«Նաիրիտի» շուրջ բանակցությունները փակուղի են մտել․ գործարանը 400 մլն դոլարի պարտք է կուտակել․ «ՀԺ»
ՀՀ կառավարության կուլիսներում պատրաստվում են մի նոր սկանդալի։ Խոսքը «Նաիրիտի» մասին է, որի ճակատագիրը գնալով ավելի է մթագնում։ Այս մասին իր այսօրվա համարում գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը։
Դեռ անցած տարվա սեպտեմբերին հայտարարվել էր, որ ռուսական «Ռոսնեֆտ» ընկերությունը հետաքրքրություն էր ցուցաբերել «Նաիրիտ» գործարանի շուրջ։ Խոսվում էր այն մասին, որ այդ ընկերությունը պետք է «Նոր Նաիրիտ» կառուցեր «Հին Նաիրիտի» տարածքում։
«Ռոսնեֆտի» կողմից «Նաիրիտը» գործարկելու մասին խոսվեց Հայաստանը Մաքսային միությանը անդամագրելու մասին Սերժ Սարգսյանի հայտարարության օրը՝ սեպտեմբերի 3-ին։ «Այսինքն, «Ռոսնեֆտը» սպասում էր, որ Սերժ Սարգսյանը կորոշի Հայաստանն անդամագրել ՄՄ-ին, որպեսզի հայտարարեր «Նաիրիտը» գործարկելու մասին։ Իսկ սրանից հետևում է, որ սա ոչ թե տնտեսական գործարք է լինելու, այլ՝ քաղաքական․ «Ռոսնեֆտը» գործարկելու է «Նաիրիտը»՝ Հայաստանը ՄՄ-ին անդամագերելու դիմաց»,- գրում է «Հայկական ժամանակը»։
Թերթը նշում է, սակայն, որ «Ռոսնեֆտի» հետ բանակցությունները փակուղի են մտել, ու այս պահի դրությամբ որևէ պայմանավորվածություն դեռ ձեռք չի բերվել։
ՀՀ Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության աղբյուրները թերթին հայտնել են, որ բանակցություններն առաջ չեն գնում, քանի որ կողմերը չեն կարողանում պայմանավորվել «Նաիրիտի» կուտակած պարտքերի մարման մեխանիզմների շուրջ։
«Նաիրիտի» համախառն պարտքը մայիսի վերջի դրությամբ կազմում է 400 միլիոն դոլար, ու իրենից ներկայացնում է կոնկրետ կազմակերպությունների ունեցած, մարման ենթակա պարտք, որի վրա օրեցօր տոկոսներ են կուտակվում։ Պարտատերերից և ոչ մեկն այդ պարտքը չի պատրաստվում զիջել։
Հարկ է նշել, որ «Նաիրիտին» ամեն ամիս հայկական բանկերը վարկեր են տրամադրում կառավարության տված բյուջետային երաշխիքների դիմաց։ Այսինքն, եթե գործարանը այդ պարտքը չփակի, ապա դա դրվելու է ՀՀ պետական բյուջեի վրա, ու հետևաբար, դառնալու է պետական պարտք։
Թերթի տվյալներով՝ «Նաիրիտը» վերագործարկելու համար անհրաժեշտ է մոտ կես միլիարդ դոլար։ Եթե դրանով զբաղվի «Ռոսնեֆտը», ապա ծրագրի արժեքը կարող է անցնել 700 մլն դոլարը։ Այսինքն, «Նաիրիտի» պարտքերը փակելու և այն վերագործարկելու համար կպահանջվի ավելի քան մեկ միլիարդ դոլար։
«Խիստ տրամաբանական կլինի, եթե «Ռոսնեֆտը» մի կողմ քաշվի գլխացավանքով լի մեկ միլիարդանոց «Նաիրիտից»,- գրում է թերթը՝ հավելելով, որ իրադարձությունների նման զարգացման դեպքում, կարելի է համարել, որ «Նաիրիտի» «երգը երգված է», քանի որ որևէ այլ ընկերություն գործարանի նկատմամբ հետաքրքրություն չի դրսևորում։

Песня завода «Наирит» спета: переговоры зашли в тупик
В закулисьи армянского правительства готовятся к новому скандалу. Речь о заводе «Наирит», над которым продолжают сгущаться тучи. Как пишет газета «Айкакан жаманак», еще в сентябре 2013 года было объявлено об интересе, проявленном к заводу российской компанией «Роснефть». Говорилось, что компания построит «Новый Наирит» на территории «Старого Наирита».
О запуске завода «Роснефть» заговорила 3 сентября, в день, когда Серж Саргсян заявил о вступлении Армении в Таможенный союз. «То есть «Роснефть» ждала решения Саргсяна включить Армению в ТС, чтобы заявить о запуске «Наирит»-а. А из этого следует, что это будет не экономическая, а политическая сделка. «Роснефть» запустит «Наирит» взамен на вступление Армении в Таможенный союз», - пишет «АЖ».
Издание отмечает, однако, что переговоры с российской компанией зашли в тупик, и на данный момент никаких договоренностей нет.
Источники в министерстве энергетики и природных ресурсов сообщили изданию, что переговоры не продвигаются, так как стороны не могут договориться о механизмах погашения накопленных заводом долгов.
На конец мая валовый внешний долг «Наирит»-а составлял $400 млн., и представляет собой долг перед конкретными организациями, на который ежедневно добавляются проценты. Ни один кредитор не намерен уступать.
Стоит отметить, что армянские банки ежемесячно выделяют кредиты «Наирит»-у взамен на предоставленные правительством бюджетные гарантии. То есть, если завод не покроет этот долг, он ляжет на бюджет Армении, следовательно, превратится в госдолг.
По данным «Айкакан жаманак», для запуска «Наирит»-а необходимо порядка полумиллиарда долларов. Если этим займется «Роснефть», стоимость программы может перевалить за $700 млн. То есть на покрытие долгов и перезапуск завода потребуется более $1 млрд.
«Будет очень логично, если «Роснефть» отстранится от головной боли в 1 миллиард в виде «Наирит»-а», - считает автор статьи, отмечая при этом, что при таком развитии событий можно считать, что песня завода уже спета, так как ни одна другая компания не проявляет к нему интереса.