Ուսխորհուրդը ՀՀԿ-ի բնակատեղին չէ․ գյումրեցի ուսանողները բոյկոտ են անում․ ԳԱԼԱ
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի Գյումրու մասնաճյուղում ուսանողների մի մասը բոյկոտում է դասապրոցեսը․ ուսանողները բողոքի ցույց են անում բուհի շենքի դիմաց և միջանցքներում, հայտնում է Galatv.am-ը։ Դեռևս երեկվանից «ֆեյսբուքում» բուհի որոշ ուսանողները հետևյալ գրառումն էին տարածում ու հրավիրում բոլորին տնտեսագիտական համալսարան՝ բողոքելու. «Համաքաղաքային տագնապ… Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի Գյումրու մասնաճյուղի ուսանողական խորհուրդը ՀՀԿ-ի հերթական բնակատեղին չէ… Գյումրի՛, ոտքի…»:
Կայքի փոխանցմամբ՝ այս պահին տնտեսագիտականում խառնաշփոթ է: Բուհի ուսանողության մի մասը բոյկոտում է ուսխորհրդի նախագահի ընտրությունները, քանի որ, նրանց գնահատմամբ, բուհում աշխատող մի խումբ երիտասարդ հանրապետական դասախոսներ աշխատում են ամեն ինչ անել՝ ուսխորհուրդը քաղաքականացնելու համար: Այս ամեն ինչում, ըստ բողոքի ցույցի ելած ուսանողների, մեծ դերակատարություն ունի ՀՀԿ Գյումրու երիտհանրապետականների ղեկավար Արտակ Առաքելյանը, ով բուհում աշխատում է նաև որպես դասախոս:
«Նախարար Արմեն Աշոտյանը հաճախակի է ելույթներ ունենում ու հայտարարում, որ հայաստանյան բուհերը քաղաքականացված չեն: Այնինչ այսօր փաստ է, որ մի խումբ երիտասարդ ՀՀԿ-ականներ փորձում են հանրապետականացնել մեր բուհի ուսխորհուրդը, որը թերևս Շիրակի մարզում գործող բուհերից միակ անկախ կառույցն է համարվում: Մենք գիտենք, որ բոլոր բուհերում ուսխորհուրդները վերահսկվում են՝ մասնավորապես ՀՀԿ-ի կողմից: Մեր բուհի պարագայում ամեն ինչ անելու ենք դա կանխելու նպատակով, քանզի ուսխորհուրդը անկախ, ապակուսակցական կառույց է համարվում»,- նշում են բողոքող ուսանողները:
Նրանց կարծիքով՝ այս գործում ակտիվ ներգրավվածություն ունի նաև բուհի Գյումրու մասնաճյուղի ՀՀԿ- ական ռեկտորը՝ Սամսոն Դավոյանը: Նա, ըստ ուսանողների, երիտասարդ հանրապետականների միջոցով էլ փորձում է վերահսկելի դարձնել ուսխորհրդի աշխատանքը:

Студсоюз не пристанище партии Сержа Саргсяна. Студенты бойкотируют занятия
Часть студентов гюмрийского филиала Государственного экономического университета Армении бойкотирует занятия и проводит акцию протеста перед зданием и в коридорах вуза, сообщает Galatv.am. 14 мая некоторые студенты вуза сделали следующие записи в соцсети Фейсбук: «Общегородская тревога. Студсоюз филиала государственного экономического университета в Гюмри не является очередным пристанищем Республиканской партии Армении (РПА). Вставай, Гюмри!».
По сообщению сайта, в настоящее время в вузе переполох. Часть студентов бойкотирует выборы председателя студсоюза, так как, по их словам, группа работающих в вузе молодых преподавателей-республиканцев старается сделать все для политизации студенческого союза. Протестующие студенты считают, что большую роль в происходящем играет руководитель молодежного крыла республиканцев города Гюмри Артак Аракелян, один из преподавателей вуза.
«Министр образования и науки Армен Ашотян часто делает заявления о том, что армянские вузы не политизированы. Между тем, на сегодняшний день является фактом то, что группа молодых членов РПА пытается республиканизировать студсоюз вуза, который считается, пожалуй, единственной независимой структурой действующих в Ширакской области вузов. Нам известно, что студенческие союзы всех вузов контролируются, в частности, Республиканской партией. Мы сделаем все, чтобы предотвратить это в нашем вузе, так как студсоюз считается независимой, непартийной структурой», - отмечается в заявлении студентов.
По их мнению, в это активно вовлечен ректор гюмрийского филиала, член РПА Самсон Давоян. Работу студсоюза он, согласно авторам заявления, старается контролировать также через молодых республиканцев.