Ձերբակալություններ, վիրավորներ և զոհ Ստամբուլում բախումների հետևանքով
Ստամբուլում և Անկարայում ոստիկանությունն արցունքաբեր գազ է կիրառել՝ փորձելով ցրել Գեզի այգու զանգվածային բողոքի ակցիաների մեկամյակին նվիրված ցույցի մասնակիցներին։ Շաբաթ օրը տեղի ունեցած բախումների հետևանքով առնվազն 120 մարդ է ձերբակալվել։ Այս մասին հայտնում է Today's Zaman-ը՝ հղում կատարելով Ստամբուլի ոստիկանապետի հաղորդագրությանը։
Բախումներն սկսվել են շաբաթ օրը Ստամբուլում, երբ ցուցարարները երթով անցել են Թաքսիմի հրապարակով, չնայած այդ վայրում հանրային հավաքներ կազմակերպելու արգելքին։
Պաշտոնյաների խոսքով՝ շուրջ 25 հազար ոստիկաններ շրջափակել էին 2013 թվականին բողոքի ցույցերի կենտրոնը դարձած Թաքսիմի հրապարակը։
Թուրքական ԶԼՄ-ները հաղորդում են, որ տասնյակ մարդիկ տարբեր աստիճանի վնասվածքներ են ստացել, սակայն տուժածների վերաբերյալ պաշտոնական թվեր չեն հրապարակվել։
Հաղորդվում է, որ ոստիկանները բերման են ենթարկել ու ծեծել CNN-ի լրագրող Այվեն Ուոթսոնին, ով այդ պահին հրապարակից ուղիղ միացում էր իրականացնում։
Ավելի ուշ Ուոթսոնը «Թվիթերի» իր էջում գրել է, որ իրեն և իր նկարահանող խմբին ազատ են արձակել կես ժամ անց։
Ակցիայի կազմակերպիչը «Թաքսիմի համերաշխություն» շարժումն էր, որը կոչ էր արել բողոքի ցույցերի մեկամյակը նշել զանգվածային հանրահավաքով։
Ի պատասխան՝ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, ուրբաթ ելույթ ունենալով մի խումբ երիտասարդների առաջ, նրանց հորդորել էր չտրվել այդ կոչերին։ Վարչապետը շարժումն անվանել է «ահաբեկչական կազմակերպություն», որը, «օգտվելով երիտասարդության բարոյական և ֆինանսական թուլությունից, փորձում է հարված հասցնել մեր միասնականությանը, վտանգի ենթարկել մեր տնտեսությունը»։
Կիրակի Ստամբուլում մեկ այլ բողոքի ցույց է կայացել, որն ավարտվել է բախումներով։ Գազիոսմանփաշա թաղամասում քրդամետ խմբի և ազգայնականների մասնակցությամբ տեղի ունեցած մեկ այլ բախման հետևանքով առնվազն 3 մարդ վիրավորվել է, մեկը՝ մահացել։ Բախումները սկսվել են, երբ քրդամետ խումբն արշավ է կազմակերպել՝ պահանջելով ազատ արձակել Քրդական աշխատավորական կուսակցության (PKK) ձերբակալված առաջնորդ Աբդուլլա Օջալանին։
Ժողովրդական դեմոկրատական կուսակցության (HDP) անդամները թաղամասում հավաքվել էին կիրակի՝ փորձելով կազմակերպել «Ազատություն Օջալանին» արշավը, որը, սակայն, կանխվել է, երբ հրազենով, դանակներով և ձողերով զինված մարդկանց մի խումբ հարձակվել է նրանց վրա։
Կուսակցության 3 անդամներ թեթև վնասվածքներ են ստացել, մյուսը՝ ծանր վնասվածքներով տեղափոխվել է հիվանդանոց, որտեղ ավելի ուշ մահացել է։

Аресты, раненые и погибший: столкновения в Стамбуле
В Стамбуле и Анкаре для разгона участников акции, посвященной первой годовщине массовых демонстраций в парке Гези, полиция применила слезоточивый газ. В результате субботних столкновений арестованы минимум 120 человек. Об это со ссылкой на сообщение начальника стамбульской полиции пишет Today`s Zaman.
Столкновения начались в субботу, 31 мая, когда демонстранты прошли шествием по площади Таксим, несмотря на запрет на проведение общественных собраний в этом месте.
По словам должностных лиц, порядка 25 тысяч полицейских окружили ставшую центром протестов площадь Таксим.
Турецкие СМИ сообщают, что десятки людей получили телесные повреждения различной степени тяжести, но официальных данных о числе жертв нет. Сообщается, что стражи правопорядка задержали и избили корреспондента CNN Айвена Уотсона во время прямого включения с площади.
Позже Уотсон написал в Twitter-е, что через полчаса его и съемочную группу освободили.
Один из организаторов акций, движение "Таксим солидарность" призвал в субботу отметить годовщину протестов большим митингом. Но премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган, выступая в пятницу перед группой молодых людей, призвал их не поддаваться, назвал движение террористической организацией, которая, «пользуясь моральной и финансовой слабостью молодежи, пытается ударить по нашему единству, поставив под угрозу нашу экономику».
В воскресенье в Стамбуле прошла другая акция, также завершившаяся столкновениями. В результате столкновения между прокудрской группировкой и националистами в районе Газиосманпаша было ранено, по крайней мере, 3, убит – 1 человек. Столкновения начались после того, как прокурдская группа организовала кампанию с требованием освободить арестованного лидера Курдской рабочей партии Абдуллу Оджалана.
Члены Народной демократической партии собрались в субботу в районе, пытаясь организовать акцию под названием «Свободу Оджалану», которая, однако, была предотвращена, когда их атаковала группа людей с огнестрельным оружием, ножами и металлическими прутьями. 3 члена партии получили лекгие телесные повреждения, другой был доставлен в больницу, где спустя некоторое время умер.