Վարչապետը Վարդենիս չի եկել․ 100-ից ավելի մարդ հավաքվել է քաղաք տանող ճանապարհին
Փոթորկի հետևանքով տուժած վարդենիսցիներն այսօր սպասում են վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին, ով, ըստ տեղացիների, պետք է ժամը 11։00-ի սահմաններում արդեն ժամանած լիներ Վարդենիս։ Աբրահամյանը չկա, իսկ վարդենիսցիներին հանդիպել է մարզպետ Րաֆիկ Գրիգորյանը և պատգամավոր Կարեն Բոթոյանը։
Epress.am-ի հետ զրույցում քաղաքի բնակիչ Արթուր Սահակյանն ասել է, որ այս պահին քաղաքի սկզբնամասում հավաքված 100-ից ավելի բնակիչները հույս ունեն, որ կառավարությունը չի անտեսի իրենց ու քայլեր կձեռնարկի՝ օգնելու հնարավորինս շուտ ազատվել քամու հասցրած ավերածություններից։
«Ինչ կարող ենք անել, ասել են՝ կգա, մենք էլ սպասում ենք։ Թող գա, տեղում իր աչքով տեսնի՝ ինչ վիճակում ենք հայտնվել, ու հարցին լուծում տան։ Մարդիկ տանջանքով տուն են դրել, մի քանի վայրկյանում սաղ սրբեց տարավ։ Տներն առանց տանիք, առանց պատուհան են, ցելոֆանապատել ենք կտուրները, որ անձրևի ժամանակ ջուրը տները չլցվի, ինչքա՞ն կարանք էս վիճակով ապրենք», - ասել է մեր զրուցակիցը։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 29-ին Վարդենիսում պտտահողմը լուրջ ավերածություններ է հասցրել՝ պոկելով շենքերի տանքիները, ջարդելով պատուհանները, վնասելով ավտոմեքենաները։ Երեկ վարդենիսցիները փակել էին քաղաք տանող ճանապարհը՝ պահանջելով, որպեսզի իրենց հանդիպի վարչապետը։ Նրանք նշել էին, որ մարզպետի ներկայությունը բավարար չէ, քանի որ նման հարցի լուծումը կարող է ավելի բարձր մակարդակով ապահովվել։ Աբրահամյանի չժամանելու դեպքում վարդենիսցիները խոստացել էին փակել երկաթգծի կայարանը։
Բնակիչներին մարզպետարանից խոստացել էին, որ Հովիկ Աբրահամյանը վարդենիսցիներին կհանդիպի այսօր։
Լուսանկարում՝ Վարդենիսում մարդիկ ցելոֆանապատում են տների տանիքները՝ անձրևից ինչ-որ չափով պաշտպանվելու համար

Премьера все нет: порядка 100 граждан собрались на подступе к армянскому Варденису
Пострадавшие в результате урагана варденисцы ждут прибытия премьер-министра Армении Овика Абрамяна, который, по словам местных жителей, должен был быть на месте уже в 11:00. Главы правительства все нет, а с жителями Вардениса встретился губернатор Гегаркуникской области Рафик Григорян и депутат Карен Ботоян.
Варденисец Артур Саакян сообщил Epress.am, что в настоящее время на подходе к городу собралось более 100 жителей в надежде на то, что правительство не пренебрежет ими и поможет как можно скорее избавиться от нанесенных ветром разрушений. «Что мы можем сделать? Нам сказали, что он приедет, вот мы и ждем. Пусть увидит своими глазами, в какой ситуации мы оказались, и решит вопрос. Люди с трудом построили дома, которые в миг снесло», - сказал наш собеседник.
Ураган, начавшийся в городе Варденис Гегаркуникской области Армении после крупного града днем 29 июня, в считанные минуты разрушил сады и повредил дома. Варденисцы блокировали автомагистраль, ведущую в город, с требованием организовать встречу с премьером Армении. В случае невыполнения этого требования демонстранты намерены заблокировать железнодорожную станцию.