Ուկրաինան ԵՄ-ին այլընտրանք չի տեսնում․ դեսպան
Ուկրաինայում մայիսի 25-ին անցկացված նախագահական ընտրություններից 2 օր անց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է նորընտիր նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյին, ինչը պաշտոնական Կիևի կողմից դիտարկվել է որպես բարեկամական քայլ, ու քանի որ Հայաստանը ճանաչել է Ուկրաինայի ժողովրդի ընտրությունը՝ ՀՀ-ում Ուկրաինայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Իվան Կուխտան վերադարձել է Հայաստան՝ շարունակելու իր պարտավորությունները։ Այս մասին վերջինս ասել է այսօր՝ լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում։
Պատրասատվում է արդյո՞ք Ուկրաինան ստորագրել Եվրամիության հետ ասոցացման համաձայնագիրը հարցին դեսպանը պատասխանել է, որ Ուկրաինան կատարել է իր ընտրությունը և Բրյուսելում հունիսի 27-ին կստորագրի ԵՄ-ի հետ ասոցացման համաձայնագրի տնտեսական հատվածը։
«Նորընտիր նախագահը հայտարարել է, որ Ուկրաինայի համար զարգացման այընտրանքային ճանապարհ չկա, մեծ թվով քաղաքացիներ հատկապես քվեարկել են Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականության, եվրոպական ընտրության ու կայունացման համար։ Իր ելույթում Պորոշենկոն նշել է, որ Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրումը ԵՄ-ի լիիրավ անդամը դառնալու ճանապարհին Ուկրաինայի առաջին քայլն է», - ասել է Իվան Կուխտան։

Home / Armenia / Ukraine’s Ambassador to Armenia on Ukraine Joining the EU
Two days after Ukraine's presidential elections on May 25, Armenian President Serzh Sargsyan congratulated newly elected President Petro Poroshenko, which Kiev viewed as a friendly step, and since Armenia recognized the choice of the Ukrainian people, Ukraine's Ambassador to Armenia Ivan Kukhta returned to Armenia to resume his duties, said the ambassador himself at a press conference held in Yerevan earlier today.
Asked whether Ukraine intends to sign an Association Agreement with the EU, Ambassador Kukhta said Ukraine made its choice, and it will sign the economic part of the agreement on June 27 in Brussels.
"The newly elected president said there is no alternative path to development for Ukraine. Many [Ukrainian] citizens voted for Ukraine's territorial integrity, Ukraine's European choice, and stabilization. In his speech Poroshenko said signing the Association Agreement is Ukraine's first step towards becoming a full member of the European Union," said the ambassador.