Զինվորը մահանալուց առաջ զանգել էր ծնողներին․ հարազատները բացառում են ինքնասպանությունը
Մայիսի 10-ին Տավուշի մարզի զորամասերից մեկի մարտական հենակետում հրազենային մահացու վիրավորում ստացած ժամկետային զինծառայող շարքային Ներսես Կարապետյանի միջադեպի առնչությամբ քրեական գործ է հարուցվել։ Այս մասին այսօր Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության քննչական ծառայության ավագ սպա Մերի Սարգսյանը:
«Գործը հարուցվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 365-րդ հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներով (մարտական հերթապահության կամ մարտական ծառայություն կրելու կանոնները խախտելը, որն առաջացրել է ծանր հետևանքներ): Տարվում է նախաքննություն», - նշել է մեր զրուցակիցը։
Զինվորի հարազատները Galatv.am-ի հետ զրույցում ասել են, որ Ներսեսը բանակում վարորդ էր, իսկ վերջերս անհանգիստ էր, առավել ևս, երբ արձակուրդ էր եկել, ընկերների հետ էր կիսվել, խոսում էր բենզինից ու կրկնում, որ խնդիրներ ունի, իսկ վերջին օրն արդեն դեպքից մի քանի րոպե առաջ մի քանի անգամ զանգել է ծնողներին, որ հետ զանգեն:
«Ծնողների հետ խոսել է ու, իհարկե, անհանգիստ է եղել՝ բենզինի խնդիրներ են եղել, նա վերջերս անընդհատ ասում էր դրա մասին՝ պահանջում են կամ բենզինը, կամ բենզինի գինը: Բայց ինքը բենզինից տեղյակ չի եղել, բենզինի փողից էլ: Վերջերս հաճախ էր դիմում, մեկ շաբաթ առաջ էլ էր դիմել արձակուրդ գալուց առաջ», պատմել է Ներսեսի հորաքրոջ ամուսինը՝ Զավեն Կարապետյանը։
Նա նշել է, որ տղայի հարազատները բացառում են ինքնասպանության վարկածը։
«Բայց մինչև այսօր դեռ ոչ ոք չի եկել, ծնողներին դեպքի առթիվ որևէ տեղեկություն չի հաղորդել: Բնական է ծնողների վիճակը, ծանր է… մարդիկ երեխա են ուղարկում… Հատկապես այս դեպքը, որ զինվորը գնացել էր սահման՝ հակառակորդից սահման պահելու, բայց զոհվում է հենց մեր գնդակից: Մեզ ասել են, որ ինքը դիրքերում է եղել, թեև նախկինում երբեք դիրքեր չի գնացել, որովհետև վարորդ էր՝ զինվորներին էր սահման տեղափոխում: Իսկ այդ օրը նա հերթապահության է եղել, դեպքից մի քանի րոպե առաջ երեք զանգ է կատարել ծնողներին, որ նրանք հետ զանգեին»,- պատմել է հորաքրոջ ամուսինը:
Հիշեցնենք, որ ժամկետային զինծառայող Կարապետյանը գլխի շրջանում ստացած հրազենային վիրավորումով հայտնաբերվել էր մայիսի 10-ին, ժամը 08:50-ի սահմաններում՝ հյուսիսարևելյան սահմանագոտում տեղակայված զորամասերից մեկի մարտական հենակետում: Զինվորը մահացել էր Իջևանի բժշկական կենտրոն տեղափոխվելիս։

Армянский солдат трижды звонил родителям перед смертью. Родные исключают версию самоубийства
По факту смертельного огнестрельного ранения, полученного 10 мая рядовым военнослужащим срочной службы Нерсесом Карапетяном, возбуждено уголовное дело, об этом Epress.am сообщила старший офицер следственной службы Минобороны Мэри Саргсян.
«Уголовное дело возбуждено по признакам третьей части статьи 365 УК Армении (нарушение правил несения боевого дежурства или боевой службы). Ведется предварительное следствие», - сказала Саргсян.
Родственники солдата сообщили Galatv.am, что в армии Нерсес был шофером, в последнее время парень был неспокоен: когда пришел в отпуск, сообщил друзьям, что у него проблемы, а за пару минут до случившегося несколько раз звонил родителям с просьбой перезвонить.
«Он разговаривал с родителями. Конечно, был неспокоен, имел проблемы, связанные с бензином. В последнее время он постоянно говорил об этом: требуют либо бензин, либо деньги. Но он не был в курсе ни бензина, ни денег на бензин. Он часто обращался в последнее время, как и неделю назад, до отпуска», - рассказал муж тети Нерсеса Завен Карапетян.
По словам мужчины, родственники парня исключают версию самоубийства.
«До сих пор никто не пришел, не предоставил никакой информации родителям. Естественно, родители в тяжелом состоянии. Люди отправляют ребенка... особенно этот случай, когда солдат отправился на границу, чтобы защищать ее от противника, но погиб от пули своих. Нам сказали, что он находился на боевых позициях, хотя раньше никогда не был, потому что он – шофер, возил к границе солдат. А в этот день он был на дежурстве, за несколько минут до случившегося трижды звонил родителям, чтобы они перезвонили», - рассказал Карапетян.
Солдата срочной службы обнаружили с огнестрельным ранением в области головы 10 мая, на боевой позиции одной из военчастей, дислоцированных в приграничной зоне на северо-востоке Армении (Тавушская область). По сообщению Минобороны, Карапетян скончался по дороге в городскую больницу Иджевана.