արմինե Օգանեզովայի (Ծոմակ) DIY բարի պայթեցումը և հարուցված քրեական գործն անցյալում են, սակայն հանցագործությանը ոչ իրավական, ոչ քաղաքական համաժեք գնահատական չի տրվել: Նման կարծիք են հայտնել «Հանրային տեղեկատվություն և գիտելիքի կարիք» ՀԿ-ում կազմակերպված քննարկման մասնակիցները, որոնք պայթեցման 2-րդ տարելիցի օրը՝ մայիսի 8-ին, հավաքվել են DIY-ի մասին վավերագրական ֆիլմի ցուցադրությանը:
Ռեժիսորներ Ագատ Լեպուտրեի, Անտուան Ժանոյի և Լիզա Սարգսյանի «DIY white freedom» ֆիլմի հիմքում ընկած են պայթեցմանը նախորդած և հաջորդած ատելություն քարոզ պարունակող հեռուստատեսային տեսանյութերը, ահաբեկիչներին արդարացնող և դատապարտող կարծիք ունեցողների հետ հարցազրույցները:
Ագատ Լեպուտրեն Epress.am-ի հետ զրույցում պատմել է, որ ինքն այս ֆիլմով փորձել է օգնել Հայաստանին: «Մենք հարցազրույցներ էինք անում փողոցներում, այդ թեման որոշ մարդկանց զայրացնում էր, ֆիլմը կարող էր նկարել նաև տեղացի մեկը, սակայն մեզ համար ավելի ապահով էր՝ մենք ՀՀ քաղաքացի չէինք և մեզ հնարավոր չէր մեղադրել ազգայինը քայքալու մեջ»,- ասել է Լեպուտրեն:
Ագատ Լեպուտրեն, այցելելով DIY, տեսել է, որ փաբի պատերին ֆաշիստական տարբերանշաններ են նկարված: Մինչ այլ արվեստագետները լուռ հետևում էին կատարվածին, Լեպուտրեն վերցրել է սպիտակ ներկ և ջնջել է տարբերանշանը: Այստեղից էլ որոշվել է ֆիլմի անունը՝ «Սպիտակ ազատություն»:
Ցուցադրությանը հետևած քննարկման մասկանիցները նկատել են, որ դատարանը համարժեք պատիժ չի սահմանել DIY-ը պայթեցրած երիտասարդների համար: Հիշեցնենք, որ հարձակումը կատարած Արամեհ և Համբիկ Խաբազյանները դատապարտվել էին 1 տարի 7 ամիս պայմանական ազատազրկման և 2 տարվա փորձաշրջանի և համաներմամբ ազատ արձակվել:
ՀԿ-ում քննարկման մասնակիցները հիշեցրել են մեկ այլ դեպք, որը ակնհայտ խտրական վերաբերմունք էր միասեռականների նկատմամբ և տեղի է ունեցել DIY բարի դեպքից օրեր անց՝ մայիսի 21-ին։ «Բազմազանություն» անհանդուրժողականության դեմ երթի ժամանակ ազգայնամոլները հարձակվել էին երթի մասնակիցների և լրագրողների վրա: Քննարկման մասնակիցները փաստել են, որ հոմոֆոբիան, ֆաշիզմը հաղթահարված չեն, և առաջարկել են անցկացնել խորհրդանշական 14-օրյակ՝ մայիսի 8-ից մայիսի 21-ը, կազմակերպել հանդիպումներ, քննարկումներ, իրազեկման միջոցառումներ:

Film Screened at Second Anniversary of Bombing of Gay-Friendly Bar in Armenia
The bombing of gay-friendly bar DIY in central Yerevan and the subsequent criminal proceedings are in the past, but adequate legal or political assessment of the crime was not made. This opinion was expressed by participants of a discussion organized by Public Information Need of Knowledge (PINK Armenia) NGO, who had gathered on the second anniversary of the bombing, May 8, to watch a documentary film about DIY and evaluate the situation two years after the incident.
The documentary, "DIY – The White Freedom," made by Liza Sargsyan, Antoine Janot, Nanor Petrossian, Lala Aslikyan, and Agathe Lepoutre, includes clips from Armenian television preceding and following the bombing that contain hate propaganda, as well as interviews with those who justify and those who condemn the terrorist act.
Agathe Lepoutre, in conversation with Epress.am, said she tried to help Armenia with this film. "We conducted interviews on the street, and the subject angered some people. The film could've been shot also by a local, but it was safer for us — we weren't citizens of the Republic of Armenia and we couldn't be blamed for undermining nationalism," she said.
Lepoutre, visiting DIY, saw the fascist insignia painted on the walls. While other artists were silently monitoring what had been done, Lepoutre took some white paint and painted over the insignia. This is how the name of the film came to be "White Freedom".
Participants of the discussion following the film screening on Thursday remarked that the court did not provide adequate punishment for the young men who bombed DIY. Recall, brothers Arameh and Hambik Khabazyan were sentenced to 1 year and 7 months’ provisional imprisonment and 2 years’ probation and then granted amnesty and released.
Discussion participants recalled another incident that was another clear example of discrimination and harassment of LGBT people and their supporters, which occurred on May 21, less than 2 weeks after the DIY bombing. During a Diversity March against intolerance, a group of people attacked marchers and journalists. Discussion participants concluded that homophobia and fascism still exist and proposed organizing a series of meetings, discussions, and awareness events over the 14-day-period of May 8 to May 21.