Արդյոք ԵՊՀ-ի աշխատակիցներից հարկադրաբար նվիրատվություն են պահանջում․ «Հրապարակ»
Երևանի պետական համալսարանում դասախոսների շրջանում տագնապ է տարածվել, գրում է «Հրապարակ» օրաթերթը։ Ռեկտորատը որոշել է օտարերկրյա գործիչներին նվիրված երախտիքի ծառուղի հիմնել։ Մոտ 12 նվիրյալների, որոնց թվում՝ Յոհաննես Լեպսուսի, Ֆրիտյոֆ Նանսենի կիսանդրիները նախատեսվում է դնել ԵՊՀ կենտրոնական մասնաշենքին հարող տարածքում։ ԵՊՀ աշխատակիցներին հորդորել են իրենց նպաստը բերել այս գործին գումարի տեսքով։ Նրանց նույնիսկ հաշվեհամար է տրվել գումարներ փոխանցելու համար։
ԵՊՀ աշխատակիցները որոշել են, որ դասաժամերի բաշխումից առաջ արվող նման հորդորներն իրականում ճնշման ձև են, որ հանգանակությանը մասնակցելն իրականում պարտադիր է։
«Մեզ նույնպես նման ահազանգեր էին հասել, թե իբր համալսարանում փող են հավաքում Երախտիքի ծառուղի հիմնելու համար, իրականում նման բան չկա։ Ռեկտոր Արամ Սիմոնյանի մոտ նիստ է եղել, որի ընթացքում նա կոչ է արել մասնակցելու անանուն դրամահավաքի։ Հատուկ շեշտվել է, որ բացառենք «պարտադիր կամավոր» սկզբունքը։ Եթե մարդը չի ուզում գումար տալ, թող չտա, բայց չենք բացառում, որ որոշ թյուրըմբռնում եղել է և մարդիկ սխալ են հասկացել։ Ինչ վերաբերում է դասաժամերի բաշխմանը, ապա դրա հետ մեր նախաձեռնումը կապ չունի։ Դասաբաշխման ժամանակը ամառն է», - թերթի հետ զրույցում ասել է ԵՊՀ հասարակայնության բաժնի պատասխանատու Կարեն Գրիգորյանը։

YSU Denies Forced Collection of Funds from Lecturers: Hraparak
Yerevan State University lecturers are in a panic, reports local daily Hraparak. The Rector's Office has decided to establish an alley dedicated to foreign leaders. The busts of about 12 such individuals, including Johannes Lepsius and Fridtjof Nansen, are set to be placed in the area adjacent to the main building of the university. YSU employees were urged to contribute to the cause. They were even provided with a bank account number where they can transfer the money.
YSU employees believe such appeals made ahead of the distribution of teaching hours are actually a form of pressure and that participating in fundraising efforts is actually mandatory.
"We also received such information that the university is allegedly collecting funds to establish the avenue; in fact, there is no such thing. Rector Aram Simonyan held a meeting where he urged to participate in an anonymous collection of funds. He especially emphasized to rule out the 'mandatory voluntary' principle. If someone doesn't want to give money, let him not do it, but we don't exclude that there was some misunderstanding and people understood incorrectly. As regards the allocation of teaching hours, our initiative has nothing to do with that. The allocation of teaching hours is in the summer," YSU Karen Grigoryan, in charge of YSU's public relations department, said in conversation with the paper.