Ուկրաինան ԵՄ-ին այլընտրանք չի տեսնում․ դեսպան
Ուկրաինայում մայիսի 25-ին անցկացված նախագահական ընտրություններից 2 օր անց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է նորընտիր նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյին, ինչը պաշտոնական Կիևի կողմից դիտարկվել է որպես բարեկամական քայլ, ու քանի որ Հայաստանը ճանաչել է Ուկրաինայի ժողովրդի ընտրությունը՝ ՀՀ-ում Ուկրաինայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Իվան Կուխտան վերադարձել է Հայաստան՝ շարունակելու իր պարտավորությունները։ Այս մասին վերջինս ասել է այսօր՝ լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում։
Պատրասատվում է արդյո՞ք Ուկրաինան ստորագրել Եվրամիության հետ ասոցացման համաձայնագիրը հարցին դեսպանը պատասխանել է, որ Ուկրաինան կատարել է իր ընտրությունը և Բրյուսելում հունիսի 27-ին կստորագրի ԵՄ-ի հետ ասոցացման համաձայնագրի տնտեսական հատվածը։
«Նորընտիր նախագահը հայտարարել է, որ Ուկրաինայի համար զարգացման այընտրանքային ճանապարհ չկա, մեծ թվով քաղաքացիներ հատկապես քվեարկել են Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականության, եվրոպական ընտրության ու կայունացման համար։ Իր ելույթում Պորոշենկոն նշել է, որ Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրումը ԵՄ-ի լիիրավ անդամը դառնալու ճանապարհին Ուկրաինայի առաջին քայլն է», - ասել է Իվան Կուխտան։

Посол в Армении рассказал о цели Украины вступить в ЕС
Через 2 дня после выборов президента Украины Серж Саргсян поздравил новоизбранного главу государства Петра Порошенко: официальный Киев счел это дружественным шагом, а посол Украины Иван Кухта вернулся в страну, так как Армения признала выбор украинского народа. Об этом дипломат заявил 11 июня на пресс-кофенеренции в Ереване. При этом посол отметил, что отношения между двумя странами не изменились, более того, они «будут углубляться».
Отвечая на вопрос, намерена ли Украина подписать экономическую часть соглашения об ассоциации с ЕС, Кухта подчеркнул, что страна совершила выбор и 27 июня подпишет в Брюсселе экономическую часть соглашения.
«Президент четко заявил, что альтернативного пути для Украины нет. Многие граждане Украины голосовали именно за территориальную целостность Украины, за европейский выбор Украины и стабилизацию. Таким образом, Украина в ближайшее время подпишет экономическую часть соглашения. В выступлении своем президент сказал, что это первый шаг на пути к вступлению в Европейский союз. Есть такая цель у Украины – в перспективе стать полноправным членом Евросоюза», - заключил Кухта.