Արդյոք ԵՊՀ-ի աշխատակիցներից հարկադրաբար նվիրատվություն են պահանջում․ «Հրապարակ»
Երևանի պետական համալսարանում դասախոսների շրջանում տագնապ է տարածվել, գրում է «Հրապարակ» օրաթերթը։ Ռեկտորատը որոշել է օտարերկրյա գործիչներին նվիրված երախտիքի ծառուղի հիմնել։ Մոտ 12 նվիրյալների, որոնց թվում՝ Յոհաննես Լեպսուսի, Ֆրիտյոֆ Նանսենի կիսանդրիները նախատեսվում է դնել ԵՊՀ կենտրոնական մասնաշենքին հարող տարածքում։ ԵՊՀ աշխատակիցներին հորդորել են իրենց նպաստը բերել այս գործին գումարի տեսքով։ Նրանց նույնիսկ հաշվեհամար է տրվել գումարներ փոխանցելու համար։
ԵՊՀ աշխատակիցները որոշել են, որ դասաժամերի բաշխումից առաջ արվող նման հորդորներն իրականում ճնշման ձև են, որ հանգանակությանը մասնակցելն իրականում պարտադիր է։
«Մեզ նույնպես նման ահազանգեր էին հասել, թե իբր համալսարանում փող են հավաքում Երախտիքի ծառուղի հիմնելու համար, իրականում նման բան չկա։ Ռեկտոր Արամ Սիմոնյանի մոտ նիստ է եղել, որի ընթացքում նա կոչ է արել մասնակցելու անանուն դրամահավաքի։ Հատուկ շեշտվել է, որ բացառենք «պարտադիր կամավոր» սկզբունքը։ Եթե մարդը չի ուզում գումար տալ, թող չտա, բայց չենք բացառում, որ որոշ թյուրըմբռնում եղել է և մարդիկ սխալ են հասկացել։ Ինչ վերաբերում է դասաժամերի բաշխմանը, ապա դրա հետ մեր նախաձեռնումը կապ չունի։ Դասաբաշխման ժամանակը ամառն է», - թերթի հետ զրույցում ասել է ԵՊՀ հասարակայնության բաժնի պատասխանատու Կարեն Գրիգորյանը։

Ереванский госуниверситет отрицает принудительный сбор средств с преподавателей
Преподаватели Ереванского госуниверситета в панике, пишет газета «Грапарак». Ректорат решил основать аллею благодарения, посвященную иностранным деятелям. Бюсты порядка 12 деятелей, в том числе Иоганнеса Лепсиуса, Фритьофа Нансена, намерены установить на территории близ центрального филиала ЕГУ. Сотрудников университета призвали внести свою лепту в это дело, им даже выдали номер банковского счета, на который нужно совершать переводы.
Сотрудники ЕГУ считают подобные призывы, совершаемые до распределения учебных часов, давлением, а пожертвование является обязательным.
«К нам поступила информация, будто в университете собирают средства для создания аллеи благодарения, на самом деле, ничего подобного нет. Ректор Арам Симонян провел заседание, на котором призвал участвовать в анонимном сборе средств. Особо было отмечено, что надо исключить «обязательный добровольный» принцип. Если кто-то не хочет платить, пусть не платит, но не исключаем, что произошло недоразумение и люди что-то неверно поняли. Что касается распределения учебных часов, то наша инициатива не имеет к этому отношения. Часы распределяют летом», - в беседе с изданием заявил ответственный по связям с общественностью ЕГУ Карен Григорян.