Օգնեք Ղարաբաղի հարցում․ Ռուսաստանի հետ մտերմացման Ադրբեջանի պայմանը
Ադրբեջանի և Ռուսաստանի արտգործնախարարների՝ հունիսի 18-ին կայացած վերջին հանդիպման ընթացքում, իհարկե, քննարկվել է ԼՂ հակամարտությունը, որում Ռուսաստանն ի սկզբանե հատուկ դիրքորոշում էր զբաղեցնում, թեև հակամարտության սկզբնական փուլում Ռուսաստանն անգամ դրա վրա բացասական ազդեցություն է ունեցել։ APA գործակալության փոխանցմամբ՝ նման հայտարարություն է արել Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Արազ Ազիմովը։
Այնուհետև, Ազիմովի խոսքով, Ռուսաստանը, քննարկմանը մասնակցելով որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, վերանայել է Ղարաբաղի հարցի նկատմամբ իր վերաբերմունքն ու մշակել «միասնական մոտեցում»։
«Ինչպես հասկանում եմ, տարածաշրջանում Ռուսաստանի հիմնական հարցը պետք է վերաբերի Ադրբեջանին, որն ունի ամենամեծ տարածքները, մարդկային ամենամեծ ռեսուրսները, կայուն, վստահելի և որակյալ կառավարություն։ Ադրբեջանը կարող է Ռուսաստանի համար լավ գործընկեր լինել։ Կարծում եմ՝ Ռուսաստանը պետք է հիմնականում շահագրգռված լինի Ադրբեջանին ընդունել որպես զարգացած, կայուն ու վստահելի ռազմավարական հարևան։ Ռուսաստանը շատ բանի կարող է հասնել՝ ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում օգնություն ցուցաբերելով Ադրբեջանին»,- ասել է Ադրբեջանի փոխարտգործնախարարը։

Помогите с Карабахом. Азербайджан назвал условие сближения с Россией
На последней встрече министров иностранных дел Азербайджана и России 18 июня, конечно же, был обсужден и нагорно-карабахский конфликт, в котором Россия изначально занимала особую позицию, хотя в начальной стадии конфликта Россия имела на него даже отрицательное влияние. С подобным заявлением, как передает бакинское информагентство АПА, выступил заместитель министра иностранных дел Азербайджана Араз Азимов.
Затем, по словам замминистра, Россия, участвуя в обсуждениях в качестве сопредседателя Минской группы ОБСЕ, пересмотрела отношение к вопросу Карабаха и сформировала «единый подход».
«Насколько я понимаю, основной интерес России в регионе должен быть связан с Азербайджаном, обладающим самой большой территорией, самыми большими людскими ресурсами, стабильным, надежным и квалифицированным правительством. Азербайджан для России может быть хорошим партнером. По-моему, основной интерес России должен состоять в восприятии Азербайджана как развитого, стабильного и надежного стратегического соседа. Россия многого может достичь, оказав помощь Азербайджану в урегулировании нагорно-карабахского конфликта», - сказал Азимов.