Ինչո՞ւ է Վրաստանից Հայաստան էլէներգիա ներմուծվել․ Հանձնաժողովը քննարկում է թանկացման հարցը
Այսօր ժամը 11։00-ին մեկնարկած Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նիստն անցնում է շենքի մոտ հավաքված քաղաքացիների «Ամոթ, ամոթ» վանկարկումների ներքո։ Հանձնաժողովը քննարկում է էլէներգիայի սակագինը 4 դրամով բարձրացնելու հարցը, իսկ բողոքողները պահանջում են թույլ չտալ թանկացումը։
Ինչպես նիստի դահլիճից հաղորդում է Epress.am-ի թղթակիցը, Հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանն անընդհատ լռություն է պահանջում, սակայն ներկաները նշում են, որ իրականում իրենց խանգարում է դրսի աղմուկը։
Նիստի ընթացքում Հանձնաժողովի ներկայացուցիչներին հարց է ուղղել ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Արամ Մանուկյանը՝ ասելով, որ 2012-2013 թվականներին, համաձայն իր տեղեկությունների, Հայաստանը Վրաստանից էլեկտրաէներգիա է ներմուծել։ Պատգամավորը բացատրություն է պահանջել՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը մշտապես արտահանել է էլեկտրաէներգիա։ Մանուկյանի խոսքով՝ ներմուծված էլեկտրաէներգիայի մասին տեղեկությունն ու չափը երբեք չեն բացահայտվել։
Հանձնաժողովի երկու ներկայացուցիչներ հարցի շուրջ հակասական հայտարարություններով են հանդես եկել։ Մասնավորապես, Գագիկ Բաղրամյանը չի հերքել Մանուկյանի ներկայացրած փաստը՝ նշելով, որ ներմուծումը սեզոնային բնույթ է կրել։
Հանձնաժողովի մեկ այլ աշխատակից՝ Մնացական Մնացականյանը, սակայն, ասել է, որ Հայաստանը չի ներկրել էլեկտրաէներգիա, պարզապես տրանզիտային երկիր է հանդիսացել Վրաստանից Իրան էլէներգիա տեղափոխելու ժամանակ։
Հաշվի առնելով, որ Հանձնաժողովը սակագնի բարձրացումը պատճառաբանում է, թե էլեկտրաէներգիայի ոլորտում աշխատող ընկերությունները ֆինանսական լուրջ խնդիրներ ունեն, ներկաները հարց են ուղղել՝ ինչու են այդքան բարձր աշխատավարձեր «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունում, իսկ, մասնավորապես, տնօրեն Եվգենի Բիբինն ամսական 4 միլիոն դրամ է ստանում։
Բիբինը պատասխանել է, թե ինքը կերազեր ստանալ այնքան աշխատավարձ, որքան ԶԼՄ-ներն են գրում։ Անդրադառնալով ընկերությունում առկա միջին աշխատավարձին (220 հազար դրամ)՝ ՀԷՑ-ի տնօրենը նշել է, որ դա լավ աշխատավարձ է, և իրենք շահագրգռված են, որպեսզի իրենց աշխատակիցների աշխատավարձերն էլ ավելի բարձրացնան։

Почему в Армению импортировали электроэнергию из Грузии: обсуждение
Заседание Комиссии по регулированию общественных услуг проходит под выкрики демонстрантов «Позор! Позор!», протестующих перед зданием органа. Комиссия обсуждает вопрос повышения тарифа на электроэнергию на 4 драма, протестующие же требуют предотвратить подорожание.
Корреспондент Epress.am сообщает из зала заседания, что председатель Комиссии Роберт Назарян постоянно призывает к тишине, но присутствующие отмечают, что им мешает шум снаружи.
Член фракции «Армянский национальный конгресс» Арам Манукян обратился к представителям структуры, заявив, что в 2012-2013г.г., согласно имеющимся у него данным, Армения импортировала электроэнергию из Грузии. Парламентарий потребовал разъяснений, подчеркнув при этом, что Армения всегда экспортировала электроэнергию. Кроме того, добавил Манукян, информация об объеме электроэнергии никогда не разглашалась.
Двое членов Комиссии выступили с противоречивыми заявлениями. В частности, Гагик Баграмян не опроверг представленный Манукяном факт о том, что импорт носил сезонный характер. Другой член Комиссии, Мнацакан Мнацаканян, однако, заявил, что Армения не импортировала электроэнергию, «просто выступала в роли транзитной страны, когда электроэнергия поставлялась из Грузии в Иран».
Учитывая, что Комиссия аргументирует повышение тарифа наличием серьезных проблем у работающих в сфере компаний, присутствующие поинтересовались, почему в компании «Электрические сети Армении» такие высокие зарплаты, а, в частности, директор Евгений Бибин получает 4 млн. драмов (порядка $10 тыс.) ежемесячно.
Бибин сказал, что мечтал бы получать зарплату, о которой пишут СМИ. Среднюю заработную плату в компании (220 тысяч драмов) директор ЭСА назвал «хорошей», отметив, что они заинтересованы в том, чтобы зарплаты их сотрудников продолжали расти.