Օգնեք Ղարաբաղի հարցում․ Ռուսաստանի հետ մտերմացման Ադրբեջանի պայմանը
Ադրբեջանի և Ռուսաստանի արտգործնախարարների՝ հունիսի 18-ին կայացած վերջին հանդիպման ընթացքում, իհարկե, քննարկվել է ԼՂ հակամարտությունը, որում Ռուսաստանն ի սկզբանե հատուկ դիրքորոշում էր զբաղեցնում, թեև հակամարտության սկզբնական փուլում Ռուսաստանն անգամ դրա վրա բացասական ազդեցություն է ունեցել։ APA գործակալության փոխանցմամբ՝ նման հայտարարություն է արել Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Արազ Ազիմովը։
Այնուհետև, Ազիմովի խոսքով, Ռուսաստանը, քննարկմանը մասնակցելով որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, վերանայել է Ղարաբաղի հարցի նկատմամբ իր վերաբերմունքն ու մշակել «միասնական մոտեցում»։
«Ինչպես հասկանում եմ, տարածաշրջանում Ռուսաստանի հիմնական հարցը պետք է վերաբերի Ադրբեջանին, որն ունի ամենամեծ տարածքները, մարդկային ամենամեծ ռեսուրսները, կայուն, վստահելի և որակյալ կառավարություն։ Ադրբեջանը կարող է Ռուսաստանի համար լավ գործընկեր լինել։ Կարծում եմ՝ Ռուսաստանը պետք է հիմնականում շահագրգռված լինի Ադրբեջանին ընդունել որպես զարգացած, կայուն ու վստահելի ռազմավարական հարևան։ Ռուսաստանը շատ բանի կարող է հասնել՝ ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում օգնություն ցուցաբերելով Ադրբեջանին»,- ասել է Ադրբեջանի փոխարտգործնախարարը։

Help in Karabakh Conflict: Azerbaijan's Call to Russia
At the last meeting of the foreign affairs ministers of Azerbaijan and Russia on June 18, discussed, of course, was the Nagorno-Karabakh conflict, in which Russia originally occupied a special position, though having a negative effect at the initial stage of the conflict, said Azerbaijan's deputy foreign affairs minister Araz Azimov, reports the Baku-based news agency APA .
Then, according to Azimov, Russia, participating in the discussion as a OSCE Minsk Group co-chair country, revised its attitude toward the Karabakh issue and developed a "common approach".
"As I understand, Russia's main issue in the region should be connected to Azerbaijan, which has the largest territory, the biggest human resources, and a stable, reliable, and qualified government. Azerbaijan can be a good partner for Russia. In my opinion, Russia should have an interest in perceiving Azerbaijan as a developed, stable, and reliable strategic neighbor. Russia can achieve a lot, by helping Azerbaijan in the Nagorno-Karabakh conflict," he said.