Ամուլսարին դեմ ջերմուկցիներն ընտրել են հանքի շահագործմանը կողմ քաղաքապետի
Հունիսի 8-ին Ջերմուկ առողջարանային քաղաքի քաղաքապետի ընտրությունները խաղաղ են անցել, առանց ընտրատարածքում մեծ խախտումների։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է ընտրությունների ժամանակ դիտորդական առաքելություն իրականացրած Վախթանգ Սիրադեղյանը։
«Ընտրախախտումները կատարվում են ոչ ընտրությունների օրը, և ոչ ընտրատեղամասում, այլ դրանից դուրս: Հաղթում է նա, ով կարողանում է շատ մարդ բերել ընտրության: Իսկ շատ մարդ բերում է այն թեկնածուն, որը տիրապետում է վարչական ռեսուրսի»,- ասել է Վախթանգ Սիրադեղյանը:
Նշենք, որ հունիսի 8-ին Վայոց Ձորի Ջերմուկ քաղաքում անցկացված ընտրությունների նախնական արդյունքներով քաղաքապետ է վերընտրվել ՀՀԿ-ական Վարդան Հովհաննիսյանը՝ 2,286 ձայնով:
Թեմային անդրադառնալով՝ Ecolur.org կայքը գրում է, որ ջերմուկցիները դեմ են Ամուլսարի ոսկու հանքավայրի շահագործմանը, սակայն ընտրել են դրան կողմ քաղաքապետին:
Ջերմուկում Ամուլսարի հարցը առաջնահերթություն է, համայնքը տարիներ շարունակ պայքարել է հանքի շահագործման դեմ, իսկ դեռևս 2013 թ-ին Ամուլսարի հանքավայրի շահագործման Ջերմուկի ազդակիր համայնք ճանաչելու հայցով Ջերմուկի բնակիչները դիմել են դատարան:
ՀՀ դատական բոլոր ատյանները դիմումը մերժել են, սակայն քաղաքացիները պատրաստվում են դիմել Եվրոպական դատարան, քանի որ համոզված են՝ հանքը խանգարելու է Ջերմուկի՝ որպես առողջարանային քաղաքի համբավին:
Ամուլսարի հանքի շահագործման վերջին նախագծով ազդակիր համայնքներ են ճանաչվել Գնդեվազ, Գորայք և Սարավան փոքր համայնքները:
Ecolur.org-ը հիշեցնում է, որ վերընտրված քաղաքապետը հայտարարել էր, որ ինքը կողմ է Ամուլսարի հանքի շահագործմանը, քանի որ եթե հանքավայրի շահագործման ընթացքում ճիշտ տեխնոլոգիաներ օգտագործվեն, այն չի խանգարի զբոսաշրջության զարգացմանը:

Противники Амулсара выбрали мэром сторонника эксплуатации рудника
Выборы мэра курортного города Джермук прошли мирно, без серьезных нарушений на избирательных участках. Об этом Epress.am сообщил Вахтанг Сирадегян, осуществлявший наблюдение на выборах.
«Нарушения совершаются не в день выборов и не на избирательных участках, а за их пределами. Побеждает тот, кому удается привести на выборы больше людей. А большое количество людей приводит кандидат, владеющий административными ресурсами», - сказал наблюдатель.
По предварительным результатам проведенных 8 июня выборов мэром избран кандидат правящей Республиканской партии Армении Вардан Ованисян (2 286 голосов).
Сайт Ecolur.org сообщает, что жители города, будучи против эксплуатации золотого рудника Амулсара, выбрали выступающего за эксплуатацию. Вопрос Амулсара в Джермуке является приоритетным: община на протяжении лет боролась против эксплуатации, еще в 2013 году жители города обратились в суд с иском о признании Джермука общиной воздействия амулсарского проекта.
Все инстанции суда отклонили заявление, однако граждане намерены обратиться в Европейский суд, так как уверены, что рудник навредит славе курортного города.
По последнему проекту эксплуатации амулсарского рудника общинами воздействия признаны Гндеваз, Горайк и Сараван.
Ecolur.org напоминает о заявлении переизбранного мэра, согласно которому, он выступает за эксплуатацию рудника, так как, если при эксплуатации будут применены верные технологии, развитию туризма это не помешает.