Ինչո՞ւ է Վրաստանից Հայաստան էլէներգիա ներմուծվել․ Հանձնաժողովը քննարկում է թանկացման հարցը
Այսօր ժամը 11։00-ին մեկնարկած Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նիստն անցնում է շենքի մոտ հավաքված քաղաքացիների «Ամոթ, ամոթ» վանկարկումների ներքո։ Հանձնաժողովը քննարկում է էլէներգիայի սակագինը 4 դրամով բարձրացնելու հարցը, իսկ բողոքողները պահանջում են թույլ չտալ թանկացումը։
Ինչպես նիստի դահլիճից հաղորդում է Epress.am-ի թղթակիցը, Հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանն անընդհատ լռություն է պահանջում, սակայն ներկաները նշում են, որ իրականում իրենց խանգարում է դրսի աղմուկը։
Նիստի ընթացքում Հանձնաժողովի ներկայացուցիչներին հարց է ուղղել ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Արամ Մանուկյանը՝ ասելով, որ 2012-2013 թվականներին, համաձայն իր տեղեկությունների, Հայաստանը Վրաստանից էլեկտրաէներգիա է ներմուծել։ Պատգամավորը բացատրություն է պահանջել՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը մշտապես արտահանել է էլեկտրաէներգիա։ Մանուկյանի խոսքով՝ ներմուծված էլեկտրաէներգիայի մասին տեղեկությունն ու չափը երբեք չեն բացահայտվել։
Հանձնաժողովի երկու ներկայացուցիչներ հարցի շուրջ հակասական հայտարարություններով են հանդես եկել։ Մասնավորապես, Գագիկ Բաղրամյանը չի հերքել Մանուկյանի ներկայացրած փաստը՝ նշելով, որ ներմուծումը սեզոնային բնույթ է կրել։
Հանձնաժողովի մեկ այլ աշխատակից՝ Մնացական Մնացականյանը, սակայն, ասել է, որ Հայաստանը չի ներկրել էլեկտրաէներգիա, պարզապես տրանզիտային երկիր է հանդիսացել Վրաստանից Իրան էլէներգիա տեղափոխելու ժամանակ։
Հաշվի առնելով, որ Հանձնաժողովը սակագնի բարձրացումը պատճառաբանում է, թե էլեկտրաէներգիայի ոլորտում աշխատող ընկերությունները ֆինանսական լուրջ խնդիրներ ունեն, ներկաները հարց են ուղղել՝ ինչու են այդքան բարձր աշխատավարձեր «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունում, իսկ, մասնավորապես, տնօրեն Եվգենի Բիբինն ամսական 4 միլիոն դրամ է ստանում։
Բիբինը պատասխանել է, թե ինքը կերազեր ստանալ այնքան աշխատավարձ, որքան ԶԼՄ-ներն են գրում։ Անդրադառնալով ընկերությունում առկա միջին աշխատավարձին (220 հազար դրամ)՝ ՀԷՑ-ի տնօրենը նշել է, որ դա լավ աշխատավարձ է, և իրենք շահագրգռված են, որպեսզի իրենց աշխատակիցների աշխատավարձերն էլ ավելի բարձրացնան։

The meeting of the Public Services Regulatory Commission that began at 11 am today was held under chants of "Shame! Shame!" by demonstrators protesting outside the building. Recall, the Commission is discussing the matter of increasing the electricity tariff by 4 AMD, which protestors are hoping to prevent.
As reported by the Epress.am correspondent inside, PSRC Chair Robert Nazaryan repeatedly called for silence; however, those present said it's the noise outside that's disrupting the meeting.
During the meeting, Armenian National Congress MP Aram Manukyan, addressing the Commission representatives, said that, according to his information, Armenia imported electricity from Georgia in 2012–2013. The MP asked for an explanation, underlining that Armenia has always exported electricity. According to him, information and the amount of the imported electricity was never disclosed.
Two members of the Commission made contradictory statements on the matter: Gagik Baghramyan didn't deny Manukyan's claim, stating that the import was seasonal, while Mnatsakan Mnatsakanyan said that Armenia didn't import electricity — the country acted simply as a transit country for supplying electricity to Iran from Georgia.
Given that the Commission justifies the electricity price hike by serious financial problems for companies operating in this sector, those present at today's meeting questioned the high salaries paid by Electric Networks of Armenia — particularly the 4 million AMD (about $,9820 USD) monthly salary received by General Manager Yevgeni Bibin.
Bibin said he wish he could get the amount of salary the media reports he gets. Commenting on the average monthly salary at the company (220,000 AMD, or $540), he said it's a good salary, and they have an interest in their employees' salaries continuing to grow.