Վկաներին ճնշել են, կրակոցի դեպքը չեն քննել․ զինվորի ինքնասպանության վարկածին չեն հավատում
Սյունիքի մարզի Ծիրանաձոր գյուղի մարտական հենակետում 2012 թվականի նոյեմբերի 5-ին զոհված շարքային զինծառայող, 19-ամյա Սարգիս Սահակյանի մահվանից մոտ 20 օր առաջ նույն հենակետում՝ Սահակյանի նախորդ հերթապահության ժամանակ, կրակոց է հնչել: Այս փաստը, սակայն դատարանում ուշադրության չի արժանացել, թեև հնարավոր է անմիջական կապ ունի Սահակյանի մահվան դեպքի հետ: Այս մասին այսօր Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է գործում որպես մեղադրյալ ներկայացված Արթուր Միսակյանի ու Արտաշես Խաչատրյանի պաշտպան, Հելսինկյան ասոցիացիայի փաստաբան Անի Թորոսյանը:
Ամբաստանյալները մեղադրվում են զինծառայողին ինքնասպանության հասցնելու մեջ, սակայն չեն ընդունում առաջադրված մեղադրանքը: Տուժող կողմի իրավահաջորդները, իրենց հերթին, չեն հավատում ինքնասպանության վարկածին:
Թորոսյանի խոսքով՝ ինքը միջնորդել է դրվագի առթիվ 4 վկաների հարցաքննել, սակայն դատարանը մերժել է: Epress.am-ի հետ զրույցում Սահակյանի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ Սյուզաննա Խչեյանը ևս կարևորել էր այդ վկաների հարցաքննությունը:
«Փաստ է, որ վկաները լռում էին, որ հենակետում մեկ այլ կրակոցի դեպք է եղել։ Այդ մասին ասել է վկա, սպա Գոռ Մարգարյանն այն բանից հետո, երբ բացահայտվել է, որ իրենց վրա ճնշումներ են գործադրվել: Այսինքն՝ սա երևան եկած նոր փաստ էր, և այն պետք է դատարանը ուսումնասիրեր»,- ասել է Խչեյանը:
Վկաները հետագայում պատմել են, որ նախաքննության ժամանակ ցուցմունքներն իրենցից վերցվել են հոգեբանական ճնշումների ներքո՝ 15 օր շարունակ մեկուսարանում պահելով։
Առաջին կրակոցի մասին խոսելով՝ Թորոսյանը մեջբերել է Գոռ Մարգարյանի ցուցմունքը, ով ասել է, որ կրակոցը լսելով՝ ինքը վազել է հենակետ, այդտեղ տեսել Սարգիսին՝ վախեցած-նստած, և մյուս զինծառայող Թովմաս Մնացականյանին՝ գլխիկոր նստած: Վերջինս ասել է, որ ինքն էր կրակողը, և դա բացատրել է նրանով, որ «գրոյկի մեջ էր»: Կրակոցից ոչ ոք չի տուժել։
«Իսկ Սարգիսի մահվան օրը Թովմաս Մնացականյանը դուրս է եկել հենակետից և հայտարարել, թե իբր «Սարգիսին թուրքերն են խփել»: Հետագայում մեջբերվել է ինքնասպանության հորինված վարկածը»,-ասել է Անի Թորոսյանը՝ պնդելով, որ դեպքը լրացուցիչ քննության անհրաժեշտություն ունի:
Մեղադրանքի համաձայն, ծառայակիցները Սարգիս Սահակյանին ճնշել ու նվաստացրել են «Սնիկերս» թաքուն ուտելու համար, նրան անվանել են «չաթլաղ»: Պաշտոնական վարկածի համաձայն, վիրավորանքը դրդել է Սահակյանին ինքնասպան լինել:

Надавили на свидетелей: правопреемники рядового Саакяна не верят в официальную версию
За 20 дней до гибели рядового 19-летнего Саргиса Саакяна на боевой позиции села Циранадзор Сюникской области Армении прозвучал выстрел также во время предыдущего дежурства Саакяна. Этот факт, однако, не удостоился внимания суда, несмотря на то, что он может иметь непосредственное отношение к смерти Саакяна. Об этом в беседе с Epress.am сообщил защитник обвиняемых Артура Мисакяна и Арташеса Хачатряна, адвокат Хельсинкской ассоциации Ани Торосян.
Подсудимые обвиняются в доведении военнослужащего до самоубийства, однако они не признают свою вину. Правопреемники пострадавшей стороны, в свою очередь, не верят в версию о самоубийстве.
Торосян ходатайствовала о допросе 4 свидетелей эпизода, но ходатайство было отклонено. Представитель правопреемника Саакяна Сюзанна Хчеян также подчеркнула важность допроса этих свидетелей.
«То, что свидетели замалчивали о другом случае выстрела на боевой позиции, - факт. Об этом сказал свидетель, офицер Гор Маргарян после того, как выяснилось, что на них оказывалось давление. То есть это новый факт, и суд должен был его изучить», - заявила Хчеян.
Впоследствии свидетели рассказали, что их показания предварительного следствия были получены в результате психологического давления, оказанного на протяжении 15 дней, которые они провели в изоляторе.
Говоря о первом выстреле, Торосян процитировала показания Гора Маргаряна, в которых отмечается, что, услышав выстрел, он побежал на боевую позицию, увидел Саргиса, который сидел напуганный, и военнослужащего Товмаса Мнацаканяна, сидевшего склонив голову. Мнацаканян сообщил, что стрелял он, объяснив это своим пребыванием «в состоянии грогги». От выстрела никто не пострадал.
«А в день гибели Саргиса Товмас Мнацаканян ушел с поста и заявил «Саргиса убили турки» . Впоследствии была процитирована выдуманная версия о самоубийстве», - сказала Торосян, которая настаивает на необходимости провести дополнительное расследование.
Согласно обвинению, сослуживцы оказали давление и подвергли унижениям Саргиса Саакяна за то, что тот тайком съел «Сникерс». По официальной версии, оскорбление толкнуло Саакяна на самоубийство.