Հայկ Կյուրեղյանի հարազատներին թույլ չեն տալիս տեսակցել նրան
Հունիսի 12-ին քաղբանտարկյալներ Շանթ Հարությունյանի և նրա ընկերների դատավարության մեկնարկին ձերբակալված Հայկ Կյուրեղյանին տեսակցելու վրա կալանք է դրված։ Այս մասին Epress.am-ին հայտնել է Կյուրեղյանի հայրը՝ Արմենակ Կյուրեղյանը։ Նրա խոսքով՝ մամուլից տեղեկանալով որդու արարքի մասին՝ ինքը գնացել է Ոստիկանության կենտրոնի բաժին, որտեղ ոստիկանները արգելել են նրան տեսակցել որդուն։
«Ինձ ասացին, որ որդիս գտնվում է կալանքի տակ։ Կալանք կա նաև հարազատների տեսակցության վրա»,-ասել է Կյուրեղյանը։
Ոչ մի կապ չունենալով որդու հետ՝ Կյուրեղյանի ընտանիքը ոստիկանության ձերբակալված անձանց պահման վայրերում վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդական խմբի ղեկավար Հասմիկ Սահակյանից է իմացել, որ որդուն Ոստիկանությունում ծեծել են։
Հիշեցնենք, որ Շանթ Հարությունյանի և նրա ընկերների տեսակցության վրա ձերբակալված լինելու առաջին ամսիներին ևս կալանք էր դրված։ Սակայն այն հանվեց, երբ Շանթ Հարությունյանը հացադուլ հայտատարեց և 17 օր անց տեղափոխվեց «Դատապարտյալների հիվանդանոց»։
Հունիսի 12-ին Կյուրեղյանը բարձրացել էր դատարանի շենքի առջև տեղակայված ավտոմեքենաներից մեկի վրա և օդամուղ ատրճանակի օգնությամբ կրակել ոստիկանների ուղղությամբ: Վերջիններս լուրջ վնասվածքներ չեն ստացել։

Стрелявшему в армянских полицейских запрещают встречи с родными
На свидания с Айком Кюрегяном, арестованным в результате инцидента до начала суда над Шантом Арутюняном и его друзьями, наложен запрет. Об этом Epress.am сообщил отец молодого человека Арменак Кюрегян. Узнав из СМИ о случившемся, наш собеседник отправился в центральное отделение полиции, где ему не разрешили встретиться с сыном.
«Мне сказали, что он под арестом. На свидания с родными также наложен арест», - заявил Курегян.
О том, что Айка избили в отделении полиции, семья узнала от Асмик Саакян - руководителя наблюдательской группы, осуществляющей контроль в местах содержания арестованных.
В первые месяцы ареста Шанта Арутюняна и других политзаключенных также был наложен запрет на свидания. Однако его отменили после того, как Арутюнян объявил голодовку и спустя 17 дней был доставлен в «Больницу для заключенных».
Напомним, что 12 июня Кюрегян забрался на один из припаркованных у здания суда автомобилей и открыл огонь из пневматического пистолета в направлении полицейских. Затем достал из кармана гранату и пригрозил, что применит ее в случае, если к нему подойдут. Стражи правопорядка получили легкие повреждения.