Վկաներին ճնշել են, կրակոցի դեպքը չեն քննել․ զինվորի ինքնասպանության վարկածին չեն հավատում
Սյունիքի մարզի Ծիրանաձոր գյուղի մարտական հենակետում 2012 թվականի նոյեմբերի 5-ին զոհված շարքային զինծառայող, 19-ամյա Սարգիս Սահակյանի մահվանից մոտ 20 օր առաջ նույն հենակետում՝ Սահակյանի նախորդ հերթապահության ժամանակ, կրակոց է հնչել: Այս փաստը, սակայն դատարանում ուշադրության չի արժանացել, թեև հնարավոր է անմիջական կապ ունի Սահակյանի մահվան դեպքի հետ: Այս մասին այսօր Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է գործում որպես մեղադրյալ ներկայացված Արթուր Միսակյանի ու Արտաշես Խաչատրյանի պաշտպան, Հելսինկյան ասոցիացիայի փաստաբան Անի Թորոսյանը:
Ամբաստանյալները մեղադրվում են զինծառայողին ինքնասպանության հասցնելու մեջ, սակայն չեն ընդունում առաջադրված մեղադրանքը: Տուժող կողմի իրավահաջորդները, իրենց հերթին, չեն հավատում ինքնասպանության վարկածին:
Թորոսյանի խոսքով՝ ինքը միջնորդել է դրվագի առթիվ 4 վկաների հարցաքննել, սակայն դատարանը մերժել է: Epress.am-ի հետ զրույցում Սահակյանի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ Սյուզաննա Խչեյանը ևս կարևորել էր այդ վկաների հարցաքննությունը:
«Փաստ է, որ վկաները լռում էին, որ հենակետում մեկ այլ կրակոցի դեպք է եղել։ Այդ մասին ասել է վկա, սպա Գոռ Մարգարյանն այն բանից հետո, երբ բացահայտվել է, որ իրենց վրա ճնշումներ են գործադրվել: Այսինքն՝ սա երևան եկած նոր փաստ էր, և այն պետք է դատարանը ուսումնասիրեր»,- ասել է Խչեյանը:
Վկաները հետագայում պատմել են, որ նախաքննության ժամանակ ցուցմունքներն իրենցից վերցվել են հոգեբանական ճնշումների ներքո՝ 15 օր շարունակ մեկուսարանում պահելով։
Առաջին կրակոցի մասին խոսելով՝ Թորոսյանը մեջբերել է Գոռ Մարգարյանի ցուցմունքը, ով ասել է, որ կրակոցը լսելով՝ ինքը վազել է հենակետ, այդտեղ տեսել Սարգիսին՝ վախեցած-նստած, և մյուս զինծառայող Թովմաս Մնացականյանին՝ գլխիկոր նստած: Վերջինս ասել է, որ ինքն էր կրակողը, և դա բացատրել է նրանով, որ «գրոյկի մեջ էր»: Կրակոցից ոչ ոք չի տուժել։
«Իսկ Սարգիսի մահվան օրը Թովմաս Մնացականյանը դուրս է եկել հենակետից և հայտարարել, թե իբր «Սարգիսին թուրքերն են խփել»: Հետագայում մեջբերվել է ինքնասպանության հորինված վարկածը»,-ասել է Անի Թորոսյանը՝ պնդելով, որ դեպքը լրացուցիչ քննության անհրաժեշտություն ունի:
Մեղադրանքի համաձայն, ծառայակիցները Սարգիս Սահակյանին ճնշել ու նվաստացրել են «Սնիկերս» թաքուն ուտելու համար, նրան անվանել են «չաթլաղ»: Պաշտոնական վարկածի համաձայն, վիրավորանքը դրդել է Սահակյանին ինքնասպան լինել:

About 20 days before the death of 19-year-old military conscript Sargis Sahakyan on November 5, 2012, in the village of Tsiranadzor in Syunik marz (province), a shot was heard during the shift before Sahakyan's at the same military base. This fact, however, did not get the court's attention though it might be directly linked to Sahakyan's death, Helsinki Association for Human Rights attorney Ani Torosyan, representing the accused Artur Misakyan and Artashes Khachatryan, told Epress.am today.
The defendants are accused of inciting the victim to suicide, but they do not admit their guilt. The victim's legal successors, in turn, don't believe the suicide theory.
Torosyan said she petitioned to question four witnesses regarding the incident, but the court rejected the petition. Syuzanna Khcheyan, the representative of Sahakyan's legal successor, in conversation with Epress.am, also underlined the importance of questioning the witnesses.
"It's a fact that the witnesses were silent that there was another case of shooting at the military base. This was stated by witness, officer Gor Margaryan after it was discovered that they were pressured. That is, this was a new fact that came to light, and the court should've examined it," said Khcheyan.
The witnesses later said their testimonies during the preliminary investigation were obtained under psychological pressure — by being kept for 15 consecutive days in isolation cells.
Speaking about the first shot, Torosyan referred to Gor Margaryan's testimony, who said that after hearing the shot, he ran to the base and saw Sargis, afraid and sitting down, and the other soldier, Tovmas Mnatsakanyan. The latter said that he's the one who shot, explaining it by saying that he was in shock. No one was hurt from the shot.
"And on the day of Sargis' death, Tovmas Mnatsakanyan got out of at the military base and said that allegedly 'the Turks shot Sargis'. Later, the fabricated version of suicide was brought up," said Torosyan, insisting that the incident requires additional investigation.
According to the indictment, fellow servicemen pressured and humiliated Sargis Sahakyan for secretly eating Snickers, and according to the official version, the insults pushed Sahakyan to suicide.