Ձերբակալություններ, վիրավորներ և զոհ Ստամբուլում բախումների հետևանքով
Ստամբուլում և Անկարայում ոստիկանությունն արցունքաբեր գազ է կիրառել՝ փորձելով ցրել Գեզի այգու զանգվածային բողոքի ակցիաների մեկամյակին նվիրված ցույցի մասնակիցներին։ Շաբաթ օրը տեղի ունեցած բախումների հետևանքով առնվազն 120 մարդ է ձերբակալվել։ Այս մասին հայտնում է Today's Zaman-ը՝ հղում կատարելով Ստամբուլի ոստիկանապետի հաղորդագրությանը։
Բախումներն սկսվել են շաբաթ օրը Ստամբուլում, երբ ցուցարարները երթով անցել են Թաքսիմի հրապարակով, չնայած այդ վայրում հանրային հավաքներ կազմակերպելու արգելքին։
Պաշտոնյաների խոսքով՝ շուրջ 25 հազար ոստիկաններ շրջափակել էին 2013 թվականին բողոքի ցույցերի կենտրոնը դարձած Թաքսիմի հրապարակը։
Թուրքական ԶԼՄ-ները հաղորդում են, որ տասնյակ մարդիկ տարբեր աստիճանի վնասվածքներ են ստացել, սակայն տուժածների վերաբերյալ պաշտոնական թվեր չեն հրապարակվել։
Հաղորդվում է, որ ոստիկանները բերման են ենթարկել ու ծեծել CNN-ի լրագրող Այվեն Ուոթսոնին, ով այդ պահին հրապարակից ուղիղ միացում էր իրականացնում։
Ավելի ուշ Ուոթսոնը «Թվիթերի» իր էջում գրել է, որ իրեն և իր նկարահանող խմբին ազատ են արձակել կես ժամ անց։
Ակցիայի կազմակերպիչը «Թաքսիմի համերաշխություն» շարժումն էր, որը կոչ էր արել բողոքի ցույցերի մեկամյակը նշել զանգվածային հանրահավաքով։
Ի պատասխան՝ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, ուրբաթ ելույթ ունենալով մի խումբ երիտասարդների առաջ, նրանց հորդորել էր չտրվել այդ կոչերին։ Վարչապետը շարժումն անվանել է «ահաբեկչական կազմակերպություն», որը, «օգտվելով երիտասարդության բարոյական և ֆինանսական թուլությունից, փորձում է հարված հասցնել մեր միասնականությանը, վտանգի ենթարկել մեր տնտեսությունը»։
Կիրակի Ստամբուլում մեկ այլ բողոքի ցույց է կայացել, որն ավարտվել է բախումներով։ Գազիոսմանփաշա թաղամասում քրդամետ խմբի և ազգայնականների մասնակցությամբ տեղի ունեցած մեկ այլ բախման հետևանքով առնվազն 3 մարդ վիրավորվել է, մեկը՝ մահացել։ Բախումները սկսվել են, երբ քրդամետ խումբն արշավ է կազմակերպել՝ պահանջելով ազատ արձակել Քրդական աշխատավորական կուսակցության (PKK) ձերբակալված առաջնորդ Աբդուլլա Օջալանին։
Ժողովրդական դեմոկրատական կուսակցության (HDP) անդամները թաղամասում հավաքվել էին կիրակի՝ փորձելով կազմակերպել «Ազատություն Օջալանին» արշավը, որը, սակայն, կանխվել է, երբ հրազենով, դանակներով և ձողերով զինված մարդկանց մի խումբ հարձակվել է նրանց վրա։
Կուսակցության 3 անդամներ թեթև վնասվածքներ են ստացել, մյուսը՝ ծանր վնասվածքներով տեղափոխվել է հիվանդանոց, որտեղ ավելի ուշ մահացել է։

Gezi Anniversary in Istanbul Marked by Excessive Use of Police Force
As was expected, Turkish police intervened with tear gas and water cannon to disperse protesters in İstanbul on Saturday who had gathered to mark the anniversary of the anti-government Gezi demonstrations of last year, reports Today's Zaman
Istanbul had the look of a city under siege as public transport was closed by authorities in an effort by the government to block access to Taksim Square, where the protesters wanted to mark the anniversary of the 2013 demonstrations.
Seven people died in last year's demonstrations, most of them due to police violence. Protesters on Saturday gathered not only in Istanbul but also in many other cities to commemorate the dead, in addition to marking the demonstrations' anniversary.
The Turkish police force was criticized for excessive violence both last year and this, while Prime Minister Erdoğan last year praised the crackdown, saying the police suppression of the protest had been “heroic.” The protests, the biggest unrest against a government in the history of the Turkish Republic and the first serious challenge to Prime Minister Erdoğan's rule, have caused a deeper divide in the already polarized nation. Erdoğan has accused the protesters of terrorism and attempting to overthrow his government.
At least 120 people were detained in Saturday's clashes, according to a statement from Istanbul's police chief. Most newspapers reported that about a dozen people were injured, although no official figures were available. Authorities said that 25,000 police were deployed in and around Taksim on Saturday. Police helicopters circled the skies. There were also hundreds of plainclothes officers in the area.
In neighborhoods across Istanbul on Saturday, residents opened their windows and banged pots and pans, a traditional form of dissent that was employed throughout the Gezi protest.